סיקור מקיף

סוכנות החלל האירופית תשגר טלסקופ חזק יותר לגילוי כוכבי לכת – פלאטו

פלאטו ינטר כוכבי לכת קרובים יחסית ויחפש אחר ירידות קטנות סדירות בבהירותם של כוכבי לכת בשל מעבר כוכבי הלכת לפניהם, כאשר הם חוסמים זמנית חלק קטן מאור הכוכב.

המחשה של גילוי כוכבי לכת מרובים. איור: ESA
המחשה של גילוי כוכבי לכת מרובים. איור: ESA

סוכנות החלל האירופית תשגר טלסקופ חלל שיחפש אחר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. הפיתוח יתחיל בקרוב והחללית תשוגר ב-2024.

החלית, PLATO (Planetary Transits and Oscillations of stars) נבחרה בידי הוועדה לתוכניות מדעיות של סוכנות החלל האירופית כחלק מתוכנית 'החזון הקוסמי' לשנים 2015-2025.

החללית אמורה למלא לענות על שתי שאלות המהוות חלק מממטרות החזון הקוסמי – מהם התנאים להיווצרות כוכבי לכת ולהופעת חיים, וכיצד פועלות מערכות שמש.
פלאטו ינטר כוכבי לכת קרובים יחסית ויחפש אחר ירידות קטנות סדירות בבהירותם של כוכבי לכת בשל מעבר כוכבי הלכת לפניהם, כאשר הם חוסמים זמנית חלק קטן מאור הכוכב.

פלאטו יכיל 34 טלסקופים ומצלמות נפרדים ויחפש כוכבי לכת המקיפים כמיליון כוכבים לאורך מחצית השמים. החללית גם תחקור את פעילות הכוכבים ותאפשר איפיון מדויק של השמשות המארחות של כל אחד מכוכבי הלכת שיתגלו, לרבות המסה, הרדיוס וגיל הכוכב.

ביחד עם מדידות מהירות רדיאלית של הכוכבים בתצפיות קרקעיות תמדוד פלאטו גם תאפשר לחשב את מסת ורדיוס כוכבי הלכת וכך היא תאתר את צפיפותם ותספק אינדיקציה על הרכבם.

החללית תזהה ותחקור אלפי מערכות כוכבי לכת, במטרה לגלות ולאפיין כוכבי לכת הדומים לכדור הארץ וכן סופר כדורי ארץ הנמצאים באיזורי החיים של המערכות שלהם – המרחק מהכוכב שמאפשר קיום מים במצב נוזלי.

פלאטו, בעל התכונות הייחודיות לגילוי כוכבי לכת בגודל של כדור הארץ ייבנה בהמשך לנסיון שנצבר ממספר חלליות אירופיות ובהן קורו CoRot ו- Cheops" אומר אלובארו חימנז, מנהל תחום המשימות המדעיות והרובוטיות בסוכנות החלל האירופית.

גילויו יאפשר לנו למקם את ארכיטקטורת מערכת השמש שלנו בהקשר של מערכות שמש אחרות.
שאר החלליות המועמדות למבצע זה, המכונות M3 הם: EChO (the Exoplanet CHaracterisation Observatory), LOFT (the Large Observatory For x-ray Timing), MarcoPolo-R (to collect and return a sample from a near-Earth asteroid) and STE-Quest (Space-Time Explorer and QUantum Equivalence principle Space Test).

פלאטו תצטרף למקפת השמש ולאוקלידס שבנייתם אושרה ב-2014, כמשימה הראשונה במסגרת סדרת M. Solar Orbiter תשוגר ב-2017 ותחקור את רוח השמש ממרחק של פחות מ-50 מיליון קילומטר, ואוקלידס, שתשוגר בשנת 2020 תתמקד באנרגיה האפלה, החומר האפל ומבנה היקום.

לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית

היום הודיעה נאס"א על גילויים של 715 כוכבי לכת מעזבונו של טלסקופ החלל קפלר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן