אף אלקטרוני לאדים מהעור

"מגוון האדים הנפלטים משכבת העור האנושית נקבע ברובו ע"י חומצות שומן. חרף העובדה כי חומרים אלו אינם נדיפים ביותר, עדיין הצלחנו לפתח "אף אלקטרוני" המסוגל לזהות אותם," אומר החוקר הראשי מאוניברסיטת ייל

ככה נראה אף אלקטרוני במעבדה. צילום: אוניברסיטת ייל
ככה נראה אף אלקטרוני במעבדה. צילום: אוניברסיטת ייל

צוות חוקרים משותף מאוניברסיטת ייל שבארה"ב ומחברה ספרדית פיתח מערכת לגילוי האדים הנפלטים משכבת העור של האדם בזמן אמת. המדענים סבורים כי חומרים אלו, הנפלטים מנקבוביות העור ומכילים בעיקר חומצות שומן, הם אלו המושכים אלינו יתושים ומאפשרים לכלבים לזהות את בעליהם האנושיים.

"מגוון האדים הנפלטים משכבת העור האנושית נקבע ברובו ע"י חומצות שומן. חרף העובדה כי חומרים אלו אינם נדיפים ביותר, עדיין הצלחנו לפתח "אף אלקטרוני" המסוגל לזהות אותם," מסביר החוקר Juan Fernández de la Mora מהמחלקה להנדסה מכאנית באוניברסיטת ייל ואחד מכותבי המאמר שפורסם בכתב-העת המדעי Journal of the American Society for Mass Spectrometry.

המערכת, שפותחה במשותף עם חברה ספרדית, פועלת באמצעות יינון האדים בשיטת אלקטרוספריי (electrospray, רסס של "טיפות" טעונות חשמלית), ולאחר מכן זיהויים בעזרת ספקטרוסקופיית מסות. ניתן להשתמש בשיטה זו לשם זיהוי רבות מתרכובות האדים הנפלטות מהיד האנושית, כדוגמא.

"החדשנות הגדולה של מחקר זה טמונה בעובדה כי למרות חוסר-נדיפותן הכמעט מוחלט של חומצות שומן, המכילות שרשראות של עד שמונה-עשר אטומי פחמן, האף האלקטרוני שפותח כה רגיש עד כדי כך שהוא מסוגל לזהותן באופן מיידי," מציין החוקר הראשי. הממצאים מצביעים על כך שהתרכובות הנפלטות משכבת העור הינן ברובן חומצות שומן, על אף שקיימים ביניהן גם חומרים נוספים כגון חומצת חלב וחומצה פירובית.

החוקרים מדגישים כי השפע הכימי העצום של חומצות שומן, המכיל מאות פרודות שונות, "ידוע ביותר, ועשוי להוכיח את ההשערה כי אלו חומרי-המפתח המאפשרים לכלבים לזהות את בעליהם האנושיים". הטווח הנרחב של האדים הנפלטים משכבת העור האנושית ומהבל הפה לא רק מאפשרים לכלבים לזהות את בעליהן, אלא גם מסייעים ליתושים לאתר את קורבנותיהם – זאת לפי מספר פרסומים.

מלבד איתור אנשים בהסתמך על אדי העור שלהם, אחד מהיישומים החשובים הנוספים של המערכת החדשנית הינו היכולת שלה לזהות כמויות זעירות של חומרי-נפץ. המערכת מסוגלת "להריח" רמות שהן מתחת לחלק אחד מטריליון (PPT, Parts Per Trillion), וכן היא הצליחה להשיג את השיא העולמי בסף הרגישות של TNT."

חלוץ שיטת היינון באמצעות אלקטרוספריי מסוג ספקטרוסקופיית מסות הינו פרופסור John B. Fenn, המשמש כיום כחוקר באוניברסיטת וירג'יניה, ואשר בשנת 2002 זכה בפרס נובל לכימיה על השימוש בשיטה זו לחקר חלבונים.

הידיעה על המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. אגנוס:
  ואגב – ספציפית לנושא הטבח המתועב של הלילה – גם כאן לא צריך דמיון רב כדי להבין שהמוטיבציה לעניין – גם אם המעשה לא בוצע בידי אדם דתי – היא דתית.
  איזו סיבה אחרת יש לבן אדם לרצוח אנשים בשל נטייתם המינית.
  זה מזכיר לי כמובן את סיפור חייו של אלן טיורינג – אחד מגדולי המתמטיקאים של המאה העשרים – אדם שבנות הברית חייבות לו במידה רבה את ניצחונן במלחמת העולם השנייה (בשל הובלתו את פיצוח צפני האניגמה) – שמצא את עצמו מתמודד אחרי המלחמה עם המורשת הדתית שנותרה בחברה הבריטית כאשר נתגלה שהוא הומוסקסואל – דבר שבסופו של דבר הביא להתאבדותו.
  וביתר קיצור – מדובר כאן באדם שבכוח המוח הציל את רוב העולם שאחר הרג אותו בכוח הבערות. 

 2. אגנוס:
  יש דברים שהם כל כך ברורים שמי שכותב אותם אינו רואה צורך לבססם.שנאת החרדים למדע מתבטאת בכל מקום שרק נותנים לה להתבטא. זה כלל תקופה ארוכה אפילו את האתר הזה. אני מקווה שבתקופה האחרונה כבר למדו רובם שבניסיונות אלה – כאשר הם באים לקלל (את המדע) – כמו חמורו של בלעם – כאשר תומכי המדע משמשים בתפקיד אלוהים – הם יוצאים מברכים.
  אגב – השנאה למדע היא כמעט פועל יוצא הכרחי מן הדת – לא רק בגלל הטענות הסותרות שסיפק המדע לקשקושי הדת אודות המציאות אלא בעיקר בשל דרישת הדת להאמין תוך שיתוק המחשבה הביקורתית ודרישת המדע להפך הגמור.
  גם כניעת החברה לגחמות החרדים היא מן המפורסמות.
  אני ממש מרגיש מגוחך לספק דוגמה להוכחת העניין אבל מכיוון שמסתבר שיש מי שכופר במובן מאליו, אספק כרגע דוגמה למאמר שכתב בן דרור ימיני בנושא:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/923/939.html

 3. יהודה,
  מהות המדע היא בחינת הנתונים בשטח והסקת מסקנות מהן. קשה להבין איך יכולה להופיע בהודעה אחת גם האשמה של קבוצת אנשים ללא כל ביסוס (לפחות כרגע), וגם בכייה על השנאה למדע.

 4. זו תוצאה של עשרות שנים של כניעה לכל גחמה חרדית בגלל הרצון של פולטיקאים לשמור על הכסא שלהם. מרוב שהם ביקשו לשמור על הכסא, הם לא שמו לב שהמדינה ברחה להם מתחת לרגלי הכסא.
  גם השנאה למדע היא בדיוק תוצאה של אותה אנטי ליברליות. זוכרים איך ביבי לעג לאליטות בקדנציה הראשונה שלו?

 5. קראתי את הכתבה בהתחלה כי חשבתי שהמערכת הזו תועיל לרכים בריאותיים כמו האף המלאכותי לגילוי סרטן ובסוף אני קורא שאחד היישומים הוא לגילוי חומר נפץ. כולם הורגים את כולם

  אין לבני האדם ישועה…. כל כך הרבה שנאה ואלימות. ועכשיו העניין עם הרצח המחריד הזה של הילדים במועדון התמיכה של אגודת ההומואים ולהסביות בת"א. אני ממש מתבייש להיות ישראלי. בא לי להקיא מכל האלימות והשנאה הפנאטית. מכל האנטי ליברליות. מהמחשבות החשוכות של אנשים שמסוגלים לשחוט ילדים כי הם לסביות… לפגוע ביהודי כי הוא חילוני… כי הוא יהודי… כי הוא לא כמוך. מחליא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן