סורק המוח שמסוגל לקרוא חלומות

החוקרים עשו שימוש במכשיר ה- fMRI הסורק את המוח באמצעות שדה מגנטי, ומזהה את האזורים הפעילים במוח בזמן אמת

סריקת מוח באמצעות fMRI כדי לקרוא חלומות
סריקת מוח באמצעות fMRI כדי לקרוא חלומות

כל אדם חולם, כל לילה, מספר פעמים. פרויד טען כי החלומות הינם הצוהר לתת-המודע, ותיעד את זכרונות החלום המעורפלים של מטופליו בתקווה למצוא רמז לבעיות המטרידות אותם. אך לא קיים האדם אשר הצליח לעקוב אחר חלומותיו במלואם. למרות זאת, במכון מקס פלנק קיימים מדענים אשר חולמים כבר מזה מספר שנים לנטר את חלומותיהם של אחרים. עתה, לראשונה, הם הצליחו לקחת צעד אחד קדימה ולזהות ולעקוב אחר פעילות מוטורית המתבצעת בתוך 'עולם החלום', באמצעות מעקב אחר פעולתו של המוח. זהו צעד אשר עשוי להביא, בסופו של דבר, ליכולת לקרוא ואפילו להסריט את חלומותיהם של בני-אדם.

במחקר, שהתפרסם בכתב-העת המדעי Current Biology, היו מעורבים מדענים ממכון פלאנק לפסיכיאטריה שבמינכן, בשיתוף פעולה עם בית-חולים מברלין ועם מכון פלאנק לקוגניציה אנושית ולמדעי המוח בליפציג. החוקרים עשו שימוש במכשיר ה- fMRIהסורק את המוח באמצעות שדה מגנטי, ומזהה את האזורים הפעילים במוח בזמן אמת. מכשיר זה נמצא בשימוש מזה שנים רבות, אך עד עתה לא הצליחו חוקרי החלומות לזהות פעילות מוח ספציפית המקושרת עם תוכן החלום. קל לזהות כי המוח חולם בזמן מסוים, אך קשה לדעת על מה בדיוק חולם האדם רק לפי דפוסי הפעילות של מוחו.

כדי לפתור את הבעיה, עשו המדענים שימוש בקבוצה מיוחדת במינה של בני-אדם: חולמים צלולים. החולמים הצלולים מסוגלים לשמור על מחשבה מודעת גם במהלך היותם שרויים בחלום, והם יכולים לשלוט על פעולותיהם בעולם החלום. לפי הדיווחים, חולמים צלולים מוכשרים במיוחד יכולים לעצב את מרחב החלום כרצונם, ולזכור את החלומות הצלולים שחוו.

החולמים הצלולים במחקר התבקשו להיכנס לשנת חלום בזמן שמוחם מנוטר על-ידי ה- fMRI, ולדווח על היותם שרויים בעולם החלום באמצעות הנעת העיניים בקוד שתואם מראש. לאחר מכן התבקשו החולמים הצלולים לחלום כי הם מכווצים את יד ימין במשך עשר שניות, ולאחר מכן את יד שמאל במשך עשר שניות. פעילות זו התבצעה בחלום בלבד, וגופם החיצוני נותר חסר תנועה לחלוטין.

החוקרים עקבו אחר פעילות המוח בזמן שהחולמים הצלולים קפצו את ידיהם המדומיינות לאגרופים. הם זיהו כי אזור מסוים במוח האחראי על הוצאה לפועל של תנועות הגוף פועל גם בזמן החלום, וכי פעילותו מקבילה לתנועות הידיים שבחלום. הפעילות המוחית השולטת על התנועות בחלום, תואמת גם לפעילות המוחית השולטת על התנועות בעולם המציאות. כלומר, כאשר החולם הצלול מדמיין כי הוא קופץ ידו בזמן שהוא ער, אותו אזור במוח פועל באופן דומה.

ההבדל בין הפעילות המוחית כאשר האדם מניע את ידיו בזמן ערות (משמאל) או בזמן חלום (מימין). האזורים הכחולים מציינים את הפעלת יד ימין, בעוד שהצהובים מציינים את הפעלת יד שמאל. המקור: מכון מקס פלנק לפסיכיאטריה.

התיאום בין הפעילות המוחית שנמדדה במהלך החלימה, והפעילות המוחית השולטת על תנועות הגוף בזמן אמת, מוכיחה כי ניתן למדוד את תוכנם של חלומות. מעבר לניטור אחר תנועות הגוף בזמן החלום, ייתכן כי ניתן להתמקד על מרכזי עיבוד הראייה במוח ולהפיק מהם את התמונה – או אפילו את הסרט – של המראות שרואה האדם בזמן החלום. כבר כיום קיימים מחקרים בהם 'קוטפים' חוקרים תמונות מתוך המוח הער, ויכולים לראות על מסך המחשב את התמונה שרואה האדם דרך עיניו. כיום מתקבלת לרוב רק תמונה מטושטשת וברזולוציה נמוכה, עקב המגבלות הטכניות הקיימות עדיין בסריקת המוח, אך אין ספק שהטכנולוגיות ישתכללו, וביחד איתן תשתפר גם איכות התמונה המופקת. סביר להניח כי בשלב מסוים בעתיד נוכל לקרוא את פעילות המוח בזמן החלום – ולהפיק מתוכה סרטים תיעודיים של ממש.

לאיזו מטרה נשתמש בטכנולוגיה זו? האם יעלו לרשת קבצי סרטים המכילים את חלומותיהן של בר רפאלי וציפי לבני? האם ניתן יהיה לחקור בדרך זו עבריינים, ולזהות מתוך חלומותיהם (המכילים חפצים ומקומות שראו בעבר) את הפשעים בהם היו מעורבים? או שמא נוכל ללמוד סוף-סוף על התת-מודע האורב כצל מאיים בתחתית הגולגולת, ואולי נמצא את הדרך לתקשר עמו ולהבין מה הוא רוצה בדיוק?

על עתיד שכזה אפשר, בינתיים, רק לחלום.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. חלומות צלולים זה דבר מדהים, מנסיון אישי.

  מעניין לדעת, האם נערך ניסוי ביקורת על קבוצת חולמים רגילה (לא חלומות צלולים) על מנת לוודא שאותם איזורים במוח אינם מופעלים בכל מקרה בלי קשר לחלימה צלולה?

 2. חולמים צלולים? ואוו שאפו לידען פתחתם כאן דלת רחבה מאוד לדברים שלא בטוח שאתם אוהבים להתעסק איתם… מעניין שחוקיר מקס פלאנק מכירים בתופעה ואף עושים בה שימוש מחקרי… מה זה אומר על התודעה שלנו?

 3. ומאין לנו כי "חולמים צלולים" חלומותיהם דומים לאלו של חולמים שאינם "צלולים"?
  כשמתמקדים בקבוצה קטנה ומיוחדת, קצת קשה להסיק מסקנות לגבי הכלל.

 4. אפשרות אחרת זה לעלות את הסרטים ל YouTube ולהרוויח כסף בזמן שישנים
  מי שחולם בצבעים באיכות HD ובתלת מימד ירוויח הרבה יותר.
  סרטי אקשן, בדיונים, וסוף העולם, בלי הוצאות הפקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן