סיקור מקיף

רובוטים ילמדו רגשות מבני אדם

 תם עידן הרובוטים הבידוריים וכיום ניתן לפתח רובוטים שיוכלו לסייע בייצור, ביישומים רפואיים, בעבודות הבית, בממשק אדם-מחשב, וליישומים לרווחת האדם * פרויקטים לפיתוח רובוטים לומדים באירופה וביפן * הסוד טמון ברשתות נוירונים ובתוכנה לומדת

 

 

אבי בליזובסקי

בנית רובוטים, ובעיקר כמובן מוחות המחשב שהלם, שיוכלו לתקשר רגשית עם בני האדם הוא מטרה של פרויקט אירופאי המובל על ידי מדענים בריטיים. הפרויקט, המכונה Feelix Growing הוא מחקר שבו משתתפים 25 מומחים לרובוטיקה, פסיכולוגיים התפתחותיים ומדענים בתחום העצב מ-6 מדינות. מרכזת הפרויקט, ד"ר לולה קאנאמרו, Canamero, מאוניברסיטת הרטפורדשייר בבריטניה  כותבת כי מטרת המחקר הוא לבנות רובוטים שילמדו מבי אדם ויגיבו בדרך ראויה חברתית ורגשית. הפרויקט זכה לתקציב של 2.3 מיליון יורו והוא יימשך כשלוש שנים.
"העולם הרגשי של בני האדם הוא מורכב מאוד אך אנו מגיבים רק לכמה רמזים פשוטים, דברים שבאורח מודע איננו שמים לב אליהם או שאיננו מבחינים בהם, כגון כיצד מישהו זז.
במסגרת הפרויקט תיבנה סדרת רובוטים שתוכל לקבל באמצעות חיישנים קלט מבני האדם המתקשרים איתם ולהתאים את התנהגותם בהתאם.  לדברי קנאמרו, פעולתם של הרובוטים, הפועלים לפי התנהגות שהוובעה בתוכם על ידי המתכנתים ומתבניות התנועה והמצב הרגשי של העולם שסביבם. הרובוטים עצמם הם מכונות פשוטות – לעיתים קרובות מכונות סטנדרטיות "מהמדף". ההיבט המעניין ביותר של הפרויקט הוא כמובן התוכנה.  "השתמשנו ברובוטים פשוטים מאוד כחומרה, ולכמה מהמכונות הללו בנינו אפילו ראשים משמעותיים בעצמנו" אמרה קנאמרו. "התעניינו בעיקר בתכנות ופיתוח יכולות התנהגותיות, במיוחד בכל הקשור לאינטראקציות רגשיות וחברתיות עם בני אדם" הוסיפה.
לדבריה, הרובוטים ילמדו מהמשוב שיקבלו מבני האדם. "מדובר בעיקר במשוב התנהגותי ובמגע" אמרה והסויפה כי הכוונה היא משוב בתגובה למגע ומשוב רגשי באמצעות חיזוקים חיוביים, כמו מילים טובות, התנהגות נחמדה או סיוע לרובוט לעשות משהו אם הוא נתקע." שותפיה של האוניברסיטה במחקר בונים רובוטים שונים המתמקדים על אינטראקציות רגשיות שונות.
הרובוטים הללו יקבלו את המשוב באמצעות מצלמות וידאו פשוטות, קלט קולי, חיישני מגע וחיישנים שיכולים לפעול ממרחק, כדי לקלוט קלטים חושיים מאדם שנמצא במרחק מסוים מהרובוט. 
"אחד הדברים שאנו עומדים להשתמש בהם כדי לגלות הבעות פנים ותבניות תנועה הוא רשת נוירונים מלאכותית. השימוש ברשתות אלו נעשה משום שהם שימושיות במיוחד להתאמה לקלטים משתנים – ובמקרה זה גילוי תבניות התנהגות, קול, תנועה וכו'. "רשתות נוירונים לומדות תבניות מדוגמאות של תצפיות" אומרת קנמרו.
אחד התחומים שאותם הרובוטים ילמדו יהיה התנועה האנושית. לדברי החוקרים, התנועה מספרת לנו המון על המצב הרגשי. הקרבה הפיזית בין האדם והרובוט, ותדירות של המגע ביניהם הם דברים שהחוקרים מקווים ללמוד כדי לגלות את המצבים הרגשיים הדרושים. הרובוטים לא ינסו לאתר מצבים רגשיים כגון שאט נפש, אלא יתמקדו במצבים כמו כעס, שמחה, בדידות, רגשות המשפיעים על הדרך שבה הרובוט יצטרך להתנהג.

התנהגות מוטמעת"חשוב לאתר מתי האדם כועס משום שהרובוט עשה משהו שגוי או האם האדם בודד והרובוט צריך לעודד אותו. לפיכך אנו מתקמדים ברגשות הרלוונטיים לרובוט תינוק שצריך לגדול ולעזור לבני האדם בחיי היום יום שלהם." אמרה קנמרו. המסקנה היא שצריך לדעת כיצד לתכנת את הרובוטים הללו מלכתחילה. אחד הרובוטים הראשונים שנבנו בפרויקט נועד להמחיש התנהגות טבועה – דבר נפוצ בקרה העופות וכמה מהיונקים בעת הלידה. "הם נצמדים לעצם הראשון שהם רואים כשהם נולדים, בדרך כלל זאת האם, וזה מה שגורם להם לעקוב אחריה. בנינו אב טיפוס של רובוט שיוכל לעקוב אחר בני אדם ולהתאים את עצמו לדרך שבה בני האדם יוצרים איתו קשר. הרובוט יתקרב או יתרחק בהתאם לרגשות של האדם כלפיו.
לדבריה, הרובוטים היכולים להתאים את עצמם להתנהגות בני האדם יידרשו אם המכונות ישחקו תפקיד בחברה האנושית, כמו למשל סיוע לנכים. בסופו של הפרויקט ייבנו שני רובוטים שישלבו את ההיבטים השונים של המכונות שיפותחו בכל רחבי אירופה.
השותפים האחרים בפרויקט מלבד אוניברסיטת הרטפרודשייר הם המרכז הלאומי למחקר מדעי בצרפת, אוניברסיטת קרגי פונטוואז, בית הספר הפוליטכני הפדרלי בלוזאן שבשווייץ, אוניבריסטת פורטסמות', המכון למערכות תקשורת ומחשבים ביוון, חברת אנטרטיינמנט רובוטיקס מדנמרק וחברת סאס אלדבאראן רובוטיקה מצרפת.

מחקר מקביל ביפןבמקביל בונה אוניברסיטת WASED ביפן רובוט הומנואיד. בהרצאה שנשא באוניברסיטת הרטפורדשייר, אמר שוג'י האשימוטו מהמכון לרובוטיקה הומנואידית באוניברסיטת וואסד, כי עידן הרובוטים כבר החל וכי אנו נדרשים להשקיע מאמצים כדי לשדרג את תעשיית הרובוטיקה בכמה תחומים לא רק לצורך בידור אלא גם לסייע בייצור, ביישומים רפואיים, בעבודות הבית, בממשק אדם-מחשב, וליישומים לרווחת האדם. "עידן הרובוטים המבדרים תם. אנו נכנסים לעידן חדש ברובוטיקה שבה הטכנולוגיה תאפשר לנו לבנות "שותפים".

 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. בטוח שאת מאמינה במה שאת כותבת. אי אפשר לעצור את הקידמה יום אחד תתעוררי בבוקר ותמצאי שהחבר שלך הפך לרובוט.

 2. מה אתם סתומים??? מה קרה לכם?? מה נפלתם על השכל??? אללל ואני חוזרת א-ל תקנו את הרובוטים האלה לצורך "שותפות" כמו שהם אומרים וטוענים קודם כל זה משפיע בצורה נוראית על איכות הסביבה ואין לכם מושג איזה הרס ובמה פגעו כדי להכין את הרובוטים האלה. חוץ מזה מה אתם סתומים!?!?!?!?!?!? מה אתם חושבים שזה רק שינוי קטן???? הם כולם עובדים עליכם!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! כ——ו——ל——-ם!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  בהתחלה יהיו כמה "שותפים" עד שיהיו הרבה רובוטים והם כבר יהיו חלק מאיתנו ואח"כ הם כבר ישתלטו עלינו!!!!!!!! ואני לא צוחקת ואני לא מגזימה!!!! מה לא ראיתם את הסרט-"אני,רובוט"!?!?!?!?! או את "מטריקס"?????? אתם לא מבינים ממה הם מנסים להזהיר אותכם????????אתם באמת רוצים שכולנו נהפוך לרובוטים חסרי רגשות?????? מה אתם מפגרים???? או גרוע מזה שהם יהרגו אותנו???? מה אתם נורמאלים בכלל???? למה אתם לא חושבים???? קצתתתת לא הרבה!!! למה אתם לא מסוגלים לחשוב ולעשות את הקישור הזה שזה המסר שהסרטים "אני רובוט" ו"מטריקס" רוצים להעביר לנו???? למה אתם לא מסוגלים לחשוב קצת ולהבין שהם בונים אותם רק בשביל הרווח שלהם????? מחדשים כל הזמן את הטכנולוגייה רק בשביל עצמם!!!! בשביל האינטרסים שלהםםםםםם!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! פאאאקקקקקקקקק!!! מה לא ברור בזה?!?!?!?!?!!?!? ואני לא מדברת על כולכם אלא על רוב הציבור התמים והעיוור. שבטח קורא את השורות האלה עכשיו. בטח יש יותר עיוורים שקוראים פה עכשיו ממפוקחים. יותר לא מודעים ממודעים. אז אני מציעה שתקחו אחריות על החיים שלכם ועל המעשים שלכם ותתחילו להבין מה כל כך רע בעולם ולמה אני ואנשים כמוני זועקים. לכו תקראו באתר של שב"י מה כל כך רע בבשר שאתם אוכלים, איזה שואה החיה עברה לפני שהיא הגיעה לכם לצלחת. לכו תקראו על פמיניזם, על אלימות, על הצבא באתר "פרופיל חדש" זה ש-80% מההטרדות המיניות הן בצבא ידעתם? זה שמתעללים בחיות סתם כך, ידעתם?? ידעתם על הפגיעה באיכות הסביבה של הצבא?? ידעתם עד כמה הוא שוביניסטי עם כל השירים שלו על הבנות וזה שאף אחד מהמפקדים או המפיים לא עושה עם זה משהו כי גם הוא שוביניסטי?? וגם הוא הטריד מינית בת ולכן כשהיא פונה אליו הוא לא עושה עם זה כלום?? כי הוא חלק מזה?? ידעת את זה??? ידעתם שאתם ממש לא יכולים לטעון שאתם בעד איכות הסביבה ולאכול בשר כי זה פשוט סותר ל-ח-ל-ו-ט-י-ן!!!!
  אני מציעה שלכו תקראו קצת על העולם שאתם חיים בו ואחר כך תגיעו להחלטות אם לקנות או לא לקנות.(כל דבר, לא רק רובוטים)
  ידעתם שבצבא מתייחסים אליכם כמו אל מכונת הריגה?? אולי תעשו הקשר בין ה"אביב גפן" שאתם שומעים לעולם האמיתי.
  זה כל כך הזוי אני מכירה חבורה של בנות פקאצות ששומעות אביב גפן ופאקינג הולכות לצופים!! ובטח שרוצות לעשות צבא…מתייחסים אלייך בתור רכוש…מן הסתם-"רכוש של הצבא" מכונת הריגה…בובה….על חוט. רובוט. חסר רגשות. זה מה שאתם רוצים להיות?? רובוט??? הרגו אותכם לגמריי, דיכאו אתכם ועכשיו ייקחו את כל מה שנותר. ואתם לא חושבים על לנסות להמשיך לחיות, להחזיר לעצמכם את החיים. פשוט תמשיכו לחיות בעודכם מתים ותהרסו את כל העולם הזה.
  אני מרחמת עליכם. לא עדיף שתשתנו??? אתם יודעים שגם שמים עליכם בר קוד בצבא??? מה כמו על הבשר שהיה פעם יצור חי ומרגיש. בדיוק כמוכם. פעם.
  אני קוראת להחרמת הרובוטים וכל דבר בעולם שהורס ופוגע בנו, בסובבים אותנו ובעולם עצמו כמובן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן