סיקור מקיף

חוקרי רמב”ם מובילים מחקר בינלאומי, המצביע על ירידה משמעותית בתמותה מסרטן חלל הפה

לדברי החוקרים ברמב”ם, הירידה בתמותה ניכרת גם בחולים ישראלים והיא תוצאה של שינוי בגישה הטיפולית בעשור האחרון, לגישה רב תחומית. “הצוות הרב תחומי, המתמחה בטיפול בחולים עם גידולים בראש ובצוואר, יודע לבחור את הגישה הטיפולית הטובה ביותר לחולה, תוך מוכנות לטפל בסיבוכים במהלך או אחרי הניתוח וביצוע פרוצדורות לשיקום התפקוד של החולה לאחר הטיפול” אומר פרופ’ זיו גיל, מנהל מחלקת אא”ג ברמב”ם

פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג ברמב"ם מנתח בעזרת רובוט. צילום יח"צ המרכז הרפואי רמב"ם
פרופ’ זיו גיל, מנהל מחלקת אא”ג ברמב”ם מנתח בעזרת רובוט. צילום יח”צ המרכז הרפואי רמב”ם

סרטן חלל הפה הוא מבין הגידולים הנפוצים בעולם ובארץ, כאשר עישון ושתיית אלכוהול ידועים כגורמים לעליה בתחלואה. שכיחות המחלה תלויה גם בגורמים גנטיים, גיאוגרפיים ותרבותיים. לאחרונה נמצא כי חשיפה לנגיף הפפילומה האנושי מהווה אף היא גורם סיכון ששכיחותו בעלייה, נתון שקיבל הד תקשורתי עם חשיפת סיפורו של הכוכב ההוליוודי מייקל דאגלאס, אשר חלה בסרטן חלל הפה לאחר קיום יחסי מין אוראליים.

הטיפול בגידולי סרטן חלל הפה הוא ניתוח ולעיתים יש צורך בהשלמת הטיפול בעזרת הקרנות וכימותרפיה. ההישרדות מגידולים אלו הגיעה בעשורים הקודמים לכ-50% בלבד, אולם מחקר בינלאומי שעקב אחרי כ-3,000 חולים במשך 20 שנה, מצביע על מגמת ירידה משמעותית בשיעור התמותה כתוצאה ממחלה זו. לפי תוצאות המחקר, אותו הובילו חוקרים ממחלקת אא”ג בקריה הרפואית רמב”ם, חלה בעשור האחרון ירידה של 12% בתמותה כתוצאה מהסרטן (מ-31% ל-19% תמותה), זאת בהשוואה לעשור הקודם.

המחקר שנוהל על ידי פרופ’ זיו גיל, מנהל מחלקת אא”ג ברמב”ם ודר’ מורן עמית, רופא במחלקה, כלל מרכזי סרטן מובילים באיטליה, אוסטרליה, ברזיל, גרמניה, הודו, ארה”ב וטייוואן. החוקרים, שעבודתם התקבלה לפרסום בירחון היוקרתי CANCER, גילו להפתעתם כי הירידה בתמותה בעשור האחרון התרחשה למרות ששיעור החולים שטופלו עקב מחלה מתקדמת ובגיל מתקדם היה רב יותר. למשל, בעשור האחרון 14% מהחולים היו מעל גיל 70 לעומת 10% בעשור הקודם, ול-55% מהם היתה מחלה מתקדמת, זאת לעומת 45% בעשור הקודם.

לדברי החוקרים ברמב”ם, הירידה בתמותה ניכרת גם בחולים ישראלים והיא תוצאה של שינוי בגישה הטיפולית בעשור האחרון, לגישה רב תחומית. “הצוות הרב תחומי, המתמחה בטיפול בחולים עם גידולים בראש ובצוואר, יודע לבחור את הגישה הטיפולית הטובה ביותר לחולה, תוך מוכנות לטפל בסיבוכים במהלך או אחרי הניתוח וביצוע פרוצדורות לשיקום התפקוד של החולה לאחר הטיפול” אומר פרופ’ זיו גיל, מנהל מחלקת אא”ג ברמב”ם, “זהו יתרון ייחודי הקיים בארץ רק במרכזים אוניברסיטאיים-ציבוריים שבהם יש צוותים רב תחומיים, ולא ניתן למטופלים במערכת הפרטית”.

פרופ’ זיו מסביר את ההיגיון שמאחורי הנתונים הללו: “מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות בעיתון הבריטי לסרטן הראו שהסיכוי לריפוי גבוה באופן משמעותי כשהטיפול מתבצע על ידי צוות רב-תחומי לעומת טיפול ע”י רופא בודד. איכות הטיפול תלויה גם במעקב, אשר נדרש במשך שנים רבות, וצריך להיות מבוצע גם הוא באופן סדיר על ידי אותו הצוות. יתרונות אלו של הטיפול בשרות הציבורי יכולה להביא לא רק לירידה בתמותה אלא גם לשיפור ניכר באיכות חיי המטופלים”.

מבוסס על הודעה של המרכז הרפואי רמב”ם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן