סיקור מקיף

"עצם ההגדרה מוציאה את הקסם מכוכבי הלכת"

אומר מגלה זינה, מייקל בראון, על רקע המחלוקת בין מצדדי הרחבת מערכת השמש לשולליה * בראון, במפתיע, מצטרף לשוללים

מערכת השמש ללא פלוטו. זה מה שרוצה מגלה זינה.
מערכת השמש ללא פלוטו. זה מה שרוצה מגלה זינה.

אחד האנשים שעומד להרוויח מהרחבת מערכת השמש ל-12 כוכבי לכת, הוא מייקל בראון, מי שגילה לפחות תריסר גופים נוספים אשר באחד הימים יכולים להיחשב לכוכבי לכת, אך בקרב כתבי סוכנויות הידיעות שראיינו אותו בכינוס איגוד האסטרונומיה העולמי, שמתקיים בימים אלו בפראג, נוצר הרושם שהוא אינו מרוצה.
"כשהייתי ילד, כוכבי לכת היו משהו מיוחד," אמר. "ההגדרה מבטלת את הקסם של מערכת השמש."
בראון היה זה שגילה את כוכב הלכת הגדול יותר מפלוטו, אשר גרם להאצת התהליך שהביא לדיון הנוכחי. ואולם, בראון אינו סבור שהתגלית שלו, או אפילו פלוטו שהתגלה ב-1930 ראויים להיחשב לכוכבי לכת.
באתר שלו במכון הטכנולוגי של קליפורניה, מסביר האסטרונום מדוע פלוטו שמר על התואר שלו זמן רב כל כך. "אני סבור שאסטרונומים הם סנטימנטליים, כשאר בני האדם, ואינם יכולים, מבחינה רגשית, להסיר את פלוטו מרשימת כוכבי הלכת. יתכן שהם חוששים מהביקורות שיבואו בעקבות צעד זה."
בשבוע שעבר התכנסה ועדה – שמונתה על ידי איגוד האסטרונומיה העולמי, במטרה להרחיב את מערכת השמש ל-12 כוכבי לכת לעומת התשעה הקיימים – בניסיון ראשון מסוגו לקבוע הגדרה מדעית למונח "כוכב לכת". על פי ההגדרה, עצם נחשב לכוכב לכת אם קוטרו 800 קילומטרים לפחות, הוא מקיף את השמש והוא בעל מסה של 1/12,000 מזו של כדור הארץ.
פלוטו ישמור על מעמדו, ואליו יצטרפו עוד שלושה גופים במערכת השמש, לרבות ירחו של פלוטו כארון, האסטרואיד קרס והעצם שבראון גילה 2003 UB313, שזכה לכינוי הבלתי רשמי "זינה".
בראון אמר כי ההצעה, לפיה, כוכב לכת הוא כל גוף עגול שמקיף את השמש, כללית מדי וגורמת לכך ששום כדור קרח לא יישאר מאחור, דבר שיגרום לזילות מערכת השמש.
הוא הוסיף את חששו, שמא, עד אשר בתו בת 13 החודשים, לילה, תהיה גדולה כדי למנות את כוכבי הלכת, יהיו כבר מאות כמותם.
בראון אינו שותף בוועדה שקבעה את ההגדרות, וככל הנראה לא יאמר את דברו בדיון שיתקיים לקראת ההצבעה הסופית, ביום חמישי. "אני מרגיש כמו 'אאוט-סיידר'. מצב מוזר מבחינתי," אמר האסטרונום בן ה-41, שנבחר לאחד מבין 100 האנשים המשפיעים בשנת 2006, על ידי השבועון טיים.
"אינני מסכים עמו, אך אני מכבד אותו," אמר גיבור באסרי מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, שמכיר את בראון מאז היותם סטודנטים. באסרי שייך למחנה המאמין כי פלוטו הוא כוכב לכת אמיתי.

לפי חישוביו של בראון, לפחות 14 מהגופים שגילה, בנוסף לזינה, הם "מועמדים טובים" להיות כוכבי לכת, אם תתקבל הצעתם של המבקשים להרחיב. הדבר יהפוך את בראון לאחד מציידי כוכבי הלכת הפוריים ביותר. ואולם הוא תומך במערכת שמש בת שמונה כוכבי לכת, או לחילופין שזינה יצטרף ככוכב הלכת העשירי, בשל היותו גדול מפלוטו, ובכך הרשימה תיסגר.
"כאשר אנשים יבינו שהמספר האמיתי של כוכבי הלכת עומד להיות גדול בהרבה, הם ינודו בראשם, ויאמרו "האסטרונומים השתגעו," סיכם בראון את דברו.

ההערכה היא שההצבעה תתקבל ביום חמישי על חודם של קולות בודדים.

ניסוח ועריכה: ח. י. גליקזם, תרגומים וכתיבה טכנית

לידיעה בסי.אן.אן

לידיעה בספייס.קום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן