סיקור מקיף

כסא הנהג מופנה לאחור

מרצדס הציגה ב-CES מכונית יוקרה מלאה בחיישנים.

מכונית F 015 של מרצדס. צילום יח"צ
מכונית F 015 של מרצדס. צילום יח"צ

 

טכנולוגית החיישנים לרכב רשמה זינוק משמעותי לעבר מכוניות העתיד, בינתיים ליוקרתיות שבהם, מכונית שתהיה בחלקה נהג בחלקה טרקלין אירוח ובחלקה אולם בידור.

בתערוכת האלקטרוניקה הצרכנית CES שהתקיימה בתחילת ינואר בלאס וגאס הציגה מרצדס את הטכנולוגיה הראשונה של רכב מסובב ראשים המכונה F 015. למרות שהוא מיועד לצאת בסביבות שנת 2030, ה- F 015 משך אליו מבקרים רבים בתערוכה, הודות לצורתו החיצונית ולחוויית החלקו הפנימי של הרכב והיותו משובץ בטכנולוגיות רבות של אלקטרוניקה צרכנית.

התפיסה של הרכב מציבה את החוויה החברתית של הנוסע בראש סדר ה יום. בזכות הנהיגה האוטונומית, מאפשר ה- F 015 לנוסעים לשבת בכסאות טרקלין פנים אל פנים, כאשר היושב במקום שבו לכאורה יושב הנהג מפנה לכביש את גבו, אם ירצה.

האוטונומיה – הנהיגה העצמית של הרכב – מתאפשר הודות לחיישנים חיצוניים המסתכלים קדימה, אחורנית ולצדדים. בסך הכל מותקנים ברכב שישה חיישני מכ"מ – מכ"מים ארוכי טווח מקדימה ומאחורה, ומכ"מים קצרי טווח בכל אחת מפינות הרכב. מצלמה סטיראוסקופית בוחנת אף היא את הדרך קדימה ומודדת את המרחק לעצמים שעלולים להתייצב בדרכה של המכונית.

שלא כמו הרכבים האוטונומיים שנראו בתחרויות הגראנד צ'אלנג' של דרפ"א ל-F 015 אין חיישני לידר Lidar (light + radar) על גגו. מהנדסים במרצדס מסכו כי עלות הלידאר היתה עלולה להיות גבוהה מדי ומראהו מכוער.

ד"ר ראלף הרטוויך, מנהל חטיבת המכוניות האוטונומיות במרצדס אומר כי חיישני הלידאר הם טובים אך גם מציבים כמה אתגרים. המתכננים שלנו לא יאפשרו לנו להתקין אותם על מכונית יפה." ואולם גם ללא לידאר, טכנולוגית הראיה הממוחשבת של מרצדס הוכיחה את יכולותיה בדורות הקודמים של המכוניות האוטונומיות של החברה ובהן רכבי S-Class האוטונומיים הנוסיאם ברחבי גרמניה, לעיתים גם בפקקי תנועה.
הבית החכם של בוש 
"הפרע או שתופרע" ו"אמץ את האינטרנט של הדברים או תמות" עשויים להיות הנושא המרכזי ב-CES, אומרים אנליסטים.
בכל אופן הגרף המזנק הזה מתאים לחברות הנמצאות בקו החזית של ה-IOT, כגון יצרני מכשירים לבנים כדוגמת בוש.
חבר מועצת המנהלים של בוש, ורנר סטות' אומר כי בוש מחברת את כל רכיבי הפאזל ביחד כדי לשבש את תעשיות החיישנים, הוכנה והשירותים של הבית החכם, המקושר, הירוק והמאובטח. "בדיוק כמו שהטלפונים החכמים שינו את הדרך שבה אנו מתקשרים ועושים עסקים."

הענן הביתי של מארוול
חברת מארוול הגיעה לתערוכת CES כדי להכריז על שרת ביתי/רשת ביתית/גייטווי לאינטרנט של הדברים המכונה "מרכז ענן לבית החכם" (Smart Home Cloud Center).

היחידה המורכבת ממספר חלקים ואינטגרציה ביניהם קטנה מספיק כדי שניתן יהיה לאחוז אותה ביד אחת. היא מאפשרת לצרכנים לנהל את קישוריות הרשת הקווית והאלחוטית, לאחסן את המדיה הביתית, ולרכז שליטה על מכשירים ביתיים חכמים (למשל מערכת תאורה חכמה) וכן לגשת למערכות הבידור הדיגיטליות.

וויילי דאי, נשיא ומייסד מארוול כינה זאת "פתרון IOT הגיוני לבתים". המערכת תארגן את הערב רב שנוצר כתוצאה מ"מלחמות הדת" בין התקנים השונים בשוק. "אנו מבקשים להביא IOT להמונים באמצעות המתרגם החכם שלנו."

אינטל הכריזה על מחשב בגודל כפתור
מנכ"ל אינטל בריאן קרזניץ' הציג בכנס CES מחשב זעיר שגודלו ככפתור חולצה. המעבד החדש, שכולל יכולות עיבוד ותקשורת בלוטות' ו-Wi-Fi, ישמש ליצירה של התקני מחשוב לביש זעירים מבעבר.

מדובר במערכת על שבב חדשה שמכונה Curie. המערכת מבוססת על מעבד ה-Quark שאינטל הציגה לפני כחצי שנה והחברה מייעדת אותה לשילוב במוצרים לבישים זעירים, במיוחד כאלה שדורשים זמני סוללה ארוכים במיוחד. הכוונה היא, בין השאר, לטבעות, צמידים וכפתורים לבגדים.
Curie כוללת בנוסף התקן לחיבור בלוטות' (Bluetooth), סדרה של חיישנים, סוללה ברת טעינה, 80 קילו-בייט זיכרון SRAM ו-384 קילו-בייט זיכרון אחסון מבוסס פלאש (Flash). לפי אינטל, היה תהיה זמינה לשיווק כבר במחצית השנייה של השנה.
אינטל חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם מותג האופנה אוקלי (Oakley), במטרה להשיק מאוחר יותר השנה משקפיים חכמים שיאפשרו לשפר את הביצועים שמשיגים המשתמשים בזמן פעילויות ספורטיביות.

כל הנתונים הללו נאספו מדיווחי כתבים שהיו ב-CES ואשר פורסמו ברחבי הרשת. כתבת המשך – בקרוב.

 

3 תגובות

  1. מטבע הדברים לוקח לטכנולוגיה המון זמן להבשיל, אבל כשזה קורה – היא מחליפה את הטכנולוגיה הקיימת במהירות מפתיעה. במשך עשרות שנים נראה היה כאילו לטכנולוגיית הצילום הדיגיטלי אין סיכוי מול הצילום בפילם. עוד ב-2000 הצילום הדיגיטלי היה נחות לעומת הפילים, אבל ב-2005 אף אחד כבר לא קנה מצלמות פילים. והיום? בוא נראה אותך יוצא עם מצלמת כיס אנלוגית כזו ומבקש ממישהו שיצלם אותך על רקע המזרקה של אגם…

    קצת סבלנות ולפני שתשים לב "ג'וני קאב" ייקח אותך ממקום למקום – ורק תעז לומר לרובוט הנחמד שאתה לא משלם…

  2. המון הבטחות ומעט מעשים.

    אני מחכה כבר מספר שנים לכך שכל הטבלטים הזולים יצויידו בעטים כותבים על המסך (ושהעטים הכותבים יהיו נוחים באמת). בינתיים מה שיש הוא יקר מדי, או שלא מפתחים כלל. זאת למרות שפיתוח כזה אינו מסובך מדי.

    אבל הבטחות גרנדיוזיות מסוג "מסטיק בזוקה" יש בלי סוף. מסטיק בזוקה: תוך 20 שנה תבקר בירח (הבטחה מלפני 40 שנה או יותר).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן