סיקור מקיף

ארכיאולוג ימי: גיליתי את שרידי ספינת הדגל של קולומבוס "סנטה מריה" ליד חופי האיטי

בארי קליפורד, המתמחה בספינות טבועות גילה את הספינה כבר לפני עשור אך סבר שמדובר בספינה מתקופה מאוחרת יותר. הוא הבין שמדובר בספינתו של קולומבוס רק לאחר שערך מחקר על התותח שהתגלה בה

דגם של כריסטופר קולומבוס בתאו בספינה, במוזיאון הקראוולות בספרד. צילום: shutterstock
דגם של כריסטופר קולומבוס בתאו בספינה, במוזיאון הקראוולות בספרד. צילום: shutterstock

האם התגלו שרידי הספינה ששינתה את ההסטוריה לאחר למעלה מ-500 שנה? ארכיאולוגים ימיים שחקרו את חופי האיטי מאמינים כי גילו את שרידי ספינת הדגל של קולומבוס – סנטה מריה.

"כל העדויות הגיאוגרפיות והארכיאולוגיות וכן הטופגרפיה התת ימית מחזקים את הוכחה שאלו אכן השרידים של הספינה שטבעה בדצמבר 1492, כחודש לאחר רדתו של קולומבוס לחופי העולם החדש." אמר החוקר הראשי בארי קליפורד לאתר האינדיפנדנט הבריטי.

קליפורד אמר כי מיקום הספינה, על ריף בעומק של 3-5 מטרים מתחת לפני המים בוף הצפוני של האיטי תואם את התיאור ביומנו של קולומבוס באשר למיקום הטביעה. קולומבוס שב לספרד על סיפון אחת משתי הספינות האחרות פינטה וניניה.
גודלה של הספינה הטבועה דומה לזו של סנטה מריה, סלעים שנמצאו בסמוך הם מהאיזור בספרד שמהם הובאו האבנים לאיזון הספינה, והאקדח המעשן – תותח מהמאה ה-15. בראיון לאתר ה-CNN אמר קליפורד כי גילה את הספינה בשנת 2003, אך טעה בתיארוך גיל התותח. רק לפני כשנתיים, לאחר שערך מחקר על התותחים מתקופתו של קולומבוס הוא התעורר באמצע הלילה עם תובנה שזו הספינה של קולומבוס. נכון לעכשיו קליפורד רק צילם וסרק את השרידים אך הוא מתכוון גם למשות אותם לצורך מחקר ארכיאולוגי מלא.

באותו הנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן