עשרות מתמטיקאים מרחבי העולם השתתפו בכנס באוניברסיטת בר אילן

מכון אמי נתר באוניברסיטת בר- אילן קיים כינוס בינלאומי לזכרו  מייסד המכון פרופ' פרדריך הירצברוך

פרופ' מינה טייכר, ראש מכון אמי נתר למתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן. צילום: פיית' בגינסקי
פרופ' מינה טייכר, ראש מכון אמי נתר למתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן. צילום: פיית' בגינסקי

מכון אמי נתר למחקר מתמטי באוניברסיטת בר- אילן קיים כינוס בינלאומי לזכרו של פרופ' פרדריך הירצברוך, המייסד  של מכון אמי נתר .

בכינוס השתתפו מתמטיקאים בכירים מכל העולם, חתני מדליית  פילדס, ראשי מכוני מחקר מרכזיים ובהם :  פרופ' אפים זלמנוב, פרופ קלאוס הולק, פרופ גרד מרטין גרויאל , פרופ אנטולי ליבגובר, פרופ לודמיל קצרקוב, פרופ תומס פטרנל , פרופ דון זגייר , פרופ קים וואנג ועוד .

פרופ' מינה טייכר  ראש מכון אמי נתר באוניברסיטת בר – אילן  אמרה בכינוס: "פרופ הירצברוך הוא מופת ודוגמה למדען מהשורה הראשונה עם מחויבות לקהילה המדעית בפרט ולחברה בכלל. אינני מתפלאת שמדענים חשובים מכל העולם באו לישראל לחלוק לו כבוד ולתרום למורשתו.  כמו כן, פרופ' הירצבורך נחשב לאוהד ותומך גדול במדינת ישראל אשר פעל רבות  לקידום הקשרים המדעיים בין ישראל לגרמניה". פרופ' טייכר שיתפה את באי הכינוס בסיפור אישי שסיפר  לה פרופ' הירצברוך  לדבריה : הוא נולד וגדל בגרמניה וגויס לצבא הגרמני בתחילת 1945 כשמלאו לו  שנה 17. הוא לא הספיק לשרת שרות פעיל אבל נפל בשבי האמריקאים עם תום המלחמה. בשבי הוא מונה לעובד ניקיון,  כשיום אחד מפקד  המחנה – קצין אמריקאי ,  ראה אותו מסתובב עם ספר ושאל אותו לפשר הספר, הירצברוך הסביר לו שהוא מתכונן ללימודי מתמטיקה -אותם הוא מתכון להתחיל ללמוד באוניברסיטה מיד כשישוחרר  . הקצין התפעל מהרצינות שהפגין הבחור הצעיר ודאג לשחרורו מהשבי לפני השחרור של שאר  שבויי המלחמה האחרים  כדי שיוכל להתחיל ללמוד. לימים, ( בשנות ה60 של המאה הקודמת )  הירצברוך הגיע למכון ללמודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון שבארה"ב- שם הוצאה לו משרת פרופסור בבית הספר למתמטיקה . הוא חיפש ומצא את הקצין האמריקאי -הזמין אותו לפרינסטון והודה לו באופן אישי  על שדאג לשחררו מהכלא לפני השחרור הגורף של   שבויי המלחמה הגרמנים .   עוד סיפרה פרופ' טייכר כי בסופו של דבר הוא חזר לגרמניה ( לאוניברסיטת בון) שם זכה להכרה  הודות להישגיו פורצי הדרך ועמל רבות בטיפוח הקהילה המדעית וחידוש  מורשת  לימודי המתמטיקה בגרמניה המאוחדת לאחר שנהרסה בתקופת השלטון הנאצי.

 פרופ' הירצברוך  שימש  כמייסד וכמנהל של מכון מקס פלנק למתמטיקה בבון שבגרמניה, זכה בפרס וולף לשנת  תשמ"ח (1988) ובנוסף  הוענק לו תואר ד"ר  לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בר- אילן בשנת תש"ס (2000). פרופ' טייכר  הוסיפה:  "על הישגיו המדעיים של פרופסור הירצברוך נמנות התוצאות המפורסמות בשטחי הטופולוגיה, הגיאומטריה האלגברית, והגיאומטריה הדיפרנציאלית הגלובלית. תוצאות אלו, ציינו את תחילתן של תיאוריות חשובות, והייתה להן השפעה עצומה עת התפתחות המתמטיקה המודרנית". פרופ' טייכר סיכמה : " למעשה מתמטיקאים רבים הרחיבו את רעיונותיו של הירצברוך והכלילו אותם, בעוד שהוא עצמו העדיף להתעניין בבעיות הפרטיות ובמקרים קונקרטיים- אותם הוא פתר תוך יצירת שיטות חדשות המשלבות אינטואיציה אלגברית, גיאומטרית ואריתמטית באופן חדשני ויוצא דופן. הרצאותיו ומאמריו המזהירים, השתתפותו הפעילה בסדנאות הבינלאומיות בבון ועבודתו המסורה בארגונים מדעיים – שימשו כזרז  לשיתוף פעולה כלל עולמי בקרב קהילת המתמטיקאים".

חלק מהמרצים אשר השתתפו בכינוס ספרו שהם הרגישו לחץ מעמיתים אחרים בעולם שלא לנסוע לישראל לכינוס כך למשל, פרופ אנריקו ארבאלו מבית הספר העילי שבפיזה שבאיטליה  ציין שהוא מתנגד עקרונית ל-BDS ולעירוב של פוליטיקה במדע והוסיף : "אני  אוהב את ישראל ולא עלה בדעתי  להפסיד כינוס כזה חשוב בגלל פוליטיקה" .

מכון אמי נתר שבאוניברסיטת בר- אילן  זכה להכרה בינלאומית רחבה ולפיכך האגוד הבינלאומי למתמטיקה בחר להכין סרט על המכון ועל העומדת בראשו פרופ' מינה טייכר. הסרט יוקרן בקונגרס הבינלאומי למתמטיקה שיתקיים בע"ה בחודש הבא בריו דה ז'נרו. הפעילות המחקרית של המכון שמה דגש על החידושים והפיתוחים האחרונים העומדים בחזית המחקר העולמי של המתמטיקה העכשווית ובגיאומטריה של מבנה היקום .

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. על זה קשקשו
    Geometry of complex projective varieties.
    Geometry and dynamics of group actions.
    Ergodic theory and stochastic processes.
    Algebraic geometry and model theory.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן