סיקור מקיף

דלויט: שנת 2005 טובה לתעשיית החלל הפרטית

גם אם רק חלק קטן ממיליארדי הדולרים המוצאים בשנה על משימות חלל ימצאו את דרכם למגזר הפרטי, הדבר יספק הזמנות מוצקה לחברות מסחריות

שוק טכנולוגיות החלל – בפרט תחבורה – יצמח בשני ממדים בשנת 2005. תחילה, יש סבירות שתתרחש האצה של ההסטה מהמגזר הממשלתי למגזר הפרטי, כאשר סוכנויות חלל ציבוריות יהיו תחת לחץ לפתוח את השקו לרכבי שיגור ולשירותים. עולה מדו”ח שנשא את הכותרת: כך קובע מחקר חדש אשר ערכה פירמת ראיית החשבון והייעוץ דלויט, בנושא טרנדים בטכנולוגיה לשנת 2005.

בדוח כותבים אנשי דלויט כי נאס”א לדוגמה, הזמינה חברות מסחריות לספק תכנונים, הערכות עלות ואבי טיפוס פועלים למעבורת החלל של הדור הבא ולחלליות שיטוסו לירח ואף למאדים. הצעד הזה לבדו יגביר את התחרות בעסקי החלל.

בו בזמן, שורה ארוכה של מדינות חדשות צפויות להיכנס למירוץ החלל ברצינות. סין והודו במיוחד ישקיעו סכומי כסף כבדים בפיתוח רכבי שיגור, מערכות תמיכה וטכנולוגיות אחרות. שתי המדינות יפתחו בתחילה טכנולוגיה למשימות סביב כדור הארץ, אך במבט לטווח הארוך לקראת נחיתה על הירח.

ומאחר וסוכנויות החלל בשתי המדינות הללו הן חדשות יחסית וקטנות בגודלן, הן יסתמכו על המגזר הפרטי כדי להשיג את מטרותיהן.

שתי התפתחויות אלה, המתרחשות בו זמנית, מסמנות את הצעד הראשון לקראת שליטה של המגזר הפרטי בשיגורים הפרטיים ובעידן חדש של חידושים ותגליות. היעילות בטבועה בשוק התחרותי תסייע להפנות את כספי המסים לחדשנות מעשית, מהירה וארוכת טווח שלא רק שתיצור שוק חלל יותר קליל ופחות כבד מכפי שהוא היום אלא גם תוביל לפיתוח טכנולוגיות חדשות שיוכלו לשפר את החיים על פני כדור הארץ.

השורה התחתונה של דלויט:

נעים לעבר הגבול האחרון. גם אם רק חלק קטן מ-20 מיליארד הדולרים המוצאים בשנה על משימות חלל ימצאו את דרכם למגזר הפרטי, הדבר יספק הזמנות מוצקה לחברות מסחריות. שילוב של ההתפתחויות באסיה והמשך הצמיחה של חקר החלל באירופה, עסקי החלל יניבו בקרוב תשואות טובות למגזר הפרטי.

אף על פי כן, חברות החושבות אודות כניסה לשוק החלל צריכות להיות זהירות. תעשיית האירוספייס נשלטת בידי מעט חברות גדולות, חזקות ומקושרות. חברות אלה יגנו על הטריטוריה שלהם בהתלהבות. הדרך הבטוחה ביותר להכנס לשוק הזה היא באמצעות בריתות – בין אם חברות גדולות, או עם קבוצות של חברות קטנות היכולות לשלב כוחות כדי לספק פתרון כולל. בכל אחת מהדרכים, אם התהליך יבוצע בזהירות, ההזדמנות לחברות במגזר הפרטי בתחום החלל הן עצומות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן