סיקור מקיף

עת לחתוך…

הנרי מוליסון, האיש שאיבד את זכרונו מת לפני שנה וכעת מוחו שנחקר מאוד בחייו, ממשיך לתרום למדע, ייחתך לפרוסות כדי ללמוד עליו

מוחו של HM
מוחו של HM

מוחו של הנרי מוליסון עומד לעבור חיתוך—בפעם השנייה. מוליסון הפך לאמנזי באופן עמוק ביותר לאחר שמנתח הסיר שני נתחים מהאונות הטמפורליות של מוחו (איזור החיתוך מסומן באדום) בשנת 1953 כדי לטפל באפילפסיה החמורה שלו. הניתוח הניסיוני סייע בעצירת ההתקפים האפילפטיים, אך הותיר את מוליסון בפועל ללא היכולת ליצור זכרונות חדשים. עד יום מותו, לפני שנה, מוליסון שיתף פעולה עם פסיכולוגים ונוירולוגים, אשר השיגו באמצעותו תובנות רבות באשר לטבע הזכרון האנושי. עם מותו, מוליסון תרם את מוחו למדע. ב-2.12.09, ביום השנה הראשון למותו, הנוירולוג ג'קופו אנז מאוניברסיטת קליפורניה, סאן דייגו, יתחיל בתהליך חיתוך מוחו של מוליסון לפרוסות דקיקות בעובי נייר (70 מיקרון) – ניתוח עדין שאורכו 30 שעות. תהליך חיתוך מורכב זה הוא השלב הראשון ביצירת אטלס דיגיטלי של אחד המוחות האנושיים הנחקרים ביותר בכל הזמנים.

הנוירולוג ג'קופו אנז מתכנן ליצור אטלס דיגיטלי של מוחו של מוליסון (שיהיה זמין חינם באינטרנט) כהתחלה לספרייה מוחית פתוחה, שתכלול בעתיד אוסף מוחות, לרבות מוחות עם מחלת אלצהיימר ומחלות נוירולוגיות אחרות וכן מוחות בריאים מגילאים שונים.
הכנסו לאתר של אנז הכולל מידע רב על המחקר שנערך על מוחו של מוליסון. במדור תיעוד הוידאו של הניתוח נאמר כי המוח נחתך ל-2401 פרוסות דקיקות.

מקורות:
http://sciencenow.sciencemag.org/science-shots/
http://www.sciencemag.org/cgi/content/summary/324/5935/1634
http://thebrainobservatory.ucsd.edu/hmblog/
עיבוד של חדשות סיינס- נובמבר 09

7 תגובות

  1. בטח המדענים הגיעו אליו כל יום ושאלו אותו האם הוא רוצה להשתתף בניסוי למשך יום אחד בלבד ? וכל יום הוא אמר כן.
    כך במשך 55 שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן