סיקור מקיף

האם צמחים שומעים?

ייתכן שצמחים מסוגלים להבחין בקולות של מים זורמים ושל כרסומי חרקים

רמז נוסף לכך שצמחים שומעים היא תופעה הקרויה "האבקת זמזום" (buzz pollination), ובה, כך הודגם, זמזום של דבורה בתדירות מסוימת מגרה את הצמח לשחרר אבקנים. צילום: Bob Peterson.
רמז נוסף לכך שצמחים שומעים היא תופעה הקרויה “האבקת זמזום” (buzz pollination), ובה, כך הודגם, זמזום של דבורה בתדירות מסוימת מגרה את הצמח לשחרר אבקנים. צילום: Bob Peterson.

מאת מרתה זרסקה, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 10.09.2017

טענות מדעיות לכאורה שמוזיקה עוזרת לצמחים לגדול נשמעות זה עשורים אף שהן נתמכות בראיות רעועות במקרה הטוב. ובכל זאת, מחקר חדש מרמז שצמחים מסוימים יכולים אולי לחוש בצלילים כגון גרגור מים בצינור או זמזום של חרקים.

במחקר מן הזמן האחרון, הניחו מוניקה גליאנו, ביולוגית אבולוציונית מאוניברסיטת מערב אוסטרליה ועמיתיה, זרעי אפונה בעציצים שצורתם כצורת Y הפוכה. רגל אחת של כל עציץ הייתה בגיגית מים או כרוכה בצינור פלסטי שזורמים בו מים, ואילו רגלו השנייה באדמה יבשה. השורשים צמחו בכיוון הרגל שהיה נוזל בסביבתה, גם כשהיה נגיש וגם כשהיה בתוך צינור. “הם פשוט ידעו שיש שם מים, אפילו כשהדבר היחיד שהיה אפשר לחוש בו היה צליל המים הזורמים בתוך הצינור,” אומרת גליאנו. אבל כשנתנו לשתילים לבחור בין צינור המים לבין אדמה לחה, העדיפו שורשיהם את האדמה. היא שיערה שהצמחים האלה מגלים מים ממרחק באמצעות גלי קול, אבל עוקבים אחר השתנות הלחות כדי להגיע למטרתם כשהיא קרובה  באופן יחסי.

המחקר הזה, שתואר השנה ב-Oecologia, איננו הראשון שמרמז על כך שצמחים יכולים לזהות ולפרש צלילים. מחקר מ-2014 הראה שגרגיר הסלע, Arabidopsis, מבדיל בין צלילים של זחל לועס לצלילי רוח – הצמח הפיק יותר רעלים כימיים לאחר ש”שמע” הקלטה של חרקים אוכלים. “אנחנו נוטים להמעיט ביכולותיהם של הצמחים כי התגובות שלהם בדרך כלל פחות גלויות לעין. אבל מתברר שעלים הם חיישני תנודה רגישים ביותר,” אומרת היידי מ’ אפל, מדענית הסביבה מאוניברסיטת טולדו, שעמדה בראש אותו מחקר.

רמז נוסף לכך שצמחים שומעים היא תופעה הקרויה “האבקת זמזום” (buzz pollination), ובה, כך הודגם, זמזום של דבורה בתדירות מסוימת מגרה את הצמח לשחרר אבקנים.

מייקל שונר, ביולוג מאוניברסיטת גרייפסוואלד בגרמניה, שלא היה מעורב במחקר, סבור שייתכן שיש לצמחים איברים שיכולים לקלוט רעשים. “תנודות קול יכולות לעורר תגובה של הצמח באמצעות קולטנים מכניים, שיכולים להיות מבנים דקיקים ושעירים, כל דבר שיכול לפעול כמו עור תוף,” הוא אומר.

המחקר מעורר את השאלה אם מטרדי רעש משפיעים על צמחים ולא רק על בעלי חיים. לדברי גליאנו, “הרעש אולי חוסם ערוצים של העברת מידע בין צמחים, לדוגמה, כשהם צריכים להזהיר זה את זה מפני חרקים.” לכן בפעם הבאה כשאתם מפעילים מפוח-עלים או מכונת גיזום בגינתכם, חִשבו על הוורדים.

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

 1. אני חושב שיהיה נכון יותר לומר שהצמחים (אולי, אם המחקר באמת אמין) מגיבים לוויברציות באוויר, הרי אין להם מוח ואין להם מערכת עצבים מרכזית, הם לא באמת מסוגלים ״לשמוע״.

 2. לכל הטיבעונים למיניהם:
  מה תגידו עכשיו? תתעלמו מזעקת הצמחים או שאתם תבינו סוף סוף שגם הצמחים כמו החיות סובלים?, וכשלאימא בננה קוטפים את הפרי ומקלפים אותו באכזריות מפשיטים אותו מהקליפה ונוגסים בה האם לא כואב לבננה?, ואני לא אספר מה שאתם עושים לגזר עוקרים אותו ומגרדים אותו בפוממפיה או חלילה מכניסים אותו לתוך מרק רותח.
  זעקת הצמחים אינה נישמעת , לכן אזעק אני:- תנו לפירות לחיות!
  אני הולך לאכול,
  נא להגיב בעדינות
  יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן