סיקור מקיף

יוג'ין שומייקר – רצה להיות אסטרונאוט בתוכנית אפולו ואפרו נקבר על הירח

יוג'ין שומייקר היה הסמכות הגדולה ביותר בתחום מכתשי פגיעה – על הירח ועל כדור הארץ

אבי בליזובסקי

החללית לונאר פרוספקטור, כוונה אתמול מעט לפני השעה שש בבוקר שעון החוף המזרחי, 13:00 לפי שעוננו בידי אנשי נאס"א להתרסקות על פני השטח של הירח. דובר נאס"א מסר כי ההתרסקות של החללית השוקלת כ-650 ק"ג היתה בעצם צלילה מבוקרת אל תוך מכתש שגודלו כגודלה של עיר קטנה, בקרבת הקוטב הדרומי של הירח. המדענים בוחנים כעת את התצלומים של האירוע שצולמו מטלסקופים בכדור הארץ ומטלסקופ החלל האבל כדי לנסות ולמצוא סימני מים קפואים שלפי הגילויים של אותה חללית עצמה, אמורים להימצא שם.
דייויד מורס ממרכז המחקר איים בקליפורניה, החבר בצוות הבקרה של החללית מטעם נאס"א, אמר כי אין עדיין שום סימנים חיצוניים להתרסקות, אך אין למדענים כל סיבה להניח שההתרסקות נכשלה.
"יקחו עוד שעות רבות ואולי ימים עד שנוכל לקבל אינדיקציות נוספות, אומר מורס. לא הצלחנו עד כה לראות אף פלומה של חומר שהועף מההתרסקות. רסיסי הידרוקסילים או אדי מים יהיו ההוכה לכך שהחללית אכן נחתה במקום המיועד – בתוך שדה הקרח.
אם אכן יוכח קיומם של מים על פני הירח זו תהיה תגלית
חשובה מאוד ובעלת השלכות רבות למדע וליישוב הירח בעתיד.
העובדה שבמשך שעות אחרי ההתרסקות לא נמצאו סימנים לאדי מים, עשויה לשרת את אלו המטילים ספק בסיכויי ההצלחה של ההתרסקות להוכיח את קיומם. הספקנים מציינים שמה שהפרוספקטור בעצם מצאה בעבר זה מימן, וכי אין כל ערובה לכך שאטומי המימן שבירח אכן מעידים על הימצאות מים.
שני מדענים מאוניברסיטת סטנפורד, וון אשלמן וג'ורג'
פארקס, טענו במכתב שהתפרסם בכתב העת המדעי "סאיינס", כי יש סבירות גדולה יותר שהחללית תתנגש במינרלים דמויי בטון מאשר בקרח ירחי. אם יש מים בירח, טוען אשלמן, הם קרוב לוודאי נמצאים בצורת סוג של מינרלים גבישיים המכילים מולקולות של מים, אולם הקשרים ביניהם מאוד הדוקים וצריך טמפרטורה גבוהה מאוד כדי לפרק קשרים אלה ולהוציא מהם מים
ברי שימוש.
בין המכשירים המדעיים שמילאו את החללית היה בקבוקון מתכת אחד בגודל של שפתון. הבקבוקון הזה היה מלא באפרו של האסטרונום, הגיאולוג והכמעט אסטרונאוט יוג'ין שומייקר.
בכך הוא יצר תקדים בהיותו האדם הראשון שאפרו נקבר למעשה בעולם אחר מחוץ לכדור הארץ. זאת להבדיל משירותי קבורה הניתנים במסלול מסביב לכדור הארץ (ראו מסגרת).
שומייקר היה גם אחד המומחים הגדולים בעולם לתחום מכתשי הפגיעה שעל הירח ובכלל על כל הגופים במערכת השמש – מכתשים שנוצרו מפגיעות של אסטרואידים ושביטים. לאחר מותו בתאונת דרכים ביולי 1997 הוכנס אפרו לכלי המתכת והועלה על החללית לפני שיגורה.
שומייקר ואשתו קרוליין, שגם נפצעה קשה באותה תאונה גילו כעשרים כוכבי שביט וכ-800 אסטרואידים. כוכב השביט המפורסם ביותר היה שומייקר-לוי 9 שגילו בני הזוג ביחד עם אסטרונום חובב אחר -דייויד לוי, ואשר התרסק ב-18 ביולי 1994 בעוצמה רבה ולאחר התפרקות ל-21 רסיסים על כוכב הלכת צדק במה שנחשב עד היום כאירוע האסטרונומי החשוב ביותר בשנות התשעים.
למעשה מותו היה קשור בעבודתו. הוא נהרג בתוך אחד המכתשים, שלחקירתם הקדיש את חייו. בני הזוג הגיעו לאוסטרליה לפני כשבועיים. הם יצאו לתור אחר מכתשי אסטרואידים ברחבי היבשת.
הוא היה בין ראשי המזהירים את הממשלות מפני הסכנה של
התרסקות אסטרואידים על כדור הארץ, עד כדי פגיעה במין האנושי, כפי שארע לפני כ-65 מיליון שנה, כאשר אסטרואיד גדול נחת בקרבת יוקטן שבמקסיקו וגרם לתגובות שרשרת בכל רחבי העולם ששמו קץ לשלטונם בן 100 מיליון השנה של הדינוזאורים.
וכאילו כדי להמחיש את אזהרותיו, הודיעו בסוף השבוע
מדענים, ובהם מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, ומהמעבדה להנע סילוני של נאס"א, כי הסיכוי להתנגשות של אסטרואיד בכדור הארץ, אם כי התנגשות קלה יחסית שתגרום בעיקר נזק מקומי, במאה השנים הבאות הוא .1:3
חלומו הגדול של שומאכר, היה לבחון את הסלעים של הירח, אולם בעייה רפואית מנעה ממנו להיות אסטרונאוט, ולכן היה חייב להסתפק בלאמן בכדור-הארץ את 12 בני האדם שכן זכו לדרוך על פני שכנינו השמימי. כעת הוא עושה זאת במובן מסוים, לאחר מותו.

בוקסה – החלל כבית קברות

שומייקר היה האדם הראשון שנקבר בגרם שמימי אחר, ובאופן אירוני גם האדם הראשון שנחת על הירח מזה 25 שנים, ואולם שירות קבורה בחלל ה"קרוב" כבר מבוצע, אם כי לא בתדירות גבוהה מזה שנתיים ולצורכי רווח.
חברת CELESTES BURIAL SERVICES החלה להפעיל בשנת 1997שירותי קבורה חדשניים: היא הטיסה את שרידיו של גורו האל-אס-די, טימותי לירי, ואת מחבר התסריטים של הסדרה "מסע בין כוכבים" ג'ין רודנברי אל החלל החיצון. תמורת 4,800 דולר מוכנה החברה לשגר לחלל, בטילים מהדגמים פגסוס (טיל הנשלח מתחתיתו של מטוס) או תיאורוס, דוגמית במשקל שבעה גרמים מאפר גופו של הלקוח. השרידים יקיפו במשך כמה שנים את כדור הארץ קודם שהטיל יחזור לאטמוספירה ויישרף כליל ביחד עם אפריהם של כמה עשרות מלקוחות החברה.

מתוך מקבץ ידיעות – IOL
31/7/1999

האסטרונום יוג'ין שומאכר, האדם הראשון שנקבר על כוכב אחר שלושים שנה לאחר שהאדם הראשון דרך על פני הירח, שב הדבר התרחש היום (שבת), כשאפרו של הגיאולוג והאסטרונום הידוע יוג'ין שומאכר, שהונחו בלווין האמריקאי, "לונאר פרוספקטור", התפזרו על פני הכוכב.
הלווין, שנע במסלולו סביב הירח, התרסק היום על הכוכב בצעד שנועד לנסות ולהוכיח את קיומם של מים על הירח, כך נמסר בהודעת סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א. מומחים מקווים למצוא סימנים למולקולות מים באבק וענן השברים שנוצר כתוצאה מהתרסקות הלווין, ויעשו שימוש באמצעים טכנולוגים כדי לבחון את הנחותיהם.

"לונאר פרוספקטור", הפעיל את מנועיו כדי להתרסק על פני הירח במהירות של 6,000 קמ"ש, בתוך מכתש שקוטרו בין 50 ל-60 ק"מ, שמדענים סבורים כי בתחתיתו יש קרח. חלומו הגדול של שומאכר, היה לבחון את הסלעים של הירח, אולם בעייה רפואית מנעה ממנו להיות אסטרונאוט, ולכן היה חייב להסתפק בלאמן בכדור-הארץ את 12 בני האדם שכן זכו לדרוך על פני הכוכב.
בשנת 1993 גילה שומאכר את כוכב השביט "שומאכר-לוי", יחד עם אשתו קארולין ועמיתו דיוויד לוי. שומאכר מת ב-18 ביולי 1997 ובכך התכוון להגשים את חלומו משכבר הימים להגיע לירח, ובכך הפך לאדם הראשון שנקבר בכוכב אחר.


יוג'ין שומייקר – לילות ארוכים מול כוכבים

יוג'ין שומייקר, ממגלי כוכב השביט שהתרסק על צדק ב-,'94 הקדיש את חייו לחקר מכתשי אסטרואידים. בשבוע שעבר מת באחד מהם

מאת: בליזובסקי אבי
תאריך: 24/07/1997

בתוך אחד המכתשים, שלחקירתם הקדיש את חייו, מת ביום שישי שעבר יוג'ין שומייקר, שהיה שותף לגילוי כוכב השביט שומייקר-לוי 9 אשר התרסק על צדק בשנת .1994 אשתו קרוליין, אף היא אסטרונומית, נפצעה באורח בינוני כאשר מכוניתם התנגשה חזיתית במכונית נוספת. בני הזוג הגיעו לאוסטרליה לפני כשבועיים. הם יצאו לתור אחר מכתשי אסטרואידים ברחבי היבשת, עבודה שלה הקדישו תקופות ארוכות מחייהם, אומר האסטרונום אדוארד בוול ממצפה לוול בפלאגסטאף, אריזונה, שבו עבדה קרוליין שומייקר.
בני הזוג ועמיתם דייוויד לוי גילו את כוכב השביט במארס ,'93 בתצפית ממצפה הכוכבים בהר פלומר שבקליפורניה. שומייקר-לוי 9 התפרק לכ-20 חתיכות עקב השפעת כוח המשיכה של צדק. חתיכות אלה נפלו בזו אחר זו על צדק במשך שבועות אחדים בחודש יולי .'94 המגע של השביטים עם צדק סיפק למדענים הזדמנות ראשונה לראות שביט מתרסק לעבר כוכב לכת כלשהו בזמן אמת. בעת ההתנגשות הצליח טלסקופ החלל האבל, שזמן לא רב קודם לכן שופץ, לצלם סדרת תמונות מרהיבות המראות את צדק החבול.
באוגוסט '95 העבירה סוכנות החלל האמריאית לקונגרס דו"ח של ועדה שעסקה בעצמים הקרובים לכדור הארץ ומאיימים עליו. הדו"ח המליץ להשקיע משאבים מרוכזים (24 מיליון דולר, למשך חמש שנים) בהגברת המעקב אחר עצמים כאלה ואיתורם של חדשים. בראש הוועדה עמד שומייקר, שנחשב למומחה להתרסקויות שביטים ולאסטרואידים החוצים את מסלול כדור הארץ. הוא, אשתו
ושותפים נוספים גילו ונתנו שמות לעשרות שביטים. בני הזוג גם גילו יותר מ-800 אסטרואידים.
"שומייקר הוא אחד המגלים הגדולים של מדעי כוכבי הלכת",אומר בוול. "הוא פחות או יותר פיתח בעצמו את התחום שלפגיעות ההתרסקות, והוביל מדענים אחרים, וגם את הציבור,להכיר בסכנה של פגיעת שביטים ואסטרואידים בכדור הארץ.
שומייקר גם היה מעורב בכמה משימות חלל אמריקאיות, לרבות משימות אפולו לירח. לפני שהאסטרונאוטים עזבו את כדור הארץ, הוא לימד אותם את רזי המכתשים שעל הירח".
שומייקר היה מועמד לתפקיד אסטרונאוט, אומר בוול, ונדחה בשל בעיות רפואיות. "נראה שזו היתה האכזבה הגדולה של חייו". בראיון בפברואר '96 לכתב העת "Sky and Telescope אמר שומייקר, שהוא מקווה לזכות לטיסות מאוישות לאסטרואידים הקרובים, "אבל אינני חושב שאזכה לחיות עד שנגיע למאדים בחללית מאוישת", אמר.
פרופ' אורי זמיר מהמחלקה לגיאופיסיקה באוניברסיטת תל אביב הכיר את בני הזוג שומייקר. "שומייקר הוא גיאולוג במקצועו ואסטרונום חובב, אבל הוא הרחיב למעשה את תחום עיסוקו לכדי עיסוק במבנה הגיאולוגי של כוכבי הלכת, האסטרואידים והשביטים. הוא היה מראשי המתריעים מפני הסכנה למין האנושי מפגיעת גופים שמימיים בכדור הארץ. אמנם התדירות של פגיעת גופים כאלה היא קטנה, אבל כאשר גוף בגודל של כמה קילומטרים פוגע בכדור הארץ – הוא עלול להוציא את המערכת האקולוגית מאיזון, כפי שקרה לפני 65 מיליון שנה, כאשר שביט בגודל של כ-10 ק"מ גרם לשינוי
אקלים גלובלי, להוצאת המערכת מאיזון ולהכחדת מינים רבים של בעלי חיים, ובהם הדינוזאורים".
התגליות של שומייקר הוסיפו ידע משמעותי ורב לתחום. כאסטרונום חובב הוא צפה לילות ארוכים בשמים וחיפש גופיםחדשים, דבר שאסטרונומים מקצועיים ממעטים לעשות. הוא גם התמחה בחקירת הנושא במכתשים בכדור הארץ, תחום שדי הוזנח ואשר במסגרתו נחקרו רק מכתשים שנראו לעין, אומר זמיר.
שומייקר חקר את המכתשים הללו כדי להעריך את עוצמת הפגיעה של האסטרואיד שיצר אותם. באחד המכתשים הללו מצא את מותו. "לשומייקר היה חוש הומור מפותח והוא היה איש שיחה נעים. תחומי ההתעניינות שלו היו רחבים מאוד, וחרגו מתחום עיסוקו המקצועי הישיר. בניגוד לרוב המדענים, הוא היה אינטר-דיסציפלינרי באופיו". הוא היה בן 69 במותו.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~320349634~~~35&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן