סיקור מקיף

הגנה על פילים כנגד ההרג המתמשך

מזה שנים מספר מתגברת הפעילות הנפשעת של הרג פילים לצורך סחר בחטיהם. מאז 2009 הגיעה הרג הפילים לממדים תעשייתיים כאשר מדי שנה הורגים מאות פילים. עד היום נתפסו בנמלים ובמחסנים כ-50 טון חטי פילים.

פיל. צילום: shutterstock
פיל. צילום: shutterstock

מזה שנים מספר מתגברת הפעילות הנפשעת של הרג פילים לצורך סחר בחטיהם. מאז 2009 הגיעה הרג הפילים לממדים תעשייתיים כאשר מדי שנה הורגים מאות פילים. עד היום נתפסו בנמלים ובמחסנים כ-50 טון חטי פילים.

מאחר שברור כי זה רק חלק קטן מהכמות שמגיעה לשוק, הרי שבחישוב זהיר בשנים אחרונות נרצחו כחמישים אלף פילים. על־פי דו"ח האמנה הבין־לאומית לסחר במינים בסכנה (CITES) וארגונים סביבתיים אחרים, כל יום נרצחים כ-60 פילים. מאז שנות השמונים הצטמצמה אוכלוסית הפילים באפריקה בחצי, והיא עומדת כיום על פחות מ-500 אלף פרטים בכל אפריקה.
לפני זמן מה פירסמה מועצת הביטחון של האו"ם (להלן המועצה) החלטה המאפשרת תיקצוב פעילות למניעת צייד חיות מוגנות בעולם בכלל ובאפריקה בפרט. עדיין לא ראינו תוצאות ממשיות להחלטה אבל עכשיו בעקבות פרסומים על הרג פילים הצטרפה מועצת הבטחון למדינות רבות.

על־פי פרסומים מלווים בתמונות, משמידים מצבורי חטים ומוצרי שנהב בכמויות נכבדות בארצות בהן צורכים את ה״סחורה״ כמו גם בארצות מוצא. בוויאטנם, בהונג קונג, בתאילנד ואפילו בסין השמידו כמויות ענק של חטים ומוצריהם. בתקשורת יש דיווחים על תפיסות של מטעני חטים ועל השמדתם בארצות אפריקאיות ואפילו בצרפת שרפו טונות של חטים מול מגדל האייפל.
ציידים וסוחרים נענשים בעונשים קשים וכבדים בהרבה ממה שהיה מקובל עד כה, כל זאת למען ״יראו וייראו״, כדי להראות לעבריינים את רצינות כוונת השלטונות לעצור את הרג הפילים.

חוקים להגנה על חיות בר בכלל ועל פילים בפרט קיימים בכל ארצות אפריקה אלא שחוקים לבד אינם עוצרים את ההרג. אחד המכשולים לאכיפת החוקים הוא השחיתות בקרב ראשי השלטון. מתוך הכרת הבעיה פורסמה החלטת המועצה שמטילה עיצומים על אנשים או חברות שעוסקים בסחר הקטלני על ממשלות שלא יאכפו את החוקים.

התערבות המועצה באה בגלל הדאגה הסביבתית אבל יותר מכך בגלל שיותר ויותר מתברר כי כנופיות (מיליציות) מזויינות מממנות את פעילותן על־ידי מכירת חטי פילים (וקרני קרנפים). מסתבר גם כי ארגוני פשע בין־לאומיים מעורבים בסחר, החל מ״הזמנת הסחורה״, דרך שינוע לשווקים והפצה לצרכנים. המועצה מציינת את מעורבותן של כנופיות חמושות בקונגו (DRC) ברפובליקה המרכז אפריקנית, בסודן, בסומאלי, באוגנדה ועוד.

זו הפעם הראשונה שהמועצה מטילה עיצומים על ממשלות ואנשים פרטיים מתוך כוונה לעצור את הרג הפילים והמסחר במוצרים מחיות בר מוגנות, שכן עד היום נחשב הרג פילים לעבירה סביבתית. הכרת המועצה בפעילות הרצחנית של הכנופיות וארגוני פשע הביאה לשינוי הגישה ומהיום זו פעילות פלילית והעונשים בהתאם.

לדברי מנהל הקרן העולמית לחיות בר (WWF) אין בהחלטה ״קלע כסף״, אבל אם עד היום נחשב הרג הפילים לפגיעה סביבתית הרי שבעקבות ההחלטה, הפעילות ההרסנית תחשב לעבירה פלילית, מה שיתן לאוכפים כלים יעילים לעצור, למנוע ולשפוט עבריינים בהתאם.
ההחלטה תאפשר פעילות של רשויות המכס, האוצר, המשטרה והצבא במדינות מהן מיוצאים החטים ובמדינות היעד, נוסף לפעילות הגופים לשמירת הטבע והסביבה וכך תיווצר פעולת ״מלקחיים״ שתעצור או לפחות תמתן את הפעילות הרצחנית.

ברור שמשמרי הסביבה מקבלים את ההחלטה החדשה בשביעות רצון ובתקווה שהפעילות והעיצומים יועילו לשיפור מצב חיות הבר בכלל ופילים בפרט, שכן כבר נאמר כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה!

6 תגובות

 1. זה לא נתפס שעדיין ישנם אנשים שהורגים פילים בשביל שנהב.
  אני לא נכנס לויכוח על טבעונות, כי מבחינתי יש הבדל בין הריגה לשם אכילה ולבין הנאה/נוי.
  אני מקווה שימצו איתם את הדין.

 2. אולי יש אפשרות לצבוע לפילים את החטים בצבע שחור שנספג עמוק בפיינטבול
  כמו מסטיק שנתפס ונדבק והורס את המרקם החיצוני של החטים ומחדיר באיטיות צבעים שפוגמים בחטים
  ציידים שיראו חטים שחורים יחשבו פעמיים אם זה מצדיק את המאמץ

 3. לדעתי " השמדת סחורה" לא מספיקה.יש להעמיד למשפט פלילי כל סוחר ,ומוכר.של חלקי גוף של פילים ,קרנפים,וכרישים. האינטרפול צריך להיות בתמונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן