סיקור מקיף

האם מטאוריט גרם לצונאמי בניו יורק לפני כ-2,300 שנה?

כך טוענים חוקרים ממספר אוניברסיטאות בכנס של האגודה הגיאולוגית האמריקנית שהתקיים השבוע בסן פרנסיסקו

מנהטן תחתית מהמעבורת לסטטן איילנד. יולי 2008. צילום: אבי בליזובסקי
מנהטן תחתית מהמעבורת לסטטן איילנד. יולי 2008. צילום: אבי בליזובסקי

פגיעת מטאוריט ליד חופי לונג איילנד לפני 2,300 שנה גרמה לגלי צונאמי ענקיים באיזור ניו יורק. כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה. לא ידוע האם היו יישובים עתיקים במסלול הגלים הקטלניים, אך כל צונאמי שיתרחש היום עלול להציף אזורים כגון מנהטן התחתית, אומר הגיאולוג סטיבן גולברג מאוניברסיטת ואנדרבילט.

הדוגמאות מנהר ההאדסון מתוארכות לסביבות שנת 300 לפני הספירה, בערך באותו הגיל של דוגמאות שנחרפו בידי צוות מדענים בלונג איילנד ב-2003. עובים של השכבות מספר סנטימטרים והם הוסעו מאיזור עשיר בחצץ כמה מאות מטרים משם. הסלעים, כמה מהם בגודל של אגרוף לא יכולים להגיע באמצעות הגלים או הרוח ולכן ההשערה אז היתה שמדובר בסופה גדולה או בצונאמי.

גלי צונאמי נוצרים בדרך כלל בעקבות אירועים סייסמיים. רעידות אדמה תת ימיות לדוגמה, גרמו לאסון הצונאמי הגדול של 2004 באוקיאנוס ההודי. ואולם גם פגיעת מטאוריטים היא גורם ידוע לגלי צונאמי.

באיזור ניו יורק אין הרי געש וגם לא היו כאלה במיליוני השנים האחרונות, אומרת טרין קאגן מאוניברסיטת הארווארד, השותפה למחקר. לדבריה הדבר נכון בכל הקשור לרעידות אדמה גדולות.

ואולם קאגן מצאה לאחרונה סימנים לפגיעת מטאוריט במשקעים שנחפרו במספר אתרים לאורך נהר ההאדסון, בגבול שבין ניו יורק לבין ניו ג'רסי. הדוגמאות כוללות סלעים שהותכו, ננו יהלומים מיקרוסקופיים נדירים וסלעים מיקרוסקופיים כדוריים מושלמים המכונים spherules, הנוצרים כאשר סלעים מותכים ומאודים מועפים לאוויר בידי סלע שפגע מהחלל והתמצק בריק הזמני שנוצר בשל ההתפוצצות.

לא התגלה מכתש אך מומחה למכתשי פגיעה, דאלאס אבוט מאוניברסיטת קולומביה מעריכה כי הסלע החללי היה בקוטר של בין 50 מטרים ל-150 מטרים. פחות מכך לא יווצרו גלים רציניים, ואם הסלע היה גדול יותר היה נוצר מכתש פגיעה. אבוט הציגה את המחקר שלה במפגש של האגודה הגיאולוגית האמריקנית בסן פרנסיסקו.

לאחת הידיעות בנושא באתר גיאולוגי

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן