סיקור מקיף

איתור מהיר של חומרי לחימה כימיים

אחת מהדרכים היעילות ביותר שבאמצעותו גלאי מסוגל לקבוע במהירות אם נמצאים חומרי לחימה כימיים בסביבתו היא בעזרת שינוי צבע ברור. יש צורך בשכבות דקות של צבע

[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]

שכבות דקיקות המשנות את צבען מלבן לכחול בתגובה לחומר לחימה כימי [באדיבות: Swager lab]
שכבות דקיקות המשנות את צבען מלבן לכחול בתגובה לחומר לחימה כימי [באדיבות: Swager lab]

בעולמנו היום, כאשר איומי הטרור מבעיתים את כולנו, קיים צורך דחוף לאמצעים מהירים ואמינים לאיתורם של חומרי לחימה כימיים קטלניים. מדענים מדווחים על התקדמות חדשה בפיתוחם של חומרים דקיקים שיוכלו לשנות את צבעם במהירות בנוכחות חומרי לחימה כימיים – התקדמות שתוכל לסייע בהצלת חיים ובלכידת הטרוריסטים.

המאמר המתאר את הממצאים החדשים פורסם זה מכבר בכתב-העת המדעי ACS Macro Letters. במאמרם, החוקריםTimothy M. Swager ו-Jonathan G. Weis מציינים כי כיום זמינות שיטות רבות לגילוי חומרי לחימה כימיים. אחת מהדרכים היעילות ביותר שבאמצעותו גלאי מסוגל לקבוע במהירות אם נמצאים חומרי לחימה כימיים בסביבתו היא בעזרת שינוי צבע ברור. מספר מערכות מסוגלות לעשות כן כאשר הן נחשפות לחומרי לחימה כימיים, אולם מרביתן מבוססות על נוזלים, שאינם מעשיים דיים כמו שכבות דקיקות. שכבות דקיקות הן חיוניות עבור גילוי בזמן אמת מאחר והשימוש בהן פשוט וקל יותר והן ניתנות ליישום רציף.

החוקרים הצליחו לפתח חומר חדשני בצורת שכבה דקיקה ובחנו אותו בעזרת השימוש בחומר המהווה חיקוי לגז עצבים כימי. בחשיפה לגז העצבים החומר שינה את צבעו במהירות. החוקרים מסכמים ומציניים כי ניתן יהיה לפתח משפחה של חומרים מסוג כזה על מנת לאתר במהירות חומרי לחימה כימיים שונים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן