סיקור מקיף

שני מורים נמנים על צוות מעבורת החלל שאמורה להמריא הלילה (01:43)

במידה ולא תתגלה (שוב) תקלה של הרגע האחרון, הלילה (שני לפנות בוקר) מעבורת החלל דיסקברי תשוגר לתחנת החלל הבין לאומית. מטרת המשימה העיקרית היא הרכבה של לוחות סולריים אחרונים בתחנה

תרשים מטענה של מעבורת החלל דיסקברי בטיסה STS--119 שאמורה להמריא הלילה
תרשים מטענה של מעבורת החלל דיסקברי בטיסה STS--119 שאמורה להמריא הלילה

במידה ולא תתגלה (שוב) תקלה של הרגע האחרון, הלילה (שני לפנות בוקר) מעבורת החלל דיסקברי תשוגר לתחנת החלל הבין לאומית. מטרת המשימה העיקרית היא הרכבה של לוחות סולריים נוספים על התומכה P6. לוח זה הינו האחרון שיותקן בתחנת החלל הבין לאומית, וכך 11 שנים לאחר שיגור ה”זראיה”, הרכיב הראשון אשר שוגר מרוסיה תחנת החלל מתקרבת להשלמתה.

בינתיים מדווחת נאס”א כי המעבורת במצב תקין וגם מזג האוויר יאיר פנים לקראת השיגור הצפוי לשעה 01:43 שעון ישראל הלילה (בין ראשון לשני).

המשימה מתוכננת ל13 ימים, במהלכם המעבורת תקיף את כדור הארץ מידי 90 דקות בגובה של כ360 ק”מ. מלבד התקנת הלוחות הסולריים יהיה על הצוות לבצע עבודות תחזוקה נוספות בתוך ומחוץ לתחנת החלל.

מראה המעבורת לקראת שיגורה הלילה, בצד השמאלי של תא המטען ממוקם צוהר המעבר אל תחנת החלל, במרכז תא המטען ניתן להבחין בלוחות הסולריים מקופלים. משני צידי תא המטען ממוקמות זרועות רובוטיות.

אסטרונאוטים רבים הנם אנשי אשכולות, בעלי תארים מתקדמים בתחומים רבים ושונים, במשימה זו בין שבעת אנשים הצוות ישוגרו גם שני אסטרונאוטים מחנכים. ג'וזף עקבה, מורה בתיכון שייקח חלק בהליכות חלל, וריצ'רד ארנולד אשר לימד כמעט בכל מקום מלבד בחלל, הוא החל בוולפורד מרילנד ומשם המשיך ב1993 לבית הספר האמריקאי בקזבלנקה שבמרוקו. ב1996 החל בניהול מגמות המדעים בבית הספר האמריקאי הבינלאומי בריאד, ערב הסעודית, עדיין באסיה ארנולד עבר לבית הספר הבינלאומי בקואלה קנקאנה שבאינדונזיה. המקום האחרון בו לימד לפני הצטרפותו לצוות המעבורת היה בבית הספר הבינלאומי שבבוקרסט רומניה. צוות המעבורת הפעם הוא גברי כולו, דבר חריג למדי, אולם כשהמעבורת תשוב לכדור הארץ תהיה בקרבה אסטרונאוטית סנדרה מגנוס “תתפוס טרמפ” עם צוות המעבורת ותשוב לכדור הארץ לאחר שהות ארוכה בחלל.

מלבד עבודות התקנה צוות הדיסקברי ייקחו חלק במספר ניסויים בעיקר כאלו הקשורים לתפקוד רכיבים שונים בחלל ובחזרה לכדור הארץ, שני ניסויים יוקדשו לקראת תוכנית “קונסטליישן” אשר תחליף את מעבורות החלל. הכיסאות של מומחי המשימה יוחלפו בדגם חדש, הכוחות שיופעלו על כיסאות אלו והנוחות שלהם תאפשר שיפור של תכנונים עתידיים. ניסוי נוסף כולל התקנה של אריח מגן חום מיוחד בתחתית הכנף השמאלית של המעבורת. אריח זה מיוצר מחומר העמיד בחום עז יותר מזה של האריחים הרגילים, בחלקו הקדמי של האריח ישנה מדרגה קטנה אשר תיצור מערבולות שיעלו את הטמפרטורה ב 300 מעלות צלסיוס. העמידות של האריח תימדד הן במדי חום שיותקנו בתוכו והן ממטוסים שיעקבו אחר נחיתת המעבורת.
בימים הקרובים נוכל לראות מעברים של תחנת החלל הבינלאומית ואיתה מעבורת החלל. התחנה והמעבורת יראו כנקודות אור בוהקות בשמי הערב (הסברים נוספים ניתן למצוא בכתבות קודמות).

מראה מעבר תחנת החלל כפי שצולם על ידי צוות מרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה

מעברים בולטים של תחנת החלל:
15/03/2009 18:40 מע' ד מע' תעבור מעל נגה לכיוון צפון 18:22 מעבר בהיר של האבל
17/03/2009 17:59 מע' ד' מע' תעבור מעל נגה לכיוון צפון 18:19 מעבר בהיר של האבל

פרטי המעברים לקוחים מאתר heavens-above ועשויים להשתנות לקראת שיגור המעבורת. ביום שלישי יש סיכוי לראות את המעבורת עוברת בצמוד לתחנת החלל.

אמיר ברנט, מדריך במרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה. ilanramon.bgu.ac.il

6 תגובות

  1. מה ? לא ממשיכים להרחיב את התחנה עוד ? הרי אין גבול לכמה שאפשר להוסיף

  2. אני מקווה שלא ידחו את השיגור ועוד יותר מקווה ששום דבר לא ישתבש באמצע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן