סיקור מקיף

הפקת אנרגיה מהפעילות במכון הכושר, בדיקת צריכת האנרגיה בזמן אמת וניצול מיקומו של הטכניון במורדות הכרמל

אלו שלוש הצעות זכו בתחרות להתייעלות אנרגטית בטכניון שהסתיימה אתמול

בתמונה: שלושת הזוכים (יושבים, מימין לשמאל): נועם ברקוביץ', פיליפ אוחמן ודורון לאור. עומדים (מימין לשמאל): טל גולדרט (רכזת "קמפוס ירוק"), ד"ר אביטל שטיין, איציק רומנו ובני כהן, ראש המחלקה לייעול הצריכה בחברת החשמל. צילום: יואב בכר, דוברות הטכניון
בתמונה: שלושת הזוכים (יושבים, מימין לשמאל): נועם ברקוביץ', פיליפ אוחמן ודורון לאור. עומדים (מימין לשמאל): טל גולדרט (רכזת "קמפוס ירוק"), ד"ר אביטל שטיין, איציק רומנו ובני כהן, ראש המחלקה לייעול הצריכה בחברת החשמל. צילום: יואב בכר, דוברות הטכניון

דינמו ירוק – ניצול הפרש פוטנציאל בזרימת מים; צג אנרגטי – הצגת נתוני התייעלות אנרגטית; מכון כושר – ניצול אנרגיה מפעילות כושר.

אלה שלוש ההצעות הזוכות בתחרות ראשונה מסוגה שערך הטכניון בנושא התייעלות אנרגטית. עשרות הצעות הוגשו לחבר השופטים בראשות נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא ובהשתתפות חוקרי הטכניון ונציג חברת החשמל. מתוך 13 ההצעות שעלו לגמר, נבחרו שלש ההצעות הזוכות.
דינמו ירוק – הצעתו של הסטודנט פיליפ אוחמן, מהפקולטה להנדסת מכונות, זכתה במקום הראשון. הוא הציע לנצל את עודפי הלחץ בצינורות המים בטכניון, בהם יש לחץ חזק הנובע ממיקומו של המוסד במורדות הכרמל. "על ידי מתקן פשוט, מעין טורבינה החודרת לצינור ומסובבת דינמו, באמצעותו ניתן לייצר אנרגיה", הסביר. "בגלל המדרון התלול עליו שוכן הטכניון, יש כאן שימוש נרחב במפחיתי לחץ ולדעתי ניתן לנצל לחץ זה להפקת אנרגיה".
נועם ברקוביץ', מאגף מיחשוב ומערכות מידע בטכניון, זכה במקום השני. הוא הציע לפזר ברחבי הקמפוס "צגים אנרגטיים" המציגים מידע על צריכת האנרגיה בכל בנין ובנין ויעבירו אותו לצגים גדולים אשר יראו את הצריכה בזמן אמת ואף יתריעו על צריכת יתר.
דורון לאור, סטודנט בפקולטה להנדסת מכונות, זכה במקום השלישי. הוא הציע לשלב בין הוצאת האנרגיה של המשתמשים בחדר הכושר בטכניון לבין הפקת אנרגיה. "אנשים במכון הכושר שורפים קלוריות אך ניתן לנצל את פעילותם להפקת אנרגיה", אמר. "למשל, כל הרצים או הצועדים על המתקנים השונים, יכולים להפיק אנרגיה בפעילות זו ולהפעיל באמצעותה את המזגנים".
איציק רומנו, מהנדס החשמל של הטכניון, אמר כי עשר יחידות במוסד כבר הצליחו לחסוך בארבע השנים האחרונות אנרגיה בעלות העולה על חמישה מיליון שקלים ופקולטות נוספות עומדות להצטרף לפרויקט הטכניוני ולחסכון באנרגיה. "התחרות שערכנו היא צעד נוסף במאמצינו לחסוך ולהגביר את תודעת החיסכון", הדגיש.
התחרות נערכה בשיתוף עם טל גולדרט וצוות "קמפוס ירוק" בטכניון, מוסד שמואל נאמן וחברת החשמל. המשנה לנשיא ומנכ"לית הטכניון, ד"ר אביטל שטיין, שהעניקה את הפרסים לשלושת הזוכים, אמרה כי לא בכדי נודע הטכניון ברחבי העולם ביצירתיות של הסטודנטים שלו ושל בוגריו, וההצעות הזוכות הן עוד הוכחה לכך.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן