סיקור מקיף

מעתה אמרו אריס (Eris) ולא זינה * מהיום גם הוא כוכב לכת ננסי

אריס, שהתגלה כגדול מפלוטו הצית את הדיונים שהביאו בסופו של דבר להדחתו של פלוטו ממעמדו ככוכב לכת

הדמיית אמן של אריס. מקור - נאסא.
הדמיית אמן של אריס. מקור - נאסא.

העולם המרוחק שגילויו דחף את האסטרונומים להוריד את פלוטו ממעמדו ככוכב לכת זכה באופן רשמי לשם אריס (Eris), על שמה של אלת חוסר ההרמוניה במיתולוגיה היוונית.

אריס גדול מפלוטו, והתגלית הזו חייבה את המדענים להחליט האם שניהם כוכבי לכת או אף אחד מהם. בסופו של דבר שני הגופים הוכנסו לקטגוריה חדשה – "כוכבי לכת ננסיים".

מגלה אריס, מייקל בראון מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה, אמר כי השם היתה בחירה טובה וקשה לו להתנגד אליה.

במיתולוגיה, גרמה אריס למריבות בין האלות שגרמה בסופו של דבר למלחמת טרויה. במציאות כאמור גרם אריס למהומה שגרמה לפלוטו לאבד את המעמד שהיה לו מאז גילויו ב-1930. הצורך בהגדרה החדשה הוכח כחיוני לאחר שטכנולוגית הטלסקופים החלה לסייע בגילוי עצמים מרוחקים יותר המתחרים בגודלם עם פלוטו. הדבר גרם ליותר מדי חברים באיגוד האסטרונומיה הבינלאומי לקבל את ההחלטה ההסטורית לפני כחודש ולהגדיר מחדש את מערכת השמש.

בתחילה נתנו לו מגליו את השם זינה, בעקבות גילויו (מחדש) ב-8 בינואר 2005, בתצפית ממצפה הכוכבים פלומר בקליפורניה (הוא התגלה לראשונה ב-2003). קשה להעריך את גודלו המדויק, מכיוון שהוא קטן וחיוור. הצוות של בראון, שהשתמש בטלסקופ החלל האבל גילה כי קוטרו של העצם הוא לפחות 70 קילומטרים גדול מקוטרו של פלוטו. צוות אחר שהשתמש בטלסקופ רדיו בספרד מדד את אריס וקבע כי קוטרו גדול ב-700 קילומטרים מקוטרו של פלוטו – כלומר 3,000 ק"מ לעומת 2,300. לאריס יש גם ירח וגם לו ניתן שם רשמי – דיסנומיה, ביתה של אריס הידועה גם כרוחם של מפרי החוק.

ההחלטה על הקטנת מערכת השמש התקבלה בכנס האיגוד האסטרונומי הבינלאומי בפראג – ולפיה למעשה יש במערכת השמש שמונה כוכבי לכת רגילים ועוד שלושה (נכון לעכשיו) כוכבי לכת ננסיים: פלוטו, אריס והאסטרואיד הגדול במערכת השמש קרס. האסטרונומים המתנגדים להדחתו של פלוטו החלו בהפצת עצומה בנסיון לבטל את ההחלטה.

מערכת השמש החדשה
מערכת השמש החדשה

אריס – עולם שגרם למחלוקת

* התגלה לראשונה ב-2003 אך גילויו אושר ב-2005
* הוא מקיף את השמש במסלול אליפטי מאוד במשך 560 שנה
* מיקומו הנוכחי – 14.5 מיליארד ק"מ מכדור הארץ
* הטמפרטורה על פני השטח שלו מקפיאה – מינוס 250 מעלות צלזיוס.
* יתכן שיש לו אטמוספירה דקה כאשר הוא קרוב יותר לשמש במסלולו.
* הוא מלווה על ידי הירח דיסנומיה Dysnomia
* ללא ההגדרה החדשה, יתכן שהיינו מדברים בקרוב על 50 כוכבי לכת במערכת השמש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן