סיקור מקיף

11/9/2009, שעה 22:45: מעבורת החלל דיסקברי תנחת בקליפורניה בשעה 03:53

22:20 – נאס”א החליטה לותר על נסיונות הנחיתה בפלורידה עקב סופות רעמים

המעבורת דיסקברי, 8/9/09, מתרחקת מתחנת החלל, ובתמונה היא נראית מתחת לרכיב היפני קיבו
המעבורת דיסקברי, 8/9/09, מתרחקת מתחנת החלל, ובתמונה היא נראית מתחת לרכיב היפני קיבו

עדכון 12/9/09 המעבורת נחתה. ראו ידיעה חדשה.

עדכון 22:45 – נאס”א החליטה לותר לחלוטין על הנחיתה בפלורידה. הנחיתה בקליפורניה צפויה לשעה 01:53 כאשר הבערת המנועים למשך כ-3-4 דקות לצורך האטת המעבורת תחל בשעה 00:47.

עדכון 22:30

אתר נאס”א מוסר כי הלילה (הערב מבחינתם) צפויות ארבעהזדמנויות נחיתה למעבורת דיסקברי, שתיים בפלורידה על מזג האוויר הבעייתי שלה והאחרות בקליפורניה. חלון הנחיתה הראשון ייועד לשעה 00:48 שעון ישראל אף הוחמצה בשל מזג האוויר. קיימת אפשרות לנחות בהקפה הבאה – בשעה 02:23, שתהיה רלוונטית אם לא יוחלט לבסוף להעביר את הנחיתה לקליפורניה.

במידה ולא תתאפשר נחיתה בפלורידה באף אחת מההזדמנויות, יוכלו האסטרונאוטים לנחות בבסיס חיל האוויר אדוארדס בקליפורניה. אפשרות זו פחות מועדפת על נאס”א בשל עלות השינוע הגבוהה של המעבורת מקליפורניה בחזרה לפלורידה, והצורך להחזירה במהירות לשימוש עקב לוח הזמנים הצפוף של טיסות המעבורת בשנה הקרובה.
ההזדמנות הראשונה לנחיתה בקליפורניה צפויה לשעה 03:53, והשניה לשעה 05:28.

נאס”א תנסה להנחית את המעבורת בלילה שבין שישי לשבת בפלורידה ואם תנאי מזג האוויר ימשיכו להיות קשים – תתבצע נחיתה בקליפורניה

עדכון 11/9/09 שעה 03:15

נאס”א החליטה לדחות את נחיתת המעבורת דיסקברי לפחות ביממה, לאחר ששתי אפשרויות הנחיתה במרכז החלל קנדי בפלורידה נדחו בשל סופות רעמים במרחק של פחות מ-50 ק”מ ממרכז החלל קנדי.

כעת יאלצו שבעת חברי צוות משימה STS-128 ששבו ממשימה בת כעשרה ימים בתחנת החלל להמתין לתחזית מזג האוויר לפני חלונות הנחיתה האפשריים בפלורידה מחר (הלילה שבין שישי לשבת). למחר גם יש מספר הזדמנויות נחיתה בבסיס חיל האוויר אדוארדס בפלורידה. תחזית מזג האוויר למחר מדברת על מזג אוויר לא יציב בפלורידה לעומת מזג אוויר מצויין לנחיתה בקליפורניה. נאס”א הורתה להשמיש את בסיס אדוארדס לנחיתת המעבורת מחר.

דיסקברי עזבה את תחנת החלל – הנחיתה בלילה שבין חמישי לשישי 02:05
למרות החששות ההתנתקות עברה בשלום. המעבורת צפויה לנחות בכף קנוורל במהלך יום חמישי * מועד הנחיתה עשוי להשתנות בהתאם לתנאי מזג האווויר

עדכון 10/9/2009 – הנחיתה צפויה להלילה, כאשר הנסיון הראשון מתוכנן לשעה 02:05 שעון ישראל, בלילה שבין חמישי לשישי (19:05 ביום חמישי שעון החוף המזרחי של ארה”ב). במידה ולא תתאפשר הנחיתה, תהיה הזדמנות נוספת כשעה וחצי לאחר מכן.

עדכון 00:30

טייס מעבורת החלל דיסקברי, קווין פורד, ניתק את דיסקברי מתחנת החלל הבינלאומית הערב (ג') בשעה 22:26 שעון ישראל. הדבר התרחש כאשר שתי החלליות ריחפו בגובה של כ-360 ק”מ מעל מערב סין, סמוך לגבול המונגולי. במהלך המבצע היו שחששו מפני תקלות בעזיבת החללית בשל מחסור בדלק במנועי העזר בחרטום המעבורת המשמשים לתמרונים בחלל, אך נראה שהתמרון עבר בשלום.

לאחר התרחקות של כ-150 מטרים מהתחנה, ביצע פורד טיסת הקפה סביב התחנה כדי לאפשר לצוות המעבורת לסרוק ולצלם את התשלובת של תחנת החלל. מעט לאחר חצות ביצעה המעבורת הצתה שגרמה לה להתרחק מהתחנה.

מאוחר יותר, יפתחו חברי צוות המעבורת שוב את הזרוע הרובוטית ויצרפו איליה חיישני הארכה ומצלמות לצורך מבט אחרון על מערכת הגנת החום כדי לבדוק אם נגרם נזק כלשהו במהלך השבוע בו עגנה המעבורת בתחנת החלל.

נחיתת המעבורת במרכז החלל קנדי בפלורידה צפויה ביום חמישי. אם כי אנו מורגלים בכך שמזג אוויר מעכב לעיתים קרובות נחיתות של מעבורות.

צילום נדיר של המעבורת וסויוז עוגנות בו זמנית בצידה החיצוני של תחנת החלל
צילום נדיר של המעבורת וסויוז עוגנות בו זמנית בצידה החיצוני של תחנת החלל

8 תגובות

 1. ברור שמחזירים אותה לפלורידה. אין אפשרות לשגר משום מקום אחר. עולה 2-3 מיליון דולר להטיס אותה על גבי מטוס 747 שהותאם במיוחד לכך, וזה גם לוקח להם שבוע מההכנות לשיגור הבא שצריך להתבצע עוד השנה.

 2. אם היא נוחתת בקליפורניה הם צריכים להחזיר את המעבורת לפלורידה לנאסא? הוא היא נשארת שם באדוארד?

 3. אני לא חושב שהמטרה שלנו צריכה להיות חיפוש חיים בכוכבים אחרים
  אנחנו צריכים לחפש כוכב אחר לבני האדם עתיר במשאבים

 4. טיטאן הוא ירח של כוכב הלכת שבתאי הנמצא במערכת השמש. השאלה שלך תקפה לגבי כוכבים וגרמי שמים אחרים שמחוץ למערכת השמש, ברחקיפ של כמה עשרות או מאות "שנות אור".

  "שנת-אור" היא מידת מרחק, והיא המרחק שאותו עובר האור (שמהירותו קבועה) במשך שנה אחת, והוא כ-9,500,000,000,000 קילומטר.

 5. שאלה לאסטרונומים:
  האם כשאנחנו משקיפים על טיאטן אנו רואים מה שהיה לפני עשרות או מאות שנים
  ואם כן אז מה הטעם אולי עכשיו כבר יש שם חיים ויקח עד מאות שנים עד שנדע מה יש שם עכשיו
  בכלל אשמח לקבל הסבר קצר על העיניין של לראות אחורה בזמן הכללים בעיקר
  תודה לעונים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן