שלוש אגודות הסכרת בישראל מכריזות במשותף על חודש המודעות לסוכרת

לראשונה, כל גופי הסוכרת בישראל יאחדו כוחות ויגייסו פוליטיקאים ובכירי משק במטרה להוריד את הצמיחה המדאיגה של מחלת הסוכרת העומדת כיום על 5% לשנה

מתוך קמפיין העלאת המודעות למחלת הסכרת, נובמבר 2010
מתוך קמפיין העלאת המודעות למחלת הסכרת, נובמבר 2010

המועצה הלאומית לסוכרת, האגודה הישראלית לסוכרת והאגודה לסוכרת נעורים יאחדו כוחות לראשונה ביום שני 22 בנובמבר 2010 בגני התערוכה בתל אביב לצורך אירוע ייחודי בהשתתפות פוליטיקאים, בכירי משק, כלכלה וקובעי מדיניות תחת הכותרת "סוכרת המגפה של המאה ה-21 – ניתן לעצור את זה".

על פי נתוני המועצה הלאומית לסוכרת, בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בשיעורי התחלואה בסוכרת בשיעור של 38% בנשים ו- 29% בגברים. בישראל חיים היום כחצי מיליון איש החולים בסוכרת ועוד כחצי מליון ישראלים נמצאים במצב של סוכרת סמויה. בכל שנה מתגלים בישראל כ – 30 אלף חולים חדשים והיא תמשיך ותצמח בקצב של כ- 5% בשנה.

האירוע יערך במטרה לדון בדרכים אפקטיביות להורדת הצמיחה המדאיגה וליצירת שינוי ממשי בהתפשטות הסוכרת על ידי שינוי אורח החיים של אזרחי מדינת ישראל, אכילה נכונה, פעילות גופנית ומניעת השמנה. להבדיל מאירועים בעלי אופי בריאותי שנערכו עד היום בתחום הסוכרת, ישתתפו באירוע הזה בכירי המשק והכלכלה, שרים, חברי כנסת, קובעי מדיניות וראשי ערים ובניהם, פרופ' אבישי ברוורמן השר לענייני מיעוטים, יצחק בוז'י הרצוג שר הרווחה, רון חולדאי ראש עיריית תל אביב, ח"כ מאיר שיטרית, ח"כ אפי איתם, ח"כ רוחמה אברהם, ח"כ רחל אדטו, מוטי קרן, יו”ר ומנכ"ל קבוצת יוניליוור ישראל, ח"כ שי חרמש, ח"כ יואל חסון, חיים רמון, אורי שני נציב שרות המים, שמואל פרנקל יו"ר ומנכ"ל אפסילון, ח"כ אבי דיכטר, ח"כ זאב ביאלסקי, שלמה אהרונישקי, מפכ"ל המשטרה לשעבר, עו"ד צבי אגמון, דני בן נעים, מנכ"ל קומטק, ד"ר גיורא ירון יו"ר חברת יישום, יעקב ליצמן סגן שר הבריאות, ד"ר רוני גמזו מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת, פרופ' יהושוע שמר, יו"ר אסותא ועוד רבים אחרים.

פרופ' איתמר רז יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת מסר היום כי: "בשנת 1990 חיו בישראל כ – 280 אלף חולי סוכרת, היום המספר גדל והתעצם לכדי 500 אלף חולים. העלייה המדאיגה הביאה אותנו אל סף תהום. החלטנו לאחד כוחות משותפים עם התעשייה, הכלכלה, המשק והממשלה כדי לרתום את כולם להורדת מימדי המחלה".

פרופ' מוטי רביד, יו"ר האגודה הישראלית לסוכרת הדגיש כי: "על מנת לגדל כאן דורות של ילדים וצעירים בריאים אנחנו זקוקים לעזרתם של מערכת החינוך, מערכת הבריאות, משרד המסחר והתעשייה, הרשויות המקומיות, הצבא ותעשיית המזון"

נתוני הסוכרת בישראל

מנתוני המועצה הלאומית לסוכרת עולה כי בישראל חיים היום כחצי מיליון איש החולים בסוכרת ועוד כחצי מליון ישראלים נמצאים במצב של סוכרת סמויה. בכל שנה מתגלים בישראל כ – 30 אלף חולים חדשים. מדי שנה מתים מסוכרת כ – 2,500 ישראלים, בכל שנה מתרחשות בארץ כ – 1,700 קטיעות איברים וכ – 1,400 מהן באופן ישיר כתוצאה מסוכרת. אחד מכל שלושה ילדים שנולד בישראל יפתח סוכרת במהלך חייו. סוכרת גורמת לעיוורון, מחלות כליה ודיאליזה, קטיעת רגליים, מחלות לב ומחלות מוח. בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בשיעורי התחלואה בסוכרת בשיעור של 38% בנשים ו- 29% בגברים. תוחלת החיים של חולה סוכרת נמוכה בכ – 10 שנים לעומת אנשים בריאים. סוכרת היא גורם מספר אחד לעיוורון בישראל. חולי סוכרת מהווים למעלה מחמישים אחוז מחולי הדיאליזה ושבעים אחוז מהמאושפזים ביחידות טיפול נמרץ.

נתוני הסוכרת בעולם

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי למעלה מ – 300 מיליון אנשים ברחבי העולם חולים בסוכרת ומספר זה יכפיל עצמו בתוך 30 שנה. מגיפת הסוכרת עוצרת את הצמיחה הכלכלית על ידי נכות ואובדן חיים כתוצאה מהמחלה והסיבוכים הקשורים אליה. מחלת הסוכרת מהווה נטל כלכלי על החולה, בני משפחתו ומערכת הבריאות ומוערכת בעלות של כ – 376 מיליארד דולר ב-2010, או 11.6% מההוצאה העולמית הכוללת על בריאות. על פי נתוני ה – IDF הפדרציה הבינלאומית לסוכרת, כ – 344 מיליון אנשים נוספים נמצאים בסיכון לפתח סוכרת. אם לא ייעשה דבר לשינוי המגמה של המגיפה, הפדרציה צופה שעד 2030 438 מיליון אנשים יחיו עם סוכרת והעלות הצפויה תעלה על 490 מיליארד דולר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. למעשה הנוהג הוא קצת אחר כי מקובל להוסיף ל 101 מזהה של מי שיקבל את השיחה (כמו 101 אבא) אבל אפשר לעשות משהו מבין הדברים הבאים:
  1. לוותר על הזיהוי של מקבל השיחה (ממילא השם הזה לא עוזר למי שמטלפן)
  2. להוסיף את הטקסט "חולה סכרת" אחרי השם
  3. להוסיף עוד מספר שמתחיל ב 101 (ואז יהיה "101 אבא" וגם "101 חולה סכרת")

  הנה המידע על הנוהג (יוזמה של מד"א)
  http://irrelevant.org.il/2007/08/03/803

 2. חילוני חרד:
  קטונתי מלהתמודד עם הבעיה שאתה מציג כי פשוט אינני מכיר את הארגונים מקרוב ומעולם לא הקדשתי זמן ללימוד הנושא אבל יש לי הצעה קטנה לבעיית הדיסקית.
  לכולם יש היום טלפון נייד וכבר יש נוהג (שאני מוצא כאן הזדמנות להמליץ עליו) להכניס בטלפון הנייד מספר חרום תחת השם 101 (כן, שם מספרי).
  אני מציע שתכתוב שם – במקום סתם 101 – "101 חולה סכרת" או משהו כזה.

 3. שלושה אירגונים !?!?!? וואט דה פאק
  בשביל לעזור לי הסכרתי הטרי שאיני יודע את זכויותי אני צריך שלושה אירגונים ????
  כששואל אותי חבר שרוצה לעזור מחו"ל בתרומה של 5 מליון דולר למאבק לחיים אין לי תשובה בשבילו שאוכל לחיות איתה בשלווה
  ולמה זה
  כי יש שלושה אירגונים
  כששאלתי את אחד האירגונים לגבי דיסקית או משהו שיראה לצוות רפואי חס וחלילה שאני סכרתי תשובתו המפגרת היתה שלם לי 400 ש"ח ותקבל כרטיס חבר שאומר את זה !!!!
  יופי טמבל ומי יוציא את זה מהארנק?? כשאני לא בהכרה ??
  אומרים כסף יעוור עיני חכמים
  לגבי יעוור הסוכרת תדאג לזה אם לא נשמור על עצמנו
  חכמים אני לפחות לא כי לא מובן לי למה 3 אירגונים לא מסוגלים לעשות טוב מה שהמדינה צריכה לעשות או לפחות קופות החולים
  ולגבי הכסף שלושה אירגונים שלא מצדיקים את הפיצול בינם אפילו שמדברים על טייפ 1 וטייפ 2
  סוכרת זה סוכרת ואם אני רואה ברחוב מתמוטט אדם ואני יכול למדוד לו סוכר כי המכשיר שלי עליי אני מפחד כי הוא עלול לקרוא לזה תקיפה אבל אם יש לי אינדיקציה שהו סכרתי ואפשר להצילו אז למה לא
  אז די עם בצע כסף ופוזה של עזרה אתם רק מושכים משכורת בשלושה אירגונים אז אם אתם רוצים תתאחדו
  ואם לא אנחנו נדגים לכם איך עושים את זה ללא דמי כניסה לאגודה הסודית שלכם רק בכדי שתבינו שאתם פושעים נגד האנשים שזקוקים להכוונה עזרה הסברה ותמיכה מול מה שעומד מולם
  ולממן את זה אין שום בעיה כשיש אינטרנט פתוח לכול ונכון ששמעתם על אוניברסיטת האינטרנט החדשה והחינמית הכלל עולמית??? אותו דבר אירגון לחולים

  http://www.facebook.com/home.php?sk=group_164289466944913

 4. אני חולה סכרת מגיל 24 ומטופל ב4 זריקות אינסולין .רצוי לבקש מרופא המשפחה שלך בדיקת דם רגילה לאיבחון מחלת הסכרת .

 5. אני עדיין לא מבין למה אי אפשר לאחד את כל גופי הסכרת בישראל כל השנה ולחסוך כספי תרומות שמבוזבזים על שלושה גופים עים מטרה אחת

 6. חצי מליון סכרתיים מוצהרים ועוד חצי בארון? זה הופך את זה למליון סוכרתיים לפחות. בתוך 6-7 מליון איש? הצלחה מסחררת באחוזים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן