סיקור מקיף

סוף העולם קרוב משחשבתם!

האם השביט אלנין יגרום להרס העולם, או איך לא לתת לעובדות להרוס תיאורית קונספירציה טובה

השביט אלנין
השביט אלנין

הכותב הוא בעל הבלוג חשיבה חדה

סובלים ממצוקת הדיור? מוטרדים מהכרזה על מדינה פלסטינאית והשלכותיה? נבהלתם מהתרעות אלוף פיקוד העורף לגבי מלחמה כוללת? הסירו דאגה מליבכם: העולם כפי שאנו מכירים אותו עומד להסתיים עוד לפני ראש השנה! כן כן, בתוך שבועיים וחצי.

אולי לא ידעתם (גם אני לא שמעתי על זה עד לפני ימים ספורים), אך דרמה גדולה רוגשת בעולם בכל הקשור לשביט "Elenin", אם הוא בכלל שביט כמובן, והמבין יבין…

השביט התגלה ע"י חובב אסטרונומיה בשם לאוניד אלנין בסוף 2010. מסלול השביט כפי שחושב על פי התצפיות הראשוניות הוביל היישר אל כדוה"א, מה שגרם להתלקחות של התעניינות והתלהבות גדולה בקרב חובבי סוף העולם ונביאי הזעם למיניהם. מהר מאוד, כשהצטבר מידע תצפיתי נוסף, הסתבר שהשביט יחלוף במרחק משמעותי מכדוה"א, אך "חגיגת" סוף העולם כמובן לא פסקה.

שימו לב, סוף העולם של-2012 הוא רק סיפור כיסוי שנועד לתעתע בציבור ולהסוות את האמת!

אני מציע לכם להיצמד טוב לכסא ולצפות ב-4 הדקות הראשונות של המסמך המזעזע הבא:
http://www.youtube.com/watch?v=scZAOQNopok

כאן תמצאו רשימה של כל רעידות האדמה שהתרחשו כשהשביט היה בקו ישר עם מערך כזה או אחר של גופים במערכת השמש. לא מדובר במקרה אחד, לא בשניים, אלא בכ-25 רעידות אדמת מעל עוצמה 6 בסולם ריכטר מאז תחילת 2010! זה כבר לא יכול להיות צירוף מקרים, הלא כן?!

נקלקל רגע את החגיגה: האמת היא שחסרים כמה מספרים כדי שניתן יהיה להעריך עד כמה הדברים אכן מדהימים, כלומר, האם יש בכלל קשר מובהק בין מיקום השביט לרעידות האדמה. מה שאנו לא יודעים זה:

1) כמה "התמקמויות מיוחדות" כאלה של השביט התרחשו מבלי שקרתה רעידת אדמה?

2) כמה רעידות אדמה בעוצמה גדולה מ-6 היו בתקופה הזו מבלי שהשביט היה במיקום מיוחד במסלולו?

חיפוש זריז שערכתי במאגר נתונים עולמי של רעידות אדמה העלה כי בתקופה זו התחוללו לא פחות מ-300 רעידות אדמה מעל עוצמה 6 ברחבי העולם, כלומר בממוצע אחת ליומיים, מה שהופך את כל העניין למגוחך – לא משנה איזה תאריך נגריל, בטווח של יום-יומיים ממנו תתרחש רעידת אדמה כזו.

מתאמים מדומים הם הטעיה שחוזרת שוב ושוב לאורך ההיסטוריה של טענות פסאודו-מדעיות ולכן אתעכב עליה עוד מעט. כדי להבהיר יותר את מצב הדברים נקצין אותם:
נניח כי בכל יום מתרחשת רעידת אדמה בעוצמה מסוימת (למעשה אם נוריד את הרף אך במעט ל-5.7 בסולם ריכטר, זה יהיה בקירוב מצב הדברים). נראה אילו טענות ניתן לטעון ברוח טענות אלנין:

בכל יום בו הדולר ירד לעומת השקל חלה רעידת אדמה חזקה => מסקנה: ירידת הדולר גורמת לרעידות אדמה.
בכל יום שהתעטשתי 3 פעמים חלה רעידת אדמה חזקה => מסקנה: התעטשות משולשת גורמת לרעידות אדמה.
בכל פעם שחלמתי בלילה על אסון, התרחשה למחרת רעידת אדמה חזקה => מסקנה: חלומותי ניחנו בכושר נבואי.

האבסורדיות של מסקנות אלה ברורה, שהרי בכל יום התרחשה רעידת אדמה, ללא קשר לגורמים האחרים המוזכרים.

נחזור לשטף הארועים.

נאס"א אומנם מנסה להרגיע: מדובר סה"כ בשביט קטן ומסכן, כ-4 ק"מ קוטרו. בקרבתו המקסימלית לכדוה"א יגיע למרחק של 90 פעמים המרחק בינינו לירח (35 מליון ק"מ). מטוס סילון שטס בשמיים משפיע בכוח המשיכה שלו על כדוה"א יותר מאשר אותו שביט, בין אם הוא מתייצב בקו אחד עם גרמי שמיים אחרים ובין אם לאו. אין שום אפשרות שהשביט יאפיל על אור השמש כנטען, מכיוון שמסלולו לא חוצה את קו הראיה בינינו לבין השמש, וגם אם היה חולף בינינו לבין השמש הוא היה נראה כנקודה קטנטנה מבעד לטלסקופ.

אבל חבר'ה, מדובר בנאס"א… הרי ידוע שנאס"א הוא ארגון קונספירטיבי שמורכב מנאצים לשעבר (כך אמר האיש בסרטון). ברור שהם יגידו שאין ממה לחשוש. מי באמת מאמין למדעני נאס"א?
התפתחות מפתיעה…

הסיפור קיבל תפנית מעניינת לפני כשבועיים, ב-19 באוגוסט 2011. לאחר חודשים רבים של רעש גדול, תחזיות סוף עולם וסרטונים אינספור ב-Youtube. קרה דבר נורא – נראה שהשביט מתפרק!

בין ה-19 ל-20 באוגוסט בהירותו של השביט דעכה לפתע ב50%, במקום להמשיך ולהתחזק כמצופה (בכל מקרה השביט היה חיוור מכדי שאפשר יהיה להבחין בו בעין בלתי מזוינת). גרוע מכך, הגרעין הבהיר שלו נראה פתאום מאורך, כאילו התפרק לכמה חלקים. דבר כזה קורה לפעמים לשביטים שמתקרבים לשמש – רוחות השמש (חלקיקים אנרגטיים וטעונים חשמלית) מחממות אותם ועלולות לפורר אותם בהתקרבם לשמש. חובבי האסטרונומיה שציפו למראות יפים מאוכזבים כמובן מההתפתחות.

האם בזאת תמה הפארסה של סוף העולם (התאריך הזה לפחות)?

כמו שקורה לכל תאורית קונספירציה טובה, כל מהלומה שמנחיתה עליה המציאות רק מחזקת אותה יותר.
לא, לא נוותר! משמעות נמציא מהר!

סופר פסאודו-מדע אמריקאי בשם Richard C. Hoagland מצביע על העובדה רבת המשמעות כי השביט מגיע לנקודה הקרובה ביותר שלו לשמש ב-11 בספטמבר, בדיוק 10 שנים לאחר אסון התאומים, מה שמוכיח שזה פרי שיגור מלאכותי שנועד כדי להסב את תשומת ליבנו לארועים הגאופוליטיים העמוקים שהתרחשו בעשור האחרון.
(בדיקה בכמה מקורות מראה כי הנקודה הקרובה לשמש תהיה דוקא ב-10 בספטמבר, אבל למה לקלקל את הרעיון בגלל יום אחד…)

אבל חכו, הקטע הטוב עוד לפנינו:

הוגלנד טוען גם כי זיהה מגן אנרגיה טטרהדרי ברור סביב השביט, וכי הדבר מוכיח מעל לכל ספק שאכן מדובר בספינת חלל. לדבריו הדיווחים על התפרקות השביט הם חלק ממסע ההטעיה שנועד להסיח את הציבור מהמקור המלאכותי של אלנין, ומהמסר מטלטל העולם שיש לו לאנושות. "גודלו של מבנה הכוח הגאומטרי הזה כ- 450,000 ק"מ (גדול פי 1.5 מהמרחק בין כדוה"א לירח). בכל ההיסטוריה לא נצפה מעולם עצם בעל מבנה גאומטרי מלאכותי כה ברור". עוד הוסיף בעניין כי "העובדה שצורתו של המגן היא טטרהדרון מדויק, משקפת באופן עמוק את המספרים הטטרהדריים שמאפיינים את מסלול השביט במערכת השמש. זה אפילו יותר מדהים מכך – זה בפירוש מאשר שהמסר של אלנין הוא "פיזיקה רב מימדית!"
(אין לי מושג למה הכוונה, אבל זה מה שכתוב בדף הפייסבוק שלו… לא בטוח שזה עבר peer review).

הנה סרטון של כמה שניות ממנו הסיק הברנש את מסקנותיו. אם זה המקרה הברור ביותר בהיסטוריה למבנה מלאכותי המצב באמת עצוב עבורו ועבור תומכיו. צפו ושפטו בעצמכם:

http://www.youtube.com/watch?v=-b2BA5hNcGs
המקור ממנו הוגדל הסרטון הזה נמצא כאן.

ללא ספק אחת הדוגמאות הקיצוניות שנפגשתי בהן למציאת משמעות בתבניות אקראיות. מדהים איך על סמך פריים מטושטש ורועש אחד מסיק מישהו מסקנות כה מרחיקות לכת, ובאיזה ביטחון עצמי!

הסיפור הזה מדגים את העקרונות המסוכנים של תאורית קונספירציה. זה מצב קיצוני בו אמונה מקיימת את עצמה לא רק למרות העדר הוכחות, אלא אפילו בזכות העדר ההוכחות ובזכות עדויות סותרות.

אמשיך לעקוב תוך כסיסת ציפורניים אחר התפתחות הארועים. מעניין אילו הסברים הזויים נוספים יאלצו אנשים אלה להמציא כדי להסביר את המציאות הטופחת על פניהם.

לסיכום, נראה כי כדוה"א לא יושמד בקרוב, לפחות לא ע"י שביט מפורר ומסכן. נראה גם כי העדויות לחללית חוצנים אדירה שנמצאת בדרכה אלינו חלשות למדי, ולפיכך תודעת האנושות לא תזנק כנראה למימדי תודעה חדשים בשבועיים הקרובים. לא יהיה מנוס – נאלץ לחזור בכל זאת לדיאטה שלאחר החגים…

37 תגובות

 1. לקטנוני – לדעתי הוא צודק. אם אתה תומך של התיאוריה הזאת, אתה צריך להבין כי אלנין לא יפגע בכדור הארץ, הוא נע במרחק של 86 מיליון ק"מ מכדור הארץ. לא כ"כ רחוק כשמדובר בחלל אבל עדיין מרחק משמעותי כדי שלא יקרה שום דבר.
  בנוסף, אלנין די קטן, למטוס סילון יש השפעה יותר גדולה על הגאות והשפל בכדור הארץ מאשר אלנין, וגם שאלנין מתפורר במשך זמן מה ומבחינה תיאורטית, יכול להיות שהיום אלנין כבר מפורר לגמרי.

 2. לי יש נבואת זעם לשנת 10000. באותה תקופה כל המערכות יתבססו על צ'יפים ותוכנות שנוצרו אלפי שנים לפני, ואולי אפילו בימינו. לקראת שנת 2000 שינו את המערכות מתאריך בן 2 ספרות לשנה, ל-4 ספרות לשנה. לקראת שנת אלפיים היו במודעות דרושים דרישות למתכנתים בשפות תיכנות עתיקות ומתות. לקראת שנת 10000 אף אחד לא יזכור שפות התיכנות מלפני אלפי שנים, כל החיים יהיו תלויים בטכנולוגיה, שתהיה כולה ממוחשבת.
  סיכום: באג 10000 ישמיד את האנושות!
  [זה יותר קרוב מהפיכת השמש לענק אדום]

 3. תגידו, אמרו שיהיה איזה משהו עם מטאור, שהוא יעבור ליד כדור הארץ ויהיו 3 ימים של חושך… מה העניין כאן?
  וה-10 לספטמבר עבר (השביט היה ב-10 בספטמבר בנקודה הקרובה ביותר שלו לשמש), יש כתבות לגבי מצב השביט?

 4. הטעויות הגדולות של הסרט "2012" שגרמו להמוני אנשים לפחד – בטריילרים של הסרט היו כתובים כל מיני משפטים מפחידים. הרבה אנשים בוודאי חשבו לעצמם – "טוב נו, כשהסרט ייצא לאקרנים נראה עד כמה זה מפחיד…"
  בטריילר האחרון לדעתי, הייתה בקשה לאמת את המידע שהוצג בטריילרים הקודמים, וכדי לעשות זאת יש לכתוב "2012" במנועי החיפוש. כולם בטח חשבו "טוב יאללה נחפש מה כבר יכול לקרות?", בדקו את העניין ואז התחילו לפחד, רצו לקנות כדרטיסים לסרט ואז רק פחדו יותר.
  בסרט עצמו עשו הקדמה מפחידה ומלאה בטעויות, שהתחילה ב – "האם ממשלות העולם יכולות להציל 6 מיליארד אנשים?", אחר כך "הן לא יכולות לעשות כלום", ואז החלו בהצגת הנושא:
  "הציוויליזציה המוקדמת של האנושות" (התכוונו בוודאי למאיה או לשבט המסואמריקני, בכל אופן הטעות כאן זה ששני השבטים אינם ה"ציוויליזציה המוקדמת של האנושות").

  אחר כך הראו פירמידות ואז היה כתוב "… הזהירו אותנו". הבעיה היא שהם לא הזהירו אותנו, כי לא כתוב שום דבר על 2012 לא בספרות ובכתבי הקודש של המאיה ולא של המסואמריקנים.
  כנראה שהציבור בכל זאת מעדיף להאמין בדברים הזויים מאשר במדע האמיתי.

 5. מבלי להאמין למלה ממה שנאמר בסרט קל עדיין באופן מטריד להבין מה נעים ככ בלהקשיב למשהו שככ מאמין במה שהוא אומר ומוכן סוף סוף לחשוף בפנינו את "האמת" שגוזלים מאיתנו בחוסר צדק

 6. הרעש שקיים סביב '2012' נועד לשרת את האינטרסים של 'עושי הרעש'. כל הרעש הזה נועד בשביל הכסף והפרסום. אותם בעלי האינטרסים דואגים לעשות כסף (ו/או להתפרסם) על גבם של הטיפשים שלא מבינים את זה. (סרטים על 2012, כל מיני חפצים/גדג'טים שקשורים ב 2012, ספרים ושאר ירקות רקובים)

 7. ttt, אין לך מה לדאוג לגבי 2012, ואתה יכול להיות בטוח שאסונות טבע אינם נחשבים לסימן ל-2012. כבר השתמשו בטענות האלה בעבר, ואתה יכול להפסיק לדאוג – תדירות אסונות הטבע אינה נמצאת בעלייה.
  גם למהפכות בעולם אין שום קשר ל-2012, מדהים שכל פעם מוצאים סיבה אחרת לכך שיהיה אסון…

  אני ממליץ לך לקרוא את הכתבות על 2012, ואם כבר קראת לא יזיק אם תקרא שוב.
  בנוסף, אם אתה עדיין ממש מודאג, כנס לאתר "2012hoax".

 8. לכל המדענים שבנינו.

  תזכרו שכל ההבדל בין קונספירטורים למדענים הוא המינון. גם מדענים מטפסים פעמים רבות על בריקדות ומסרבים להשתכנע מול עובדות כי הם "מאמינים שזה לא נכון". בכיוון השני מי שלא מאמין
  שההסבר שלו צריך להיות נכון עוד לפני שהוא הוכיח זאת … פעמים רבות לא יזרום לשם אפילו.

  כולנו בני אדם, לכולנו לוגיקה פגומה מובנית ( אי אפשר "להוכיח" שום דבר במציאות ,רק במסגרות
  תאורטיות , וגם שם יש טענות נכונות שאי אפשר להוכיח או שגויות שאי אפשר להפריך ) … הצמדות למתודה המדעית אכן מקדמת את ההבנה והידע כל עוד מכירים במגבלותיה ובמגבלותינו כבני אדם.

 9. בכל זאת, השנה 2012 מפחידה אותי.
  יש יותר מידי אסונות טבע בשנים האחרונות, וככל שמתקרבים לתאריך בדצמבר תדירותם רק עולה.
  בנוסף עוד גם כל המהפכות האלה…
  נראה מה יהיה, לא נשאר עוד הרבה זמן =\

 10. ל"אוננות אינטלקטואלית"-

  דעות הן פרשנות אישית של המציאות, וכמובן שמותר לכל אדם להחזיק בכל דעה שירצה.

  ולהפריד אלפי הבדלות, אמונה בדבר מבלי להסתמך על ממצאים, וכל שכן כאשר קיימת הוכחה שהוא לא ייתכן (כמו שאתה ניסחת: "…אפילו אם הן אינן נכונות"), אמונה כזאת היא פשוט טיפשו, ובטח שלא יכולה להיחשב כדעה, בדיוק כמו שיהיה מגוחך לומר שלדעתי כדור הארץ הוא שטוח.

 11. לא הבנתי מה כ"כ רע בכל האמונות הללו, שנגדן אתה יוצא בכזה להט (של מטיף אוונגליסטי קיצוני לא פחות). האם לאנשים אין את הזכות ואת החופש להחזיק בדעות מנוגדות לשלך, אפילו אם הן אינן נכונות?

 12. נקודה, אתה ממשיך לטעון לגבי החור השחור ההוא? חוץ מזה, אתה אומר שהוא יגיע אלינו עוד שנה ו-3 חודשים.
  לפני זה אמרת שהוא יפגע בנו ב-16.03.2012.
  אני מניח שאתה מדבר בציניות… (בעיקר כי אין שום חור שחור שנמצא קרוב אלינו)

  בקשר לכתבה – סוף העולם לא יגיע ב-26.09.11, וכמו שאבי (תגובה 2) הבהיר פה, גם לא ב-2012.

 13. מה שלא מגלים לכם, כדי למנוע אדרמולוסיה, יודעים פרופסרים בפקולטות לפיזיקה ואסטרונומיה כבר מזה שנתיים.

  בעוד 7 חודשים נתחיל להרגיש את האפקטים הראשונים בצורת גאות ושפל, או עידוש כבידתי למי שיצפה בטלסקופ.
  בעוד 10 חודשים הוא כבר ימשוך גזים חמים מהשמש לכיוונינו, הטמפרטורות יעלו בכמעלה אחת בכל 4 ימים.
  בעוד 12 חודשים כוכבי הלכת הענקיים נפטון ואורנוס ייבלעו פשוטו כמשמעו. ניתן להאריך שאז כולם כבר ידעו והדבר יהיה מפורסם לכל.

  הבהלה והפאניקה תימשכנה למשך שלושה חודשים בלבד ואז מי שעוד יספיק לשרוד את גלי החום מהשמששיביאו את כדור הארץ לטמפרטורות של עד 100 מעלות בלילה, ייבלע ביחד עם כדור הארץ ע"י החור השחור.

 14. כל מה שיקרה עוד שנה זה: המצפן שלכם יזוז מעט יותר מהרגיל, ויחד עם זה האקלים ישתנה, הסיכון זה המיקום: אם מקום מדברי יתחיל להתקרר או שמקום קפוא יתחיל להתחמם, יהיה מעניין זה בטוח

 15. אז רגע… אני לא מבין, המאמר תומך בסוף העולם ב-26.09.11 או שהוא מסביר כיצד הדבר אינו אפשרי? (לפחות הכותרת של המאמר נשמעת כך)

 16. לא כל תאוריית קונספירציה היא רק תאוריה…

  על קונספירציות שקרו באמת – רק כדי לאזן את הדיון 🙂
  http://www.mysay.co.il/articles/ShowArticle.aspx?articlePI=aaasot

  מודה ומתוודה – חשבתי שאלנין עשה את מה שאמרו שעשה – רעידות אדמה וכו' בסופו של דבר במציאות שלי זה לא קרה. אבל אם אעשה קפיצה קוואנטית לרב יקומים ומציאויות מקבילות – זה בטח קרה איפשהו לא?!

  אז כולם תמיד צודקים וכולם תמיד טועים – תבחרו איזו מציאות שבא לכם והעיקר הבריאות…

 17. לאבי האחר. האיש הזה מ 2137 לא קוראים לו אמט במקרה? אני גם נפגשתי איתו כמה פעמים. בדרך כלל הוא מופיע באולמות חשוכים. בפעם האחרונה הוא הצליח להתגנב לקובץ HD שהבן שלי הוריד מהאינטרנט ונדחף מול הפרצוף באמצע הקרנת סרט תוך שהוא מנופף בידיים ומשמיע צעקות לא ברורות.

 18. "פגישת אדם משנת 2137"? מישהו פה מתעסק עם יותר מדי קואנטים במצב אבקתי…

 19. יש אנשים שמסיבות שונות צוריכים דת ויש כאלה הצורכים תיאוריות
  קונספירציה. גם אלה וגם אלה ימצאו ספקים שימכרו להם את הסחורה.

  שום תשובה או נימוק מלומד לא ישכנע אף אחד משני הציבורים האלה.

 20. מה שמעניין אותי,
  האם תמיד מדענים ינסו בכל הכוח להפריד בין צירופי מקרים בשם האקראיות, אפילו במצבים שצירופי המקרים מתבררים כקשורים אחד לשני אך סותרים את דרך המחשבה המדעית?

  מעבר לזה, אני מזלזל בכל תיאורית סוף עולם מהסיבה הפשוטה שהסיכוי שזה יקרה בזמן שאני בחיים הוא כל כך נמוך.
  בנוסף, פגישת אדם משנת 2137 אישרה את החששות שלי על המשך קיום העולם בזמן הקרוב.

 21. אבי – choir, not quire
  אבי בליזובסקי – מבחינה מסויימת אבי (הראשון) צודק בכל זאת. כי זה משכנע את הספקנים, בעוד שהמיסטיקנים תמיד ימצאו דרך להפוך גם את זה לטיעון מנצח עבורם.

 22. יודעים מה הבעיה במאמרים כאלה? אתם מספרים את זה לקהל הקוראים הלא נכון. מי שמאמין בבולשיט כזה לא מסתובב באתרים מדעיים.
  באנגלית אומרים you're preaching to the quire.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן