סיקור מקיף

הפרנויה חודרת עמוק

מדוע אנשים מאמינים בקונספירציות, שואל מייקל שרמר בעקבות העובדה שרבים לא מוכנים לקבל את האמת המרה שארה"ב הותקפה, והם סבורים שזו מזימה של הממשל שנועדה להשיג דברים כאלה או אחרים

עשן מתמר מעל מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. צילום: רשות הגנים הלאומיים האמריקנית. מתוך ויקיפדיה
עשן מתמר מעל מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. צילום: רשות הגנים הלאומיים האמריקנית. מתוך ויקיפדיה
מאת מייקל שרמר

לאחר הרצאה לקהל הרחב שנשאתי ב-2005 תפס אותי יוצר סרטים דוקומנטריים שהיו לו שאיפות מייקל מוּריות לחשוף את המזימה שמאחורי הפיגוע ב-11 בספטמבר. "אתה מתכוון למזימה להתקפת ארה"ב שרקחו אוסמה בן לאדן ואל-קאעִדה?" שאלתי באופן רטורי, שכן ידעתי מה עומד להתרחש.

"זה מה שהם רוצים שתאמין," הוא אמר. "מי זה 'הם'?" חקרתי. "הממשל," הוא לחש, כאילו "הם" עלולים להאזין לנו ברגע זה ממש. "אבל האם אוסמה וכמה מחבריו באל-קאעִדה לא רק הודו במעשה," הזכרתי לו, "אלא גם הצהירו בצהלה שהיה זה ניצחון מזהיר?"

"אה, אתה מדבר על סרט הווידאו של אוסמה," הוא השיב בידענות. "זה היה זיוף של ה-CIA שהודלף לעיתונות האמריקנית כדי להטעות אותנו. מאז ה-11 בספטמבר מתנהל מסע הטעיה."

קונספירציות אכן מתרחשות, כמובן. אברהם לינקולן נפל קורבן למזימת התנקשות בחייו. גם הארכי-דוקס האוסטרי פרנץ פרדיננד נורה ביוזמת אגודת סתרים סרבית בשם היד השחורה. ההתקפה על פרל הארבור הייתה פרי מזימה יפנית (אם כי יש כמה דוגלים בתיאוריות קונספירציה הסבורים שהנשיא פרנקלין רוזוולט עמד מאחוריה.) ווטרגייט הייתה מזימה (שהנשיא ריצ'רד ניקסון אכן עמד מאחוריה.) איך אפשר אפוא להבדיל בין מידע אמיתי ובין הטעייה? כמו שקורט קוביין, כוכב הרוק של להקת נירוונה, נהם בשיר הגראנג' שלו, קצת לפני שירה בעצמו למוות (או אולי היה זה מישהו אחר?): "זה שאתה פרנואיד, עדיין לא אומר שהם לא רודפים אחריך."

אבל כפי שאמר לי פעם עוזרו של ניקסון ג' גורדון לידי (והוא אמור לדעת!), הבעיה עם קונספירציות ממשלתיות היא שהביורוקרטים אינם מוכשרים ושאנשים אינם יכולים לסתום את הפה. מזימות מסובכות הן קשות לביצוע, ואנשים רבים כל כך מחפשים את רבע שעת התהילה שלהם, עד שאפילו "האנשים בשחור" לא יצליחו להשתיק את הפטפטנים מלגלות את הסוד. ולכן, סביר להניח שככל שתיאוריית קונספירציה מורכבת יותר, וככל שיידרשו לביצוע המזימה אנשים רבים יותר, כן סביר להניח שהיא אינה נכונה.

מדוע אנשים מאמינים אפוא בקונספירציות בלתי סבירות כל כך? בטורים הקודמים שלי נתתי תשובות חלקיות. הצגתי את ה"תבניתניות" (הנטייה למצוא תבניות בעלות משמעות ברעש אקראי) ואת ה"סוכניות" (הנטייה לסברה שהעולם נשלט בידי סוכנים בלתי נראים ובעלי כוונות). תיאוריות הקונספירציה מחברות את הנקודות בין אירועים אקראיים ומציירות תבניות בעלות משמעות ואז קושרות את התבניות האלה לסוכנים בעלי כוונות. הוסיפו לנטיות האלה את הטיית האישור (המחפשת ומוצאת עדויות מאשרות לדברים שבהם אנו כבר מאמינים) ואת הטיית הראייה לאחור (הקושרת הסברים שלאחר מעשה לדברים שאנו יודעים שכבר התרחשו) וקבלו את הבסיס להכרה המזימתית.

דוגמאות לתהליך הזה אפשר למצוא בספרו החדש והנהדר של העיתונאי ארתור גולדווג, "כתות, מזימות ואגודות חשאיות" (הוצאת וינטאדג', 2009). הספר מתאר הכול, מן הבונים החופשיים, האילומינטי וקבוצת בילדרברג ועד ה"מסוקים השחורים" וה"סדר העולמי החדש". כשמשהו חשוב מתרחש, כל מה שהוביל אליו, וכל מה שקרה בעקבותיו, נראה חשוב. גם פרטים פעוטים נראים מלאי חשיבות," מסביר גולדווג, בעת שהוא מביא את ההתנקשות בנשיא קנדי כדוגמה מרכזית. "כשאנו מודעים למה שאנו יודעים היום… קטע הסרט שצולם ב-22 בנובמבר 1963 במקום הרצח בדיליי פלזה שבדאלאס נראה שופע בחידות ובפרטים אירוניים, החל מפניהם של הנוכחים במקום לפני היריות שבאופן מוזר נראה כאילו הם מצפים למשהו (מה הם חשבו?) ועד משחקי הצללים ברקע (האם ניצוץ האור הזה בגשר העילי יכול להיות מחסנית כדורים שבהקה בשמש?). כל גבשושית מוזרה, כל גוש אקראי במרקם החזותי נראה חשוד." והוסיפו לגורמים האלה את העובדה שסיפור טוב יכול לקשור את כל הדברים האלה באופן משכנע מאוד – זכרו את JFK של אוליבר סטון או את "מלאכים ושדים" של דן בראון, שניהם סיפורים בדיוניים באותה מידה.

לְמה עלינו להאמין? טרנסצנדנטליסטים נוטים להאמין שהכול קשור ושלכל אירוע יש סיבה. ניסיונאים נוטים לחשוב שאקראיות וצירופי מקרים מתערבים ברשת הסיבתית של עולמנו והאמונה צריכה להיות תלויה בראיות לכל טענה וטענה. הבעיה של הספקנים היא שהטרנסצנדנטליזם אינטואיטיבי והניסיוניות אינה כזאת. או כפי ששרה פעם להקת הפולק-רוק באפלו ספרינגפילד: "הפרנויה חודרת עמוק. היא תתגנב בזחילה אל תוך חייכם…"

מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic ומחבר הספר "מדוע אנשים מאמינים בדברים מוזרים".

111 תגובות

 1. יעקב
  על השטר של $20 יש תמונה של אנדרו ג'קסון ושל הבית הלבן….
  אנשים מתו במקרה הנוראי הזה – אני לא מבין על מה אתה מתבדח.

 2. אני לא מאמין בקונספירציות 9/11 אבל מאוד מעניין למצוא את תמונת מגדלי התאומים קורסים בשטר 20 דולרים.

 3. "יש עוד כל כך הרבה חורים בסיפור התקשורת המיינסטרימית שאתם חייבים לתהות מה עוד הסתירו מאיתנו."

  מצחיק שאתה מאשים את התקשורת המיינסטרימית בתמיכה בשמרנים, כאשר במציאות רוב התקשורת האמריקאית, כמו הישראלית- היא שמאלנית שבאופן מובהק. אם היה איזשהו ממש בטענות שלך, חברות התקשורת היו עושות הכל על מנת לתקוף איתן את ממשל בוש השנוא עליהן…למרבה המזל, הטענות טיפשיות מדי אפילו לתקשורת השמאלנית שלנו.

 4. שחר
  1. הסיבה לכך שלא הגיבו למטוסים היא שבאותו יום התקיים תרגול אווירי רחב היקף של חיל האוויר האמריקני, בו תרגלו מטרות רבות. הפיקוד המרכזי פשוט לא הצליח להבדיל בזמן אמת בין מטרות אמיתיות לדמיוניות, דבר שמהווה כשל מרכזי של ארה"ב.
  2. מאיפה הבאת שדיק צ'ייני הכריז על כך באותו יום? התרגיל היה בתכנון במשך חודשים לפחות, אין שום מצב בעולם שתרגיל אווירי נעשה בהתראה אפסית. אין שום הגיון במה שאתה אומר. הדבר היחיד שזה מוכיח הוא שלבין-לאדן היה מידע מודיעיני מובהק לגבי קיום התרגיל, ולכן נבחר התאריך הספציפי- עוד כשלון עמוק של ארה"ב, שעד היום היא מתביישת אפילו להודות בו, מכאן המקור לכל הטענות חסרות השחר.
  3. כמו שאמרתי, אירועי ה-11.9 הם תקרית מביכה מאין כמוה לצבא הגדול בעולם. תאמין לי שהם מעדיפים שתחשוב שהיתה קונספירציה ענקית ותכנית להשתלט על העולם, מאשר שתדע את האמת- שארה"ב נתפסה באותו יום בשיא חולשתה.
  4. "כל החורים האחרים" שאתה מדבר עליהם הופרכו כבר מזמן, אתה לא מחדש כלום לדיון.

 5. ומי שמאמין לקונספירציה שאותו ילד לא באמת התעופף בבלון הפורח הוא גם הזוי?
  נ.צמח.
  בוני ארונות הקבורה לא עשו שום הון, אותם אנשים היו מתים בכל מקרה.

 6. כוווולכם טועים !!!!!(סימני הקריאה נועדו לחיזוק הטיעון) :

  מי שתכנן ויזם את 11.9 הם בוני ארונות הקבורה בשיתוף עם בוני מצבות לקברים שעשו הון מקבורת אלפי הניספים (נדמה לי שגם חברת משאיות שנשכרה לפנות את אלפי הטונות של הבנינים היתה שותפה)

  וברצינות אני מתפלא על החברים הנורמלים של האתר,שמשחיתים זמן
  ומאמץ כדי להתוכח עם אנשים הזויים וכנראה לא מאוזנים שמאמינים
  לכל !!!!הקונספירציות.
  שימו לב,מי שמאמין בקוספירציה של 11.9 מאמין גם בקונ' רצח רבין
  ובחייזרים ושל רצח קנדי ואי נחיתה על הירח ועוד ועוד…

  ויכוח איתם דומה לוכוח עם דתיים שכל דבר מיחסים לאלוהים.

 7. שחר:
  ואיך בדיוק אני מפיץ שנאה ורוע – יא אהבל?
  ואיזה ביטוי של שמחה ועליזות מצאת בדברי?
  מי שמפיץ שנאה ורוע זה דווקא אתה – ואתה דואג לכוון אותם דווקא כנגד האנשים הטובים ולבסס אותם על שקרים.

 8. מיכאל, אתה מפיץ שנאה ורוע. אין שום סיבה לעלוז ולשמוח – אלפי אנשים מתו בכל מקרה.
  אם היה זה בין-לאדן או שמה בין לאדן בשיתוף עם הממשל האמריקאי.
  אף אחד מהקישורים שהבאתם לא מסביר דברים פשוטים מאוד שלא מסתדרים בגרסת הקונזוס.
  איך לא הגיבו למטוסים אפילו כשחרגו ממסלולם למשך יותר משעה.
  למה דיק צ'ייני הכריז על תרגול תקיפה של מטוס באותו יום ממש על הבוקר.
  למה בוש טען בתקשורת שאף אחד לא דימיין בכלל תסריט כזה, אפילו שNORAD התאמנו על זה במשך חודשים.
  יש עוד כל כך הרבה חורים בסיפור התקשורת המיינסטרימית שאתם חייבים לתהות מה עוד הסתירו מאיתנו.

 9. נקודה:
  איפה שיש מלחמה, איפה שיש שלום, איפה שיש מחלות, איפה שיש בריאות, איפה שיש עוני, איפה שיש עושר – בכל מקום יימצא מישהו שמרוויח מהמצב.

 10. מיכאל,אם היו חברות שהרויחו, כדאי לברר טוב טוב את השתלשלות הענינים במלחמה. איפה שיש כסף, אלוהים לא נמצא שם, חוקי הפיסיקה נמוגים, ודברים מוזרים מאוד קורים.

 11. נקודה:
  ואני חוזר ואומר שעצם הטלת הספק שלך במציאות היא הצלחה של תיאורית הקונספירציה.
  דע לך שגם ממלחמת העולם השנייה היו חברות אמריקאיות שהרוויחו אבל אני מקווה שאינך מאמין שהן יזמו את המלחמה ואינך חושב שזו תמימות להאמין שהרצון להשליט את הגזע הארי על העולם היה המניע למלחמה זו.
  המוסלמים משקיעים כל הזמן מאמצים בהשגת המטרה שעליה דיברתי ולא משנה כמה שלא תנסה לפאר את הצלחתם – מדובר בפעולה שהייתה ממש קלה לביצוע. אני פשוט המום מן הדבקות בקונספירציה.

 12. מיכאל אני חוזר ואומר שאינני מאמין לשום תאוריית קונספירציה.
  ואני חוזר ואומר שזה סוג של תאוריית קונספירציה לטעון שמעשה שהביא לרווחים של טריליונים לחברות מסויימות נעשה רק במקרה מתוך מניעים דתיים טהורים. יש פה משום תמימות.

 13. אהבתי את הדוגמאות מלהקות רוק , עוד בעיה שאני רואה עם תאוריות קונספירציה למינהן היא שהן מסירות כל קרקע מוסרית מתחת לרגליהם של יותר מדי אנשים , האם יכול להיות שמכל האנשים שתכננו , הגו והוציאו לפועל את "קונספירצית" התאומים לא היה אדם אחד טוב שאינו מוכן לרצוח באופן ישיר או עקיף אלפי אנשים חפים מפשע?

 14. נקודה:
  לאורך כל הדרך אתה מתעלם מן המניע האמתי.
  משום מה החלטת שגם חיידקים פועלים בשביל כסף.
  הטרור האיסלאמי פועל בשביל להשליט את האסלאם על העולם.
  בינתיים – על אף כל הפיגור שלהם – הם די מצליחים והעובדה שאתה קונה תיאוריות קונספירציה הזויות היא חלק מן ההצלחה.
  לחשוב על פיגוע של הטסת מטוסים לתוך בניינים זה אלמנטארי, ואטסון, והרבה אנשים הזהירו מפני סוג כזה של פיגוע שנים רבות קודם לכן.

 15. מיכאל. לאורך כל הדרך אתה מתעלם מהגורם הראשון שחוקרים ובלשים מחפשים- מניע.
  מכל הטרור הזה היחידים שמרויחים אלו החברות לציוד ביטחוני וחברות הנפט.
  הרווח של הטרוריסטים הוא שולי. אם כי איני שולל את האלמנט הדתי.
  תחשוב במונחים של מניעים ורווחים לטווח הארוך.
  מי שמתכנן פיגוע של הטסת מטוסים לתוך בנינים מוכרח להיות חכם ופיקח מאוד. כלומר, אחד שחושב לטווח הרחוק. אחד כזה לא יתכנן לעצמו חיים מתמשכים של סבל.

 16. רון:
  תודה לך! סוף סוף תגובה אחרונה.
  כבר חכינו לקצת שקט בכליון עיניים!

 17. טוב, זוהי תגובתי האחרונה לכתבה זו.

  להמחשה, אקח בכוונה את הנושא הכי "הזוי" בעיניכם – עב"מים

  בין התוכניות הבודדות המאוזנות שהיו במדיה המרכזית:
  התוכנית של לארי קינג בCNN בנושא עב"מים.

  תראו עימות בין סקפטי מקצועי (דמות מייצגת שאתם תומכים בה)

  לבין עדים – חוקר עב"מים, וקציני צבא לשעבר. (דמויות מייצגות שאני תומך בהם)

  תראו ותגיעו למסקנות שלכם.

  האנשים שכן מדברים וחושפים – מגיע להם הכבוד הראוי.

  בעיני אתם פשוט עושים עוול בכך שאתם תומכים בצד הלא הנכון והלא ישר
  והמשקר לכם ומוכר לכם סיפורים מופשטים של קאובואים נגד אינדינים
  (כולל נושא 911)

  http://www.youtube.com/watch?v=4x84QrZxRKE

 18. המורה:
  "מה הנוסחה הכללית לשורשי פולינום ממעלה שלישית?"
  עבם:
  "קונספירציה!"

 19. נוסטרדמוס ניבא שבאלף הזה נקבל תשובה מחייזרים (לא שאני מאמין בהם). אבל לדעתי קונספירציה היא מילה נרדפת ל "לא יודע".

 20. נקודה:
  אין שום דבר הזוי בתיאוריה הרווחת.
  למעשה זה היה כל כך סביר שאנשים כבר שנים קודם הזהירו מפני אירוע כזה.
  חלק מן ההזהרות (של סתם אנשים אינטליגנטים) חזו את הטכניקה וחלק (של אנשים בקהילת המודיעין) את העיתוי ( http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/09/30/AR2006093000282.html )
  חטיפות מטוסים בצעו מחבלים כבר פעמים רבות קודם לכן.
  פיגועים גדולים הם בצעו פעמים רבות קודם לכן ואחרי כן ובוודאי שאין לחשוד בהם בחוסר מוטיבציה.
  בסך הכל מדובר בתסריט שהיה פשוט קל להוציא אל הפועל ברגע שיש לך מתנדבי התאבדות וכאלה ספקה האוכלוסייה המוסלמית למכביר מאז ומתמיד.
  אתה מגדיר כהזוי את אחד הדברים הסבירים ביותר שאירעו במהלך ההיסטוריה.
  זה פשוט לא רציני.

 21. מירום. אתה טועה אם אתה חושב שאני מאמין בקונספירציה.
  אני בסה"כ מנסה לחשוב מה סביר יותר. ואין לי תשובה. 2 התרחישים הזויים.

 22. שימו לב גם שלא רון ולא נקודה טרחו להגיב על התגובות המלומדות שהבאתי לגבי טענות הקונספירציה- זה רק מוכיח שלא באמת מדובר פה בוויכוח עובדתי.
  הם כנראה וויתרו והלכו לכתבה אחרת, על מנת לנסות ולשכנע את ההמון הטיפש להצטרף לדת שלהם. רק שאלה לי אליהם- מה מעשיכם באתר הידען???

 23. רון,
  אני מציע לך להקשיב לכל האנשים שטוענים שנפגשו עם חייזרים, או שראו את ישו בצלחת מרק. למה אתה לא מקשיב להם? או לאנשים שטוענים שסעדו יחד עם אלביס רק לאחרונה?? אין לך לב???

 24. רון,

  תגיד לי בכנות: כשאומרים לך "בוקר טוב" – אתה עונה חזרה או רץ קודם לגוגל לבדוק אם זו קונספירציה???

  איזה מין חיים יש למי רואה קונספרציה מאחורי כל וילון מתנפנף, מאחורי כל שיח נע ברוח?

  זה לא קצת מעייף?
  יש מישהו שאתה יכול לסמוך על מה שאומר לך בלי שתרוץ קודם לגוגל לבדוק אותו?

 25. רון:
  ברצינות!
  האיש משקר וזה כל כך שקוף שקשה להאמין שמישהו בכלל קונה את זה.
  מישהו שמנסה להשתלט על כל העולם קורא לבדרן הזה ומספר לו סודות שהוא מנסה להסתיר מכל העולם?
  לא זו אף זו – האיש יודע על המזימה 6 שנים לפני 11/9 ולא טורח להזהיר איש ורק בא ומקשקש על זה בבדיחות עכשיו?

 26. אתם צריכים לשמוע את זה בצורה יותר ברורה
  במיוחד מיכאל הבריא

  (10 דקות,שלא יצאו לכם מהראש)
  http://www.youtube.com/watch?v=689BeizADvk

  הקטע הנ"ל הינו תקציר של הראיון עם אהרון רוסו.
  בו הוא מספר בין השאר על פגישות שהיו לו עם ניק רוקפלר, נצר למשפחת ההון הידועה.
  אלו הם האנשים שבאמת נמצאים בראש הפירמידה.

  תקשיבו במה רוקפלר שיתף אותו בנושא פיגועי התאומים
  לאחר שהם נהיו חברים.
  דרך אגב אהרון רוסו מת לא מזמן…

 27. לנקודה:

  http://www.debunking911.com/quick.htm

  "People in caves could not carry out the attack"

  This racist comment ignores the education and training of the terrorists. Bin Laden graduated from college a civil engineer and some of the terrorists are out of college
  You don't need government help or a university degree to scare passengers into thinking you have a bomb onboard.
  You don't need government help to turn off an airliner transponder and hide among hundreds of other airliners in the area

 28. האם כל אחד מוכן לכמת את דעתו במספרים?
  1) הסיכוי שגורמים בכירים בארה"ב (לאו דוקא בממשל) תכננו את הפיגוע כדי להרויח הרבה כסף כוח ושליטה.
  2) מה הסיכוי שבין לאדן יושב המערות עשה זאת כדי לעצבן את האמריקאים מטעמים דתיים, ואז הוא המציא חומר שהופך בני אדם לבלתי נראים.
  3)ומה הסיכוי שזה היה משהו אחר לחלוטין (מתקפת עבמים למשל).
  (תתעלמו מהניסוח המגמתי…)

 29. שחר:
  אם בכית כמו ילד כשהבנת שזה מה שהמנהיגים האמריקאים עשו לעם שלהם – בטח תקפוץ משמחה כשתבין שטעית.
  הובאו כאן לא מעט קישורים שמראים מדוע הבנתך שגוייה.
  קרא אותם ויעלוז לבבך.

 30. הבעיה היחידה פה היא כח טהור.
  אני מאמין לאנשים פרטים, לעדויות של אנשים שעבדו שם, חקרתי את הנושא מכל הכיוונים אלף פעם ובכיתי כמו ילד כשהבנתי שזה מה שהמנהיגים האמריקאים עשו לעם שלהם.
  הדחף להפיץ את האמת לא בא משום מקום דתי או מיסיונרי אלא פשוט מתוך כאב אדיר לאנושות.
  כואב לי לראות אנשים חכמים כמוכם נופלים פח בשקרים מתועבים.

  לעומתי, מי שתומך בתאוריה שדחפו להמונים – תומך באימפרילזם, תומך במונופול של התקשורת,בכח.
  והכי גרוע, מאמין לאלו שרגילים לשקר לפרנסתם! פוליטיקאים שהושחתו ע"י אליטות ומאשרים חוקים של לוביסטים המשרתים אינטרסים כלכליים של יחידים על חשבון נזק בהמוני אנשים.

 31. דקה אחת של ווידאו שווה אלף הסברים

  בניין מס' 7 – ששום מטוס לא פגע בו
  הדו"ח הרישמי טוען ששריפת רהיטי מישרד (לא נזק מהמיגדלים השניים – ציטוט) גרמה למה שאתם עומדים לראות.

  http://www.youtube.com/watch?v=tNlqk_c-yOo

  תהיו לי בריאים.

 32. חברים בתנועה שכל מטרתה היא שטיפת מוח מדברים על פרופגנדה? מתאים.
  תיכף גם ויקיפדיה תהיה חלק מהקונספירציה, וכל הממסד המדעי, ממש כמו בנושא האבולוציה. אתם מוכיחים כל פעם מחדש שכל התיאוריה הזו היא דת חדשה…

 33. יומטוב

  הארכיטקט ריצארד גיידג' מתנועת ארכיטקטים ומהנדסים לאמת 911
  (יש להם מעל 800 אנשי מקצוע בתנועה) מדבר על תוכנית הפרופגנדה
  של נשיונאל ג'אוגראפיק

  קרא גם את החומר מאיר העיניים מימין למסך

  http://www.youtube.com/watch?v=RiF_gOe8biA

  זה לא קשור בלהרגיש טוב – זה קשור לזה שאני לא אוהב שמשקרים לי.

 34. ספקן, לא גוגל טועה – טועה מי שמשתמש בגוגל כתחליף למוח שלו, ודולה בעזרתו כל פיסת אשפה ברשת ומציג אותה כאורים ותומים. די כבר רון -התעיפנו

 35. לגולן

  פיספסת קצת את הנקודה שלי …למרות שאני לא בטוח מה כן או לא כן קרה נכון…דבר אחד בטוח…לממשל של אחרי ה9.11 היה חיים מאוד קלים לאחר מכן…ובל נשכח את החוק הפטריוטי…שתכלס…זה סוג של תקנות לשעת חירום אצלנו רק יותר חזק כי הם תכלס משתמשים בחוק הזה כל פעם שבא להם…(לא שתכלס אני נגד זה אגב…)…

  אגב..דוגמאות היסטוריות לדברים דומים:

  1.לפני מספר שנים נפתחו הארכיונים של מלחמת העולם השניה בארצות הברית – גילו שרוזוולט ידע בוודאות גבוהה שהיפנים יתקפו ונתן לזה לקרות…למה??? כי הוא ידע שרק הלם מסוג כזה יזיז את האמריקאים מאדישותם לעולם לתובנה שהם לא לבד בעולם וכי חייבים לעצור את הנאצים והיפנים כל עוד אפשר..
  2.צופן אניגמה…הצופן של הנאצים ..הבריטים פיצחו את זה..ואז פיענחו שדר שהולכים להפציץ ליסוד עיר בריטית..
  מה עשה צ'רצ'יל ..? נתן לזה לקרות..כי זה היה יותר חשוב הצופן והסודיות שהם לא יידעו שהוא פוענח ובכך הקריב אלפי אנשים תכלס מראש…נשמע נורא..אבל זה הציל המון חיים…

  ככה שנה קונספירציות בקנה מידה לא פחות קטן שכן נעשו…
  עכשיו אין לי ספק שבין לאדנים קטנים ישבו שמה במטוסים…אבל כן יש לי ספק בזה שלא הייתה להם עזרה קטנה בנושא…כי אפילו במודיעין שלנו הזהירו אותם מזה.

 36. נועם זה לא יפה…
  ל ron doesn't right יש יותר… יאללה די,
  לרון: נועם רק רצה להראות לך שגוגל גם טועה ורוב קשה להאמין לו…
  אתה לא הצלחת להתמודד אם הטענה הזו… וחבל

 37. נעם

  אנא הקש בגוגל את צירוף המלים "ron is right" , תקבל מעל ל310,000 לינקים המאשרים זאת.

  קיבלתי את ההיפוטזה שלך.

 38. רון,

  מאחר שאתה מייחס חשיבות מכרעת לכל מה שכתוב באינטרנט, אנא הקש
  בגוגל את צירוף המילים "ron idiot" , תקבל קרוב ל-700 לינקים המאשרים זאת.

  אני סבור שזו הוכחה אולטימטיבית – מה דעתך?

 39. נקודה, southPark עשו על זה פרק…
  פרק מצויין ד"א… אם למשהו יש קישור… זה ממש מתאים למה שהולך כאן…

 40. שטויות? בוא ותספר לי על שטות ספציפית שמובעת שם. השטות היחידה היא תיאוריית הקונספירציה, שלא נתמכת ע"י אף גוף מדעי רשמי והופרכה עשרות אם לא מאות פעמים.
  חסידי התיאורייה הזו שקולים לדוגלים בבריאתנות. גם הטכניקה שבה הם מסבירים אותה דומה- נאסוף כמה שאלות ש(לכאורה) אין להן הסבר, ננסה לחבר קו דמיוני והזוי ביניהם, והנה לנו תחליף לתיאורייה הרשמית…
  גם הצורה שבה הקונספירטורים מתייחסים לאנשים הנורמלים כ"כופרים", ורואים את עצמם כ"מוארים", מזכירה סמי-דת מודרנית חדשה. הבעיה האמיתית פה היא לא בוויכוח עובדתי- משום שבו הקונספירציה מפסידה בגדול, אלא יותר בנטייה של אנשים להאמין לכל דבר.

 41. debunkin911 – כמה שטויות אפשר להאכיל אותכם ועוד תאמינו בזה.
  "הסברים שפויים" – הסברים לזומבים נתיני האימפריה.
  אני בטוח שחלק פה יגידו בדיוק אותו דבר עלי.
  ההכחשה חודרת עמוק.

 42. לעירן
  אתה חוזר על אותן טענות שנשמעו אלפי פעמים בידיי חסידי השטות, ולא מחדש כלום. כל הטענות שהזכרת ("אין שרידי מטוס בפנטגון", קריסה "בלתי הגיונית" של התאומים), הופרכו כבר מזמן-

  http://www.debunking911.com/

 43. תשובתי הקצרה והעניינית לנ.צמח ומירון גולן מחכה לאישור.
  נאלץ להמתין.

 44. נ.צמח

  תראה על מה אנו הארנבות והפרות ,כולל אותי ,מתבססים על, כשאנו מקבלים את סיפור העב"מים והחוצנים כמציאות.
  אולי תגלה שגם אתה ארנבת

  http://tinyurl.com/yjhznca

  מירום גולן

  ראה תגובתי מספר 5
  כנס ללינק תקרא מה הם אומרים.
  יש שם ילדים גם עם מוח קצת יותר גדול מאגוז.

  אף אחד לא מנסה להוציא אף אחד אחר אינפטיל –
  פשוט כשיורדים לרמת הראיות – הסיפור משתנה.

 45. כל הקונספירציות זה קונספירציה אחת גדולה שבאה לסמא את עיני הציבור מהאמת הגדולה.

  🙂

 46. לצערי או לשמחתי אני ו2 אחים שלי היינו בניו יורק וראינו את כל הפיגוע ואפילו צילמתי הכל בוידאו…אני לא ראיתי את המטוסים עצמם שמתנגשים אלא מה שאחרי זה..אחים שלי כן…אז יש לי עדות ראיה ממרחק של 4 ק"מ בקושי מהאיזור.

  במציאות האמת היא חרב פיפיות ..הצד שלך ..הצד שלהם והאמת…רוב הסיכויים שיש פה שילוב שהאמריקאים תפסו עליו טרמפ …בין לאדן עשה מה שעשה..אין ספק…אבל ניתן לראות בבירור כי רכבו על הגל וסיפקו לו עזרה הנה דוגמאות קטנות ותו לא..מבלי להכנס יותר מדי לתכלס..

  1.נפילת התאום הראשון מביניהם – לפי ההסבר הרשמי מה שקרה זה שהבעירה הפנימית הזו זה מה שהכניע את הבניין בסוף….אבל מה..המטוס פגע רק בחלק מסוים של הבניין ….ההתמוטטות שלו לא יכלה להיות ישרה אלא רק בזוית..כמו שכורתים עץ בחלק מסוים וכך הוא נופל בדיוק..לשמה..
  כמו כן ..ראיתי במו עיני את הסדרת פיצוצים הזו ממש לפני שנפל…
  כמובן שאז לא קישרתי כי הייתי די בשוק בכלל מהאירוע אבל שרואים את זה…דבר שנראה כמו פיצוץ מבוקר במכרה פחם..וממש לפני הקריסה..אי אפשר שלא לחשוב שמשהו מסריח בממלכת דנמרק..

  2.
  המטוס שהתרסק על הפנטגון – לא נשאר ממנו שריד…אין דבר כזה ולא היה אי פעם בתולדות תאונות תעופה מטוס שהתרסק וכל חלקיו הראשים פשוט נעלמו ..בעיקר בהתחשב לזה שזוית הפגיעה שלו בקרקע לא הייתה חדה היישר מלמעלה כמו בסרטים מצויירים כי אם מהקרקע כמעט היישר לפנטגון..לפי כל המומחים שיש הזנב לכל הפחות היה צריך לשרוד…
  אין
  שמה
  כלום…

  לא מתיימר לאמר מה כן האמת..אבל אני יכול לאמר שמה שראינו זה ממש לא מה שקרה באמת.

 47. לכל הקונספירטורים המשוגעים שמעלי, שימו לב.
  נאמר וכל הקשקושים שכתבתם אכן נכונים,
  אתם באמת חושבים שהמדינה החזקה בעולם, עם הצבא החזק בעולם וארגון הביון הטוב בעולם,
  יתכננו מבצע כ"כ גרוע, שכל ילד בן 6 עם מוח בגודל של אגוז (שזה בדיוק מה שאתם)- יוכל לגלות את זה??? אתם חיים באשליות.
  אם הממשל האמריקני באמת היה רוצה ליצור תכנית שכזו, הוא היה עושה אותה בצורה כ"כ טובה שלא היו לכם הוכחות כאלה "ברורות" ואינפנטיליות. אני אוהב איך שכל הקונספירטורים פה מנסים להוציא אותנו, (האנשים ההגיוניים שלא מאמינים לכל מה שאדם הזוי רושם בעידן האינטרנט) כטיפשים.

 48. לכל מאמיני הקוספירציות,יש אלפי אנשים בארה"ב בלבד שטוענים
  שנחטפו ע"י חיזרים,שביצעו בהם ניסויים,נשים שסיפרו שנאנסו,או הוצאו מגופם איברים ועוד…

  לא מאמינים? תכתבו בגוגל "חיזרים"

  הבעיה של טיפשים היא שהם אינם מודעים לטיפשותם ולכן כל ויכוח איתם הוא כמו להתוכח עם פרה או ארנבת.

 49. דיוגנס, יומטוב

  תכירו קודם כל את ועידת החקירה לנפילת התאומים – NIST
  את דרך עבודתה ומסקנותיה.

  יש לנו עדות ממקור ראשון –
  בצורה מאוד רהוטה הוא ידגים ויסביר את הפרובלמטיות (בלשון המעטה) של כל נושא החקירה הרישמית ודרך מסקנותיה.
  תחליטו לבד.

  http://www.youtube.com/view_play_list?p=6EDAA860CA4A9609

 50. נ.ב.
  תפסיק להביא תכניות של ה bbc כמקור למשהו פוליטי בכללו,
  למרות שהם עושים תכניות טבע מצויינות, ידוע שזה ערוץ המנוהל ע"י שמאלנים יפי נפש/נאיבים

 51. רון,
  מה שמדהים אותי שאתה לא מאמין לשום מקור מידע בעל סמכות, וכל זאת אתה שופעה עובדות והסברים פסוודו הגיניים שהמקור שלהם הוא האינטרנט,
  איך אתה מתייחס בכזו ספקנות למשל לדוחות רישמיים של ארה"ב ובאותה נשימה מצטט כל אתר שבכתובת שלו מופיע 911?

 52. לא אני לא מכיר, אבל מצד שני אני מכיר גם את המקרה ש100 אנשים + בטון + פלדה התמוטטו ( ורסאי), אומנם בניסבות שונות, אך אתה מציג את הדברים כ" אם זה לא עולה על הדעת, זה לא קרה) ולכן הבאתי את הדוגמא הזו.

  אני חוזר ואומר, גורדי שחקים תוכננו כך שבמקרה של " תקלה" הבנין יקרוס לתוך עצמו תוך כדי הסבת נזק מינמלי לסביבה.

  לגבי הקריסה – תפגע בקורת תמיכה ראשית, וקוביות הדומינו ימשיכו ליפול, אחת אחרי השניה.

 53. לא מבין איך האתר המסכן שלנו הפך למגנט לחבורת הזויי הקונספירציות למינהם…
  "נקודה: ושכל מערך המודיעין לא הצליח לתפוס את אותו יושב מערות כבר כמעט 10 שנים." – שאלת את עצמך איך מערך המודיעין שלנו לא מצליח מזה יותר מ3 שנים למצוא את גלעד שליט? אולי הכל קנוניה של נתניהו כדי לבצע את עופרת יצוקה? אבל בעצם כבר עשינו אותה, אז למה עדיין לא מוצאים אותו?

  "ג. אבן-חן: יש התחממות גלובלית? ממש לא! זוהי בעצם התקררות גלובלית שמועצמת ע"י דיווח שקרי של התקשורת." – גם הקרחון שהתנתק שצילמו, והאוניות שיוכלו עוד מעט לעבור במקום שבו היה קרח הם חלק מהקונספירציה – או שאולי המיסו אותם עם גפרורים?

  ורון: הנה לך כתבה על 1000 אנשים שמדי פעם נמצא להם זכר
  http://www.foxnews.com/story/0,2933,222678,00.html
  אם יש לך עוד ספקות אני מציע שתיסע לשטח, ואחרי שתתמקצע בלחפש שרידי גופות באלפי טונות של פסולת בניין – תשתף אותנו איך עושים את זה.

 54. דיוגנס

  43600 חלונות
  600,000 sq ft של זכוכית
  200,000 טון של פלדה
  5,000,000 sq ft ג'ימפסיום
  6 acres שיש
  425,000 cubic yards בטון

  זהו החומר ממנו עשויים בנייני התאומים.
  רוב החומר הפך לאבק מיקרוני , ענן פירוקלאסטי שהתפזר בכל מנהטן.

  דקה 7:07 (ציטוט מהמדיה מרכזית)
  http://www.youtube.com/watch?v=4f_QjlwM01Y

  כולל 1000 אנשים שלא נמצא להם זכר – אפילו לא די.אן.איי
  (כמובן את הדרכון של ה"חוטף" הם מצאו לא פגוע ליד המיתחם…)

  אתה מכיר דרך ששריפת רהיטי משרד (ודלק מטוסים בדקות הראשונות) יכולה לגרום לזה?

 55. תשובה לזיו ששאל איך הבנינים נפלו בצורה כל כך יפה ומתואמת בלי נזק סביבתי רב.

  הנדסה!

  כל גורד שחקים נבנה עם קצת חשיבה ברקע…הפינים שבולטים לנו באופק תוכננו לקרוס אל תוך עצמם במקרה של רעידת אדמה, פגיעה או כל מפגע אחר בכדי שלא יהיה נזק סביבתי גדול.
  שום פצצות מתואמות, שום סוכני ביון בלתי נראים הנתלים ממסוקים שקופים ומכוונים את המטוס.

 56. אבי, יש הרבה דברים שאתה עוד לא מודע אליהם.
  מצאתי לכם משהו "נחמד" שמראה עד כמה התקשורת מעורבת בכל הקונספ*$#*%.
  רשת הBBC, ביום האחד עשרה לספטמבר, שידרה על התמוטטותו של בניין WC7 הנקרא גם "בניין האחים סלמון". עד כאן הכל טוב ויפה רק שברקע מאחורי השדרנית רואים את הבניין עומד כהרגלו.
  לאחר מספר דקות, הבניין אכן התמוטט!
  השדרנית "הדליפה" את המידע לבריטניה מספר דקות לפני שהאירוע באמת קרה!!
  קשירת קשר?? אתם מוכרחים לראות בעצמכם בשביל להאמין!
  http://www.liveleak.com/view?i=49f_1172526096

 57. לזיו
  על שכמותך אמר אכיש מלך גת "החסר משוגעים אנוכי שהבאתם את המשוגע הזה להשתגע עלי" ?

  מאמיני קונספירציה היו כל הזמן.הרי בזמנו הביאו "הוכחות" שבכלל לא היתה נחיתה על הירח,ותפיסת החיזרים ברוזוול וכו'…

  דעתי היא שממציאי הקונספירציה עצמם הם מאד אינטליגנטים,והם
  כמובן לא מאמינים לקוספירציה שיצרו.אבל העולם מלא כסילים
  ,הוזים ומרחפים שמוכנים לקנות כל סיפור סהרורי.

 58. פיגוע פשוט?

  חוות דעת מיקצועית – ג'ון ליר –

  טייס חברת תעופה מיסחרית בדימוס מעל 19000 + סה”כ שעות בטיסה ,מעל 100 סוגים שונים של מטוסים עבור 10 חברות תעופה שונות ב -60 מדינות שונות ברחבי העולם. טס במשך 40 שנה. מחזיק בכל תעודה המוצעת על ידי הFAA ויש לו 23 דירוגי FAA שונים . החזיק 17 שיאי עולם, כולל מהירות סביב העולם בLear Jet דגם 24, שניקבע בשנת 1966. הוא קיבל את פרס PATCO עבור מצויינות בטיסה בשנת 1968, ואת פרס Symons Wave memorial. ניסיון טיסה כוללים בין השאר בואינג 707 ו 727, מקדונל דאגלס DC-8 ,לוקהיד L1011 ורבים אחרים. בנו של ביל ליר מייסד Lear Jet Corp

  Rob Balsamo: What did you think about 9/11 after you saw it

  John Lear: Well, you know, five minutes after it happened, I knew that it was a scam. … No Boeing 757 ever crashed into the Pentagon. No Boeing 757 ever crashed at Shanksville. … And no Arab hijacker, ever in a million years, ever flew into the World Trade Center. And if you got 30 minutes I'll tell you exactly why he couldn't do it the first time.

  http://patriotsquestion911.com/pilots.html

 59. מיכאל רוטשילד אתה ממש ממש צודק בתגובתך #36. זו בדיוק מחלה שיש לאנשים מסויימים, ואינך יכול לשכנע אותם אחרת גם אם תביא לשולחנם את בעל העניין עצמו. אני אגב פוגש את חובבי הקונספירציה בין אנשים שונים שאני פוגש לצרכי עבודתי, גם בעולם היומיומי הכלכלי. אנשים שאם הם לא מוצאים מקום חנייה ליד המשרד שלהם הם בטוחים שזו קונספירציה נגדם אישית.
  בעתיד כנראה נמצא שהחיבה לקונספירציות היא גנטית ודומה מאוד לגן שאחראי על אמונה באלוהים (30%, גם אם קיבלת השכלה )

 60. נקודה:
  מה הגדרתך ל"חמור"?
  בעיני – כל חברה המושתתת על רודנות רצחנית או על אסלאם או על שניהם היא איום חמור על העולם ודיכוי חמור של חבריה.
  קשה לי לתאר דבר חמור מזה גם אלמלא נערכו הפיגועים.

 61. בכל מקרה, קונספירציה או לא קונספירציה. הפיגוע של התאומים הוא הרבה הרבה פחות חמור ממה שעושה ארצות הברית בעיראק ובאפגניסטן.

 62. לשחר ורון,
  לא ברור לי למה אתם רצים להאמין לכל תאורית קונספירציה, מופרכת ככל שתהיה.
  אני ממליץ שתפסיקו להסתמך על מקורות לא אמינים באינטרנט (שמי יודע איזה אינטרסים יש להם) ותראו למשל את התוכנית שנעשתה הנשיונל גיאוגרפיק על האנשים שהכינו את סרטי הקונספירציה, ןמה הם אומרים.

 63. ג. אבן-חן:
  אני פתחתי עוד שיטה שגם היא עוזרת במשהו.
  רוב האנשים שמאמינים בתיאורית קונספירציה אחת – מאמינים גם באחרות.
  זה סוג של מחלה.
  זה לא תמיד כך אבל זו תופעה מובהקת.
  לכן ניתן בדרך כלל לזהות תיאורית קונספירציה גם לפי הדובר.

 64. הבעיה עם תיאוריות קונספירציה היא שכל אדם המנסה להפריך את הקונספירציה הופך אוטומטית לחלק ממנה בעיני המאמינים לתיאוריה.

 65. לשחר.

  לאותם גמלאים (מלשון.. גמלים) לא היה צורך לדאוג לכלכלה, עובדה שגם לכלכלת אפגניסטן הם נתנו לשקוע ועוד פגעו בה עם כל מיני חוקים מוזרים כמו ביטול מקצועות, סגירת בתי ספר, איסור על נשים לעבוד. הם יכלו להשקיע את המיליונים שלהם בתכנון התקפה מה גם שהיא לא היתה כל כך יקרה, כי את הנשק (המטוסים) הם לא קנו אלא גנבו. כולה מימון שהות של 20 איש בארה"ב למשך כמה שנים וקורסי טיס פרטיים. נאמר לשם הגזמה שזה עלה מיליון דולר. דווקא לצד המתגונן העלות גבוהה בהרבה מאשר לצד התוקף. בין לאדן לא היה צריך להוציא מיליארדים כדי לבצע מתקפה.

  מעניין אגב שאתה מייחס אותה מידה של שיתוף פעולה ל-CNN ולפוקס. אם היית צופה בתחנות היית רואה שקטבים יותר רחוקים מזה אין.

 66. עם השנים פיתחתי שיטה מאוד פשוטה לזיהוי תיאוריות הקונספירציה. השיטה בודקת מה אומרת ההיסטוריה, מהן העובדות וחיפוש תיאוריה שלוקחת הכל מזות ראיה של 180 מעלות.

  אפשר לראות את זה באסון התאומים. ארה"ב הותקפה? לא! היא התקיפה את עצמה בכדי שאלף בית.
  רבין נרצח ע"י יגאל? לא! זו היתה מזימה של פרס לבצע ירי כדורי סרק ברבין בכדי להדגים מה קורה כשאלימות יוצאת מידי שליטה.
  יש התחממות גלובלית? ממש לא! זוהי בעצם התקררות גלובלית שמועצמת ע"י דיווח שקרי של התקשורת.

  בכל אירוע, ככל שהתוצאה והמסובב ברורים יותר כן יותר תיאוריות קונספירציה יכו שורש. בני האדם כקבוצה גדולה של בעלי IQ נמוך לא אוהבים נקודות לא מסודרות. הם תמיד אוהבים למתוח ביניהם קווים ישרים.

  זו אולי הסיבה שטפסי לוטו וטוטו כל כך פופולאריים בניגוד לכל היגיון בריא.

 67. נקודה:
  אינני יודע מה הולך בתוך ראשו של בין לאדן – האם זו סתם שנאה או שנאה שמקורה בדת.
  מה שאני כן יודע זה שבין לאדן עומד מאחרי הפיגועים.
  גם אם המניע של בין לאדן איננו דתי (ואני בכל זאת די בטוח שהוא דתי) הרי שמניעיהם של המתאבדים עצמם לא יכלו להיות אלא דתיים.
  אין שום דבר אימפולסיבי בפיגוע התאבדות.
  מדובר בתהליך שנמשך בדרך כלל חודשים רבים וכולל אימונים, הבאה של המטענים לאזור הפיגוע – פעמים רבות – לא בידי המתאבד עצמו – חדירה למתחם המטרה תוך התחמקות מן השמירה וחיפוש הרגע האופטימלי לביצוע הפעולה.

 68. מיכאל,
  פיגועים ממניעים דתיים הם בד"כ אימפולסיביים. כמו אותם טרקטוריסטים. או מחבלים מתפוצצים.
  איך זה שבאותה תקופה לא היו ניסיונות התאבדות בארה"ב. שכחת מה קרה אצלנו בתקופת האינתיפאדה.
  המניע הדתי כאן הוא חלש מאוד לדעתי.

 69. בדיוק ההיפך
  הטאליבאן בפעם הראשונה בתולדות אפגניסטן אסרו על גידול האופיום.

  למורת רוחם של הסי.איי.איי שמשתמשים בכספים לכל הפעולות השחורות שלהם. (היסטורית עוד מוויטנאם)

  מאז פלישת ארה"ב הגידול וההפקה צמחו באופן דרסטי

  הנה כתבה עוד מלפני 911 על פעולת הטאליבאן והאופיום
  http://www.opioids.com/afghanistan/

 70. שחר:
  האלומיניום בגוף המטוס הגיב עם הברזל שבתשתית הבניין בחום גבוה נוצר טרמייט.

 71. קריקטורה:
  אינני רואה איך מה שאמרת אמור להוות מענה לדברי.
  כל מי שעשוי להיות מואשם בייזום המלחמה בשל בצע כסף מפסיד ממנה.

 72. עוד מעט תאושר ההודעה שלי שמגיבה על כל השאלות התמימות.
  עוד נקודה אחת: המפה הפוליטית לאומית היא לא המפה המדויקת של מה שקורה בעולם.
  זה לא נכון שהאמריקאים נגד הרוסים שנגד הסינים וכו כו.
  זה כמו בWWF הכל הצגה – כל המנהיגים עושים הצגות לעם שלהם או לתקשורת אבל בתכלס המנהיגים יושבים ביחד בישיבות ומזמינים נערות ליווי ביחד לחדרי מלון.
  אותו דבר הבדיחה של הדמוקרטים נגד רפובליקנים וכו וכו -הכל הצגה בשביל ההמונים…בעלי המניות הם השולטים האמיתים מה גם שהבנק הפדרלי בארה"ב מוחזק בידיים פרטיות ואת זה לא מנסים להסתיר בכלל.
  בקיצור- העם האמריקאי הפסיד מלא כסף על המלחמה אבל לבעלי ההון לא איכפת כי בכל מקרה יהיו חייבים להם בריבית. ומה שלא יוכלו להחזיר במזומן – יוחזר בקרקעות ומשכנתאות.
  מה זה משחק הכסאות שקורה היום? בנקים נופלים והבנק המרכזי קונה אותם במחיר מציאה – זאת אומרת את כל הבטוחות והמשכנתאות, מאגרי לקוחות וכו'
  קדימה אבי!תאשר גם את התגובה הקודמת שלי שיהיה מעניין

 73. מיכאל:
  כן, זה ידוע.
  אבל מאיפה מגיע בכלל הכסף לשלם לספקי הנפט
  אני התייחסתי לתגובה מס 14
  "ואגב – איזה בצע כסף מרוויחים מן המלחמה באפגניסטן?
  הרי זו הוצאה עצומה."

  ממשלת ארה"ב מלווה מלא כסף מהבנק המרכזי

 74. זיו:
  ובגלל זה האמריקאים ניסו לשרוף את השדות האלה.

  אל תדאג. אולי אתה לוקח את הסמים אישית אבל אני אין סיכוי שאעשה זאת.

  קריקטורה:
  אכן, כן – הוצאה עצומה של האמריקאים (למשל על דלק) מגיעה בסופו של דבר לכיסיהם של ספקי הנפט שלהם שבחלקם הגדול הם אויביהם.

 75. אני מאמין שיש אנשים שיושבים מעל כולם וכבר יש להם את כל הכסף בעולם והם מחפשים רק כוח
  והם נורא נהנים לראות אותנו מתפתלים, מדברים על קונספירציות ויוצאים להפגנות נגד ביזבוז נפט וזיהום אוויר.
  אבל בסופו של דבר לא אכפת להם גם כשכל העולם יהרס

 76. אהה ועוד משהו…תעשה לעצמך טובה גדולה, אל תיקח את זה אישית
  זה לא נראה טוב…

 77. מיכאל..באפגניסטן יש המון המון הרואין, 70% מהיצור העולמי…
  תבין לבד בכמה כסף מדובר…כמעט כמו נפט

 78. משהו מוכן להסביר לי איך בניין יכול ליפול ככה ממטוס?
  כל חובב פיזיקה מבין שבשביל שהבניין יפול כך לתוך עצמו, צריך צירוף מקרים מטורף…וזה קרה פעמיים באותו יום.
  נראה אפילו שפעם קראתי פה כתבה על כך שנמצאו שאריות של "אבקה לא מוכרת" באתר (טרמייט). כל מי שרואה "ברינייק" בערוץ 8 יודע מהו טרמייט…חומר שניצת בקלות ובוער ב2500 מעלות. מכאן ההסבר איך ירדו הבנינים בקלות כזאת ובלי פיצוצים…מה שבטוח הוא שבלי תכנון מוקדם והשהיית הפיצוצים בין הקומות, הבניין לא היה נופל בצורה כזאת מושלמת
  מה עם בניין 7 שנפל סתם כך מעצמו בטענה שספג את ההדף של נפילת התאומים..לכל הבנינים מסביבו, שלום
  אפילו אין סריטה על החלונות…
  איפה המטוס בפנטגון?
  אלה השאלות שדיברתי עליהם…
  ודרך אגב..אלה לא סרטים ביוטיוב, זה אותם תמונות שגם אתה ראיתם באותן רשתות תקשורת, רק שההגיון שלי לא נתן לי להאמין.
  שימו לב לאירועים לאחר היום המדובר, לא הייתה שום הצדקה להכנס לעירק. אלא אם כן האינטרס היה כלכלי מליטריסטי, כיבוש קלאסי של ארץ כמו לפני 100 שנה
  העבודות לא מפסיקות…פשוט אין לי יותר כח…שימו לב מה קורה סביבכם

 79. נקודה:
  איזה קישקוש.
  ההנחה שזו פעולת טרור היא ההנחה הראשונה של כל אדם שפוי.
  אין צורך בשום שטיפת מוח לשם כך ולכן זו הייתה הנחתי מאז ומתמיד.
  בסך הכל מדובר כאן בפעולה פשוטה למדי שלא צריך שום מיומנות מיוחדת כדי לבצע. כל מה שנחוץ זה קצת כסף ורצון להרע. אלה משאבים שלא חסרים לבין לאדן.
  חשוב על המשימה הקלה לאין ערוך מתפיסת בין לאדן העומדת בפנינו – תפיסת נסראללה. גם אותו לא תופסים בגלל בצע כסף?
  ואגב – איזה בצע כסף מרוויחים מן המלחמה באפגניסטן?
  הרי זו הוצאה עצומה.
  לא יאומן לאיזה הבלים אנשים מוכנים להאמין.

 80. Don't believe the hype

  בן לאדן היה צריך לעבור דיאליזה כל 3 ימים בגלל בעיית כליות.
  ממש נימלט קשה לאיתור
  אבל לא חשוב –

  בן לאדן מת עוד בסוף שנת 2001

  In his gripping new book, Griffin strikes at the root of this pretext for war by closely examining all the evidence that has come out since September 11, 2001, either indicating that bin Laden is still alive or that he is in fact dead. His conclusion is that bin Laden is certainly dead, and that in all likelihood he died in very late 2001. Griffin shows that many US experts in counterterrorism and counterinsurgency came to this very same conclusion long ago, but their views, which do not support the continuation of what President Obama, borrowing the term from Dick Cheney, calls “the long war,” have received very little media attention.

  http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=13743

 81. מיכאל, לא טענתי שאני יודע את מהלך הענינים. אני רק אומר שכל העסק הזה מסריח מכסף. והקשקושים על בין לאדן לא משכנעים כלל. זה כן משכנע כאלו ששטיפת מוח משכנעת אותם. פשוט חוזרים על זה כמו מנטרה וזה בסוף נכנס. גם אם זה נשמע הזוי כמו שבן אדם מתחבא במערה נידחת ומתכנן פיגועים להנאתו. ושכל מערך המודיעין לא הצליח לתפוס את אותו יושב מערות כבר כמעט 10 שנים.
  נא לא להיתמם.

 82. עוד ניסיון פתאטי של התקשורת להגחיך את הסיפור מאחורי 9.11.
  ומה ההוכחה הסותרת כביכול? תצפו בסרטים של אוליבר סטון או בספרים של דן בראון!!
  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  בואו נצפה עוד בהוליווד כדי שנוכל להאמין ש5 מ#**ייני גמלים מההרים באפגניסטן פיצחו את מערך האבטחה של ארה"ב. גם עקפו את המערכת הלוונית, גם הגיעו עד לפנטגון וגם בפוקס במקום שסתם המטוסים ישרפו לאחר הפגיעה הם גם הצליחו למוטט שני בינינים מפלדה בתזמון מושלם לתוך היסודות של עצמם כשהם לא מותירים זכר חוץ מאבק טחון דק דק.
  כנראה שבני האדם באמת יאמינו לכל דבר.

  אוהד,בוא נדבר על קונצזוס!
  הרוב המוחלט של האנשים מודע לנפילת בניין 3 WTC7? מדוע לא דיברו על כך בקונצזוס?

  ככל שהקנוניה יותר מורכבת,יותר קשה להאמין לה.
  ופה בדיוק הענין – הקונצנזוס יאמין רק לבעלי הסמכות משום שהוא לא מחזיק בדעה אמיתית משלו אלא רק אוכל מה שמפמפים לו במוח דרך הCNN CBS BBS FOX שאגב ,רוב העיתונות בארץ מועתקת מהרשתות הבינלאומיות.

  למיכאל, חקור ובדוק! המסמכים בעיראק אכן היו של הסי אי איי.
  על MKULTRA שמעת? שטיפת מוחות ומחיקת זכרונות בחסות הCIA.
  כל חידות ההיגיון שלך לא יעזרו לך כשיבוא היום ותמצא את עצמך על ארבע קולט שכל השנים שיקרו לך מי שנתת בו את האמון.

  נכון גם אי אפשר להאמין שראש ממשלה יגנוב מהעם שלו ושהנשיא יאנוס ושמפכל המשטרה ישתף פעולה עם עבריניים.מה פתאום! זה לא יכול להיות!! העולם הוא טוב ותמים ומה שמספרים לנו בתקשורת זה תמיד האמת המוחלטת.

 83. נקודה:
  המלחמה בעיראק?
  אתה רציני?
  בשביל תירוץ למלחמה בעיראק הם הפילו לעצמם את התאומים ויצאו למלחמה עקובה מדם באפגניסטן (שבה ימשיכו כנראה גם אחרי שיצאו מעיראק)?
  לא מספיקה תיאורית קונספירציה אחת בשביל עיראק (הטענה ההזויה אף היא שדוחות המודיעין בדבר הנשק להשמדה המונית פוברקו)?
  ואיך בדיוק שתלו במוחו של בין לאדן (אותו לא מצליחים לתפוס כבר שנים) את המחשבה שהוא עשה את זה?

  זיו:
  רוצה להתחרות אתי בטיפה מחשבה עצמאית?
  המצאת משהו בחייך (חוץ מתיאוריות קונספירציה)?
  רוצה שאתן לך לנסות להפעיל את המחשבה העצמאית שלך בפתרון איזו חידה?

 84. נקודה,

  מדוע בדיוק חייב להיות יחס כלשהו בין מידת חשיבותו של האירוע למידת חשיבותם של הגורמים לו? רק אמונה בעולם מתוכנן מראש דורשת יחס כזה, אבל עד כמה שזה עשוי להיות מנחם להאמין בכך (בין אם המתכנן הוא אלוהים או קבוצת איילי תעשייה מרושעים) זהו לא העולם בו אנו חיים.

  זיו,

  מעניין שהקונצנזוס המדעי בנוגע לנושא, הכולל מהנדסים, אדריכלים, היסטוריונים, אנשי מדע המדינה ועוד אנשים בעלי "טיפת מחשבה עצמאית" לא תומך בתיאוריות הללו, ולא חושב ש"משהו מסריח" בגרסה המקובלת לאירועים.

  אבל אם יש לך שיטה טובה יותר מהשיטה המדעית להגיע לחקר האמת (רמז: לא סרטונים ביו טיוב שערכו חבורת "חוקרים עצמאיים" מהמרתף של ההורים שלהם) אני אשמח לשמוע.

 85. רון
  הקטע שלך זה להאמין בכל קונספירציה אפשרית?
  לא להסכים עם כלום?
  או שאתה בכלל לא נותן את הדיעות שלך ורק פותח אור לדיעות אחרות?

 86. איזה כיף לקרוא למי שלא מאמין להבל שנקרא הגירסה הרישמית ל911 – פרנואידים

  תראו עוד כמה פרנואידים לנושא:

  חברי ועידת החקירה עצמה !
  אנשי קונגרס
  אנשי צבא גם בדרגות בכירות מאוד
  אנשים ממערך המודיעין
  מדענים
  מהנדסי בניין וארכיטקטים
  אנשי אקדמיה
  משפחות הקורבנות ומשפחות אנשי ההצלה שניספו
  פסיכיאטרים ופסיכולוגים
  ורבים אחרים

  הנה הרשימה המפורטת של האנשים וציטוטם.

  http://www.911summary.com/

  בואו אולי גם נוסיף את הסיפור שאלויס חי – רק בכדי לנסות להפוך את הנושא לחוחא ואיטלולה

 87. יש הרבה תאוריות מטופשות זה בטוח, אבל להכליל על כל התאוריות באשר הם, זה כבר טיפשות לשמה.
  הטעות שלך היא שאתה מאמין לכל שטות שהתקשורת הממסדית מוציאה מהפה, ומגדיר כתאוריית קונספירציה כל מה שמגיע ממקורות אחרים.
  באירועים ב11 בספטמבר נשארו כל כך הרבה שאלות פתוחות והסברים לא הגיוניים על נפילת התאומים ופגיעת הפנטגון, שכל בן אדם עם טיפה מחשבה עצמית מבין שמשהו מסריח

 88. אכן אינטרסים כלכליים הם לא של אותם מתאבדים, ובכלל גם במלחמות לחיילים עצמם אין שום אינטרס כלכלי. הטענה שלי היא כלפי המתכננים וההוגים.
  לומר שבין לאדן תכנן זה לוקש רקוב. ארה"ב נכנסה לעיראק. וכל העסק הזה נראה מסריח מכסף ונפט מתחילתו ועד סופו.

 89. נקודה:
  אינטרסים כספיים/כלכליים הם חלק מן העולם שלך ולא חלק מעולמו של בין לאדן.
  בטח לא חלק מעולמם של הטייסים המתאבדים.

 90. ולדעתי,
  בתקופתינו הקפיטליסטית זאת תאוריית קונספירציה דתית לטעון שאירועים בקנה מדה בסדר גודל הזה נעשים ללא אינטרסיים כספיים/כלכליים מובהקים שמניעים את המעשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן