סיקור מקיף

מצב חרום גרעיני ביפן בשל פגיעה בתחנת כוח גרעינית כתוצאה מרעידת האדמה והצונאמי

עד כה פונו כ-3,000 בני אדם המתגוררים ברדיוס של שלושה קילומטרים מליבת הכור * כדי לשחרר את הלחץ הגובר בתוך הכור הגרעיני, ישחררו המפעילים מעט קיטור רדיואקטיבי מתוך הריאקטור

מפת פגיעת רעידת האדמה ביפן, 11 במארס 2011. מתוך אתר השירות הגיאולוגי האמריקני
מפת פגיעת רעידת האדמה ביפן, 11 במארס 2011. מתוך אתר השירות הגיאולוגי האמריקני

מאמר זה נכתב ב-12/3/2011 מעט לאחר חצות ועודכן בשעה 12:30 בצהרים.

ממשלת יפן הכריזה בשעות האחרונות לראשונה בתולדותיה על “מצב חירום גרעיני” לאחר שהלחץ עלה בריאקטור מס’ 1 בתחנת הכוח הגרעינית פוקושימה דאיצ’י, זאת בעקבות ניתוק החשמל ויציאתו מכלל פעולה של גנרטור חרום שאמור היה להפעיל את מערכת הקירור של הריאקטור.
עד כה פונו כ-3,000 בני אדם המתגוררים ברדיוס של שלושה קילומטרים מליבת הכור, כאשר כל אלו המתגוררים ברדיוס של עד עשרה קילומטרים קיבלו הוראה להשאר בתוך הבתים ולנקוט באמצעי זהירות. כדי להפחית את הלחץ הגובר בתוך הכור הגרעיני, שיחררו המפעילים מעט קיטור רדיואקטיבי מתוך הריאקטור. בשעות הבוקר דווח כי במקום נשמע פיצוץ וענן עשן החל להיתמר מעל הכור. ואולם היפנים הרגיעו וטענו כי אין סכנת דליפה גרעינית. עוד נמסר כי ארה”ב סיפקה ליפן נוזל קירור לכורים שנפגעו כתוצאה מרעידת האדמה העזה.

חברת החשמל של טוקיו, המפעילה את הכור בן ארבעים השנה כ-270 קילומטרים צפונית מזרחית לטוקיו דיווחה על בעיות מכאניות במערכת הקירור, אף כי מערכת ההשבתה האוטומטית של הכור במהלך רעידות אדמה פעלה כמתוכנן. כאשר הריאקציה בליבת הכור מושבתת תהליך ייצור החום נעצר, אך התפרקות הדלק ממשיכה לייצר חום שיורי ונדרש קירור רציף שלו. מערכת הקירור פועלת על זרימה מתמשכת של מים הנוטלים את החום מתוך המוטות הגרעיניים, אך מערכת השאיבה דורשת חשמל כדי לפעול גם לאחר שהכור עצמו, ספק החשמל העיקרי בסביבה אינו מייצר חשמל בדרך כלל מגנרטורים המופעלים בדיזל או בגז טבעי. גנרטור הגיבוי הוא זה שכשל, וגרם לכל התקלה.

אבי שטיינברג, בוגר אוניברסיטת תל- אביב מסביר בעבודת הגמר שלו, שנושאה “חימום יתר של הליבה למרות השתקה תקינה של הכור בעקבות כשלון מערכת קירור החירום” משנת 2002, כי “ליבת הכור מוצבת בתוך בריכת מים, כאשר המים בבריכה אמורים לסלק את החום הנ”ל בהסעה טבעית. אולם במקרה של ירידת מפלס המים בבריכה (מסיבות שונות) קיימת סכנה של חשיפת הליבה לאוויר העלולה לגרום להתכת הליבה. ליבת הכור הגרעיני מורכבת ממארז מוטות הדלק (בד”כ עשוי אלומיניום) וממוטות הדלק המכילים חומר ביקוע (בד”כ אורניום).”

“לחשיפת הליבה לאוויר והתכתה כתוצאה מהתחממות ישנן מספר השלכות הרסניות. הראשונה  במצב של התכת הליבה, החומרים המותכים (כעת בפאזה נוזלית) ובטמפרטורה גבוהה מאד צפויים להתיך כל דבר שבדרכם ולחלחל לתוך האדמה (“הסינדרום הסיני”) שמתחת למבנה הכור. כתוצאה מכך ייספגו באדמה חומרים רדיואקטיביים. רוב החומר ייעצר ויישאר באדמה, אולם חלק קטן ימצא דרכו לפני האדמה או למאגרי המים (מי תהום) ויסכן את הסביבה לתקופה של עשרות עד מאות שנים.”

“השנייה קשורה במאטם, ליבת הכור מוצבת בתוך מאטם- מבנה אטום ומנוטר מלאכותית שתפקידו לבודד את הקרינה הנפלטת מהליבה מהאטמוספרה הפתוחה. חומרי הליבה המותכים עלולים לגרום ל”פיצוץ קיטור”STEAM EXPLOSION , תופעה שבה החומר המותך מחלחל דרכו למי הקירור גורם חימום מיידי של המים לטמפרטורות גבוהות והפיכתם לקיטור (“שיחון”). אם כל המערכת בהמשך תקרוס, מסביר שטיינברג, תהיה פליטה של כמות גדולה של חומרים וקרינה רדיואקטיבית לסביבה, והזיהום יכול להתפזר ברדיוס של עשרות עד מאות קילומטרים.

 

כזכור הכל התחיל אתמול – 11 במארס 2011, שעה 15:45 שעון מקומי (07:45 שעון ישראל), כאשר רעידת אדמה חזקה בעוצמה 8.9 בסולם ריכטר פגעה בחוף של צפון יפן. זו ככל הנראה רעידת האדמה החזקה ביותר שפגעה ביפן מאז החלו המדידות. הרעידה גררה אחריה גלי צונאמי לא רק ביפן אלא בכל אגן האוקיאנוס השקט, אם כי הגלים נחלשו כאשר הגיעו להוואי ועוד יותר כאשר הגיעו לחוף המערבי של ארה”ב היבשתית. עם זאת בשעה זו קיים חשש כי עיקר הנחשול עשה דרכו ישירות דרומה ובמהלך הלילה (שלנו) הם עלולים להכות באי הפסחה ובחופי צ’ילה.
ביפ משכו המים כל מה שנקלע בדרכם – בתים, מכוניות גשרים ושברי סלעים רבים.
עד כה מדווח על כאלף הרוגים, ומספר לא ידוע של אנשים עדיין נעדרים, בין היתר כאשר רכבת שלמה שהמתינה בתחנה שהוצפה נעלמה בתוך המים וכאמור זה רק מקרה אחד מרבים.

13 תגובות

 1. לצבי.
  תודה רבה על ההסבר המפורט והמלומד.תודה על ההשקעה.

  האם יש למישהו מושג לאיזה מרחק בתוך היבשה,הגיעו גלי הצונאמי ???
  לפי הקישור של מיכאל (תודה,מיכאל)זה נראה שמדובר באופן וודאי ביותר משלושה ק”מ לתוך היבשה.
  או עד איזה מרחק יכולים להגיע גלי הצונאמי. ???

 2. עובדיה, נקודה ומר אנונימי.

  ראשית, ציר כדה”א כבר השתנה בעבר המאד לא רחוק בעקבות רעידת האדמה בצ’ילה, אז נאמר שאורך היממה השתנה http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/072/043.html.
  כמובן שהשינו קטן מאד ולכשעצמו אין לו כמעט משמעות.

  מקורו של הציר בעובדה הבאה.
  כדור הארץ אינו עגול.
  גוף שאינו עגול נוטה להסתובב סביב צירים מיוחסים מסויימים – ספיציפית במקרה של אליפסואיד (אליפסה בתלת מימד) הציר היציב ביותר הוא הקצר ביותר (המצב היציב לסיבוב פיתה היא סביב ציר העובר רק במרכזה ממש).
  מבחינה מתמטית ציר הסיבוב תלוי בהתפלגות המסה של כדה”א ושינוי של התפלגות (כלומר הזזת לוח טקטוני שמסתו עצומה), גורם לפיכך לשינוי במיקומו של הציר.
  השינוי הוא מאד קטן – את הסנטימטרים האלו יש להשוות להיקף כדה”א כדי להסיק את זוויות השינוי וזה ממש זערורי, אבל בכל זאת – קיים.

 3. שאלה נוספת לגבי תזוזת הציר היא האם הציר זז וכעת נח, או שהתזוזה ממשיכה.

 4. ליודעי דבר !!!
  איזה השלכה \ השלכות יש לתזוזת כדור הארץ ?
  הבנתי שציר כדור הארץ סטה מנתיבו.
  האם בכלל לתזוזה של כעשרה ס”מ יכולה להיות השפעה בכלל ? בין אם תורגש על ידינו
  ובין אם לא.
  אשמח מאוד לתשובה רצינית. הנושא ממש מעניין ומסקרן !!!

  תודה מראש !!!

 5. לגבי הנתון הראשון, ברור שמדובר בתחנה הקרקעית ולא בלוויינים. מציבים את התחנות כדי למדוד את תזוזת הלוחות. לגבי תזוזת ציר כדור הארץ, גם אם המספר נכון, בכל זאת 10 סנטימטר לעומת כל קוטר כדור הארץ זה נתון זניח מבחינת תצפית על הכוכבים.

 6. ynet

  קנת הונדנות’ מהמכון הגיאולוגי בארצות-הברית אמר לרשת CNN: “בשלב הזה, אנחנו יודעים כי תחנת GPS אחת זזה ב-2.4 מטרים”. במקביל, דיווח המכון הגיאופיזי והוולקני באיטליה, כי הרעידה גרמה לכדור הארץ לסטות כ-10 סנטימטרים מצירו.

  מה זה אומר? מכוונים את כל הטלסקופים מחדש?

 7. אנונימי,
  אפשר להתווכח על כל דבר, כולל: על מה הוא זמן? או מה הוא אורך? וכיוצא בזה. איך שלא יהיה: האסטרונומים יודעים שיש ללא הרף שינויים בשמיים והגיאולוגים יודעים שיש כל הזמן שינויים בקרקע. וגם בני אדם משתנים, ומה שחושבים בגיל 20 לא נשאר לאורך השנים. וטוב שכך.

 8. בת-יה, הספר של וליקובסקי נחשב לדוגמה קלאסית של פסאודו-מדע. מספרים, שאסטרופיזיקאים הקוראים את הספר אומרים “החישובים שלו באסטרונומיה מופרכים לגמרי, אבל הידע שלו בתרבויות עתיקות מדהים”, ואילו מומחים לתרבויות עתיקות אומרים “הידע שלו בתרבויות עתיקות מופרך לגמרי, אבל החישובים האסטרונומיים שלו מדהימים”… קיצורו של דבר, הספר מרשים מאוד את מי שאין לו ידע בתחומים אליהם הוא מתייחס. הטיעונים עצמם חסרי שחר.

 9. למומחה… למה בדיוק?
  סוף העולם לא מעניין אותי, והכוכבים כבר שינו פעמים רבות את מסלולם. סתם המלצה התחלתית: הספר “עולמות מתנגשים” של עמנואל וליקובסקי. אפשר למצוא על הספר גם חומר באתר זה, בין אם מסכימים על הכתוב בו ובין אם לא.

 10. לבת-יה
  סוף העולם הגיע והשמיים יפלו לנו על הראש !!!
  מקורות יודעי דבר מסרו לי שגם מאדים שינה מסלול והוא בדרך להתנגשות עם ארץ בעוד 127 ימים !!

 11. שאלה: איפה אני יכולה למצוא ב- universe today את המאמר על ההתקרבות היחודית של הירח לכדור הארץ? (שהשפיעה או לא השפיעה על רעידת האדמה) או לחילופין מתי יתפרסם התרגום העברי?
  תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן