סיקור מקיף

אירופה תשגר בקרוב לוויינים שיעקבו אחר שינויי האקלים

אירופה תחל לשגר במארס הקרוב את הראשון בסדרה של לוויינים שיחקרו היבטים שונים הקשורים להתחממות כדור הארץ

הלווין SMOS,  איור סוכנות החלל האירופית
הלווין SMOS, איור סוכנות החלל האירופית

הלווין SMOS (ראשי תיבות של: Soil Moisture and Ocean Salinity – לחות האדמה ומליחות האוקיאנוסים) אושר לשיגור בחודש הבא, בעקבות כמעט שנה של המתנה בעוד המשימה חיכתה לאישור יציאה לדרך מחברת שיגורים פרטית.

הלווין, שתוכנן להיות משוגר ב-2008 אוחסן במתקני חברת תאלס אלניה בקאן שבצרפת מאז מאי האחרון, כשהוא מחכה לאישור שיגור מקוסמודרום פלסטסק שמצפון למוסקבה. אם הכל ילך כמתוכן, החללית תשוגר בין יולי לאוקטובר. מדובר במשימה השניה של סוכנות החלל האירופית בסדרה של ששה לווינים שתוכננו לצפות בכדור הארץ מהחלל ולהגביר את הבנתנו אודות שינויי האקלים. הלווין הראשון בסדרה שיחקור את שדה מהמשיכה ואת הזרמים באוקיאנוסים (GOCE) מתוכנן לשיגור ב-16 במארס.

במהלך תקופת חיים מתוכננת של כ-20 חודשים, GOCE ימפה את השונות בשדה המשיכה – נתון שניתן לגזור ממנו מדידות מדויקות של זרמי האוקיאנוסים והשינויים בגובה פני הים, שני גורמים המושפעים משינויי האקלים.
כהשלמה למדידות אלה, SMOS שיקיף את כדור הארץ במסלול נמוך של כ-750 קילומטרים מעל פני כדור הארץ יהיה הלווין הראשון שנועד למפות את לחות הקרקע ומליחות האוקיאנוסים. המליחות באוקיאנוסים משפיעה על זרמי האוקיאנוסים שבותרם מסיעים להניע את האקלים הגלובלי. בין יתר היישומים, הבנה של מליחות וטמפרטורת האוקיאנוסים תוביל לתחזית קלה יותר של האיזורים שבהם יתגברו ההוריקאנים. רדיומטר מיחוד שפותח עבור המשימה יוכל לצפות הן בלחות הקרקע והן במליחות האוקיאנוסים באמצעות צילום תמונות של פליטת גלי מיקרו בתדירות של 1.4 גיגהרץ (L-band).. SMOS ישא לראשונה רדיומטר אינטרפרומטרי דו ממדי שישוגר למסלול קוטבי. משימת SMOS נועדה להמשך שלוש שנים.

שאר הלווינים המתוכננים בסדרה הם:

  • (ADM-Aeolus (Atmospheric Dynamics Mission, שיבחן את הדינאמיקה של אטמוספירת כדור הארץ, ושמתוכנן לשיגור ב-2010. הלווין יאסוף נתונים אודות פרופיל הרוחות העולמיות כדי לשפר את תחזית מזג האוויר.
  • * קריוסאט 2 (CryoSat-2,). משימה זו מתוכננת לשיגור בסוף 2009, והיא תאתר שינויים בעובי תכסית הקרח היבשתית והימית כדי להבין טוב יותר את היחסים בין הקרח וההתחממות הגלובלית. קריוסאט 2 יחליף את קריוסאט שאבד בעת השיגור ב-2005.
  • Swarm, המיועדת לשיגור ב-2010, היא קונסטלציה של שלושה לווינים שיחקרו את הדינמיקה של השדה המגנטי כדי להשיג תובנות חדשות אודות מערכות כדור הארץ באמצעות חקר פנים כדור הארץ והסביבה בתוכו.
  • (EarthCARE (Earth Clouds Aerosols and Radiation Explorer שתשוגר ב-2013, היא משימה גדולה משותפת לסוכנות החלל האירופית ולסוכנות החלל היפנית במטרה לשפר את ההבנה של המאזן הרדיואקטיבי של כדור הארץ במודלים נומריים ואקלימיים שמשמשים לתחזית מזג האוויר.

ראו גם: שנה עמוסה צפויה לאירופה בחלל


לידיעה ביוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן