הפרנויה חודרת עמוק

מדוע אנשים מאמינים בקונספירציות, שואל מייקל שרמר בעקבות העובדה שרבים לא מוכנים לקבל את האמת המרה שארה"ב הותקפה, והם סבורים שזו מזימה של הממשל שנועדה להשיג דברים כאלה או אחרים

עשן מתמר מעל מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. צילום: רשות הגנים הלאומיים האמריקנית. מתוך ויקיפדיה
עשן מתמר מעל מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. צילום: רשות הגנים הלאומיים האמריקנית. מתוך ויקיפדיה
מאת מייקל שרמר

לאחר הרצאה לקהל הרחב שנשאתי ב-2005 תפס אותי יוצר סרטים דוקומנטריים שהיו לו שאיפות מייקל מוּריות לחשוף את המזימה שמאחורי הפיגוע ב-11 בספטמבר. "אתה מתכוון למזימה להתקפת ארה"ב שרקחו אוסמה בן לאדן ואל-קאעִדה?" שאלתי באופן רטורי, שכן ידעתי מה עומד להתרחש.

"זה מה שהם רוצים שתאמין," הוא אמר. "מי זה 'הם'?" חקרתי. "הממשל," הוא לחש, כאילו "הם" עלולים להאזין לנו ברגע זה ממש. "אבל האם אוסמה וכמה מחבריו באל-קאעִדה לא רק הודו במעשה," הזכרתי לו, "אלא גם הצהירו בצהלה שהיה זה ניצחון מזהיר?"

"אה, אתה מדבר על סרט הווידאו של אוסמה," הוא השיב בידענות. "זה היה זיוף של ה-CIA שהודלף לעיתונות האמריקנית כדי להטעות אותנו. מאז ה-11 בספטמבר מתנהל מסע הטעיה."

קונספירציות אכן מתרחשות, כמובן. אברהם לינקולן נפל קורבן למזימת התנקשות בחייו. גם הארכי-דוקס האוסטרי פרנץ פרדיננד נורה ביוזמת אגודת סתרים סרבית בשם היד השחורה. ההתקפה על פרל הארבור הייתה פרי מזימה יפנית (אם כי יש כמה דוגלים בתיאוריות קונספירציה הסבורים שהנשיא פרנקלין רוזוולט עמד מאחוריה.) ווטרגייט הייתה מזימה (שהנשיא ריצ'רד ניקסון אכן עמד מאחוריה.) איך אפשר אפוא להבדיל בין מידע אמיתי ובין הטעייה? כמו שקורט קוביין, כוכב הרוק של להקת נירוונה, נהם בשיר הגראנג' שלו, קצת לפני שירה בעצמו למוות (או אולי היה זה מישהו אחר?): "זה שאתה פרנואיד, עדיין לא אומר שהם לא רודפים אחריך."

אבל כפי שאמר לי פעם עוזרו של ניקסון ג' גורדון לידי (והוא אמור לדעת!), הבעיה עם קונספירציות ממשלתיות היא שהביורוקרטים אינם מוכשרים ושאנשים אינם יכולים לסתום את הפה. מזימות מסובכות הן קשות לביצוע, ואנשים רבים כל כך מחפשים את רבע שעת התהילה שלהם, עד שאפילו "האנשים בשחור" לא יצליחו להשתיק את הפטפטנים מלגלות את הסוד. ולכן, סביר להניח שככל שתיאוריית קונספירציה מורכבת יותר, וככל שיידרשו לביצוע המזימה אנשים רבים יותר, כן סביר להניח שהיא אינה נכונה.

מדוע אנשים מאמינים אפוא בקונספירציות בלתי סבירות כל כך? בטורים הקודמים שלי נתתי תשובות חלקיות. הצגתי את ה"תבניתניות" (הנטייה למצוא תבניות בעלות משמעות ברעש אקראי) ואת ה"סוכניות" (הנטייה לסברה שהעולם נשלט בידי סוכנים בלתי נראים ובעלי כוונות). תיאוריות הקונספירציה מחברות את הנקודות בין אירועים אקראיים ומציירות תבניות בעלות משמעות ואז קושרות את התבניות האלה לסוכנים בעלי כוונות. הוסיפו לנטיות האלה את הטיית האישור (המחפשת ומוצאת עדויות מאשרות לדברים שבהם אנו כבר מאמינים) ואת הטיית הראייה לאחור (הקושרת הסברים שלאחר מעשה לדברים שאנו יודעים שכבר התרחשו) וקבלו את הבסיס להכרה המזימתית.

דוגמאות לתהליך הזה אפשר למצוא בספרו החדש והנהדר של העיתונאי ארתור גולדווג, "כתות, מזימות ואגודות חשאיות" (הוצאת וינטאדג', 2009). הספר מתאר הכול, מן הבונים החופשיים, האילומינטי וקבוצת בילדרברג ועד ה"מסוקים השחורים" וה"סדר העולמי החדש". כשמשהו חשוב מתרחש, כל מה שהוביל אליו, וכל מה שקרה בעקבותיו, נראה חשוב. גם פרטים פעוטים נראים מלאי חשיבות," מסביר גולדווג, בעת שהוא מביא את ההתנקשות בנשיא קנדי כדוגמה מרכזית. "כשאנו מודעים למה שאנו יודעים היום… קטע הסרט שצולם ב-22 בנובמבר 1963 במקום הרצח בדיליי פלזה שבדאלאס נראה שופע בחידות ובפרטים אירוניים, החל מפניהם של הנוכחים במקום לפני היריות שבאופן מוזר נראה כאילו הם מצפים למשהו (מה הם חשבו?) ועד משחקי הצללים ברקע (האם ניצוץ האור הזה בגשר העילי יכול להיות מחסנית כדורים שבהקה בשמש?). כל גבשושית מוזרה, כל גוש אקראי במרקם החזותי נראה חשוד." והוסיפו לגורמים האלה את העובדה שסיפור טוב יכול לקשור את כל הדברים האלה באופן משכנע מאוד – זכרו את JFK של אוליבר סטון או את "מלאכים ושדים" של דן בראון, שניהם סיפורים בדיוניים באותה מידה.

לְמה עלינו להאמין? טרנסצנדנטליסטים נוטים להאמין שהכול קשור ושלכל אירוע יש סיבה. ניסיונאים נוטים לחשוב שאקראיות וצירופי מקרים מתערבים ברשת הסיבתית של עולמנו והאמונה צריכה להיות תלויה בראיות לכל טענה וטענה. הבעיה של הספקנים היא שהטרנסצנדנטליזם אינטואיטיבי והניסיוניות אינה כזאת. או כפי ששרה פעם להקת הפולק-רוק באפלו ספרינגפילד: "הפרנויה חודרת עמוק. היא תתגנב בזחילה אל תוך חייכם…"

מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic ומחבר הספר "מדוע אנשים מאמינים בדברים מוזרים".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

112 תגובות

 1. יעקב
  על השטר של $20 יש תמונה של אנדרו ג'קסון ושל הבית הלבן….
  אנשים מתו במקרה הנוראי הזה – אני לא מבין על מה אתה מתבדח.

 2. אני לא מאמין בקונספירציות 9/11 אבל מאוד מעניין למצוא את תמונת מגדלי התאומים קורסים בשטר 20 דולרים.

 3. "יש עוד כל כך הרבה חורים בסיפור התקשורת המיינסטרימית שאתם חייבים לתהות מה עוד הסתירו מאיתנו."

  מצחיק שאתה מאשים את התקשורת המיינסטרימית בתמיכה בשמרנים, כאשר במציאות רוב התקשורת האמריקאית, כמו הישראלית- היא שמאלנית שבאופן מובהק. אם היה איזשהו ממש בטענות שלך, חברות התקשורת היו עושות הכל על מנת לתקוף איתן את ממשל בוש השנוא עליהן…למרבה המזל, הטענות טיפשיות מדי אפילו לתקשורת השמאלנית שלנו.

 4. שחר
  1. הסיבה לכך שלא הגיבו למטוסים היא שבאותו יום התקיים תרגול אווירי רחב היקף של חיל האוויר האמריקני, בו תרגלו מטרות רבות. הפיקוד המרכזי פשוט לא הצליח להבדיל בזמן אמת בין מטרות אמיתיות לדמיוניות, דבר שמהווה כשל מרכזי של ארה"ב.
  2. מאיפה הבאת שדיק צ'ייני הכריז על כך באותו יום? התרגיל היה בתכנון במשך חודשים לפחות, אין שום מצב בעולם שתרגיל אווירי נעשה בהתראה אפסית. אין שום הגיון במה שאתה אומר. הדבר היחיד שזה מוכיח הוא שלבין-לאדן היה מידע מודיעיני מובהק לגבי קיום התרגיל, ולכן נבחר התאריך הספציפי- עוד כשלון עמוק של ארה"ב, שעד היום היא מתביישת אפילו להודות בו, מכאן המקור לכל הטענות חסרות השחר.
  3. כמו שאמרתי, אירועי ה-11.9 הם תקרית מביכה מאין כמוה לצבא הגדול בעולם. תאמין לי שהם מעדיפים שתחשוב שהיתה קונספירציה ענקית ותכנית להשתלט על העולם, מאשר שתדע את האמת- שארה"ב נתפסה באותו יום בשיא חולשתה.
  4. "כל החורים האחרים" שאתה מדבר עליהם הופרכו כבר מזמן, אתה לא מחדש כלום לדיון.

 5. ומי שמאמין לקונספירציה שאותו ילד לא באמת התעופף בבלון הפורח הוא גם הזוי?
  נ.צמח.
  בוני ארונות הקבורה לא עשו שום הון, אותם אנשים היו מתים בכל מקרה.

 6. כוווולכם טועים !!!!!(סימני הקריאה נועדו לחיזוק הטיעון) :

  מי שתכנן ויזם את 11.9 הם בוני ארונות הקבורה בשיתוף עם בוני מצבות לקברים שעשו הון מקבורת אלפי הניספים (נדמה לי שגם חברת משאיות שנשכרה לפנות את אלפי הטונות של הבנינים היתה שותפה)

  וברצינות אני מתפלא על החברים הנורמלים של האתר,שמשחיתים זמן
  ומאמץ כדי להתוכח עם אנשים הזויים וכנראה לא מאוזנים שמאמינים
  לכל !!!!הקונספירציות.
  שימו לב,מי שמאמין בקוספירציה של 11.9 מאמין גם בקונ' רצח רבין
  ובחייזרים ושל רצח קנדי ואי נחיתה על הירח ועוד ועוד…

  ויכוח איתם דומה לוכוח עם דתיים שכל דבר מיחסים לאלוהים.

 7. שחר:
  ואיך בדיוק אני מפיץ שנאה ורוע – יא אהבל?
  ואיזה ביטוי של שמחה ועליזות מצאת בדברי?
  מי שמפיץ שנאה ורוע זה דווקא אתה – ואתה דואג לכוון אותם דווקא כנגד האנשים הטובים ולבסס אותם על שקרים.

 8. מיכאל, אתה מפיץ שנאה ורוע. אין שום סיבה לעלוז ולשמוח – אלפי אנשים מתו בכל מקרה.
  אם היה זה בין-לאדן או שמה בין לאדן בשיתוף עם הממשל האמריקאי.
  אף אחד מהקישורים שהבאתם לא מסביר דברים פשוטים מאוד שלא מסתדרים בגרסת הקונזוס.
  איך לא הגיבו למטוסים אפילו כשחרגו ממסלולם למשך יותר משעה.
  למה דיק צ'ייני הכריז על תרגול תקיפה של מטוס באותו יום ממש על הבוקר.
  למה בוש טען בתקשורת שאף אחד לא דימיין בכלל תסריט כזה, אפילו שNORAD התאמנו על זה במשך חודשים.
  יש עוד כל כך הרבה חורים בסיפור התקשורת המיינסטרימית שאתם חייבים לתהות מה עוד הסתירו מאיתנו.

 9. נקודה:
  איפה שיש מלחמה, איפה שיש שלום, איפה שיש מחלות, איפה שיש בריאות, איפה שיש עוני, איפה שיש עושר – בכל מקום יימצא מישהו שמרוויח מהמצב.

 10. מיכאל,אם היו חברות שהרויחו, כדאי לברר טוב טוב את השתלשלות הענינים במלחמה. איפה שיש כסף, אלוהים לא נמצא שם, חוקי הפיסיקה נמוגים, ודברים מוזרים מאוד קורים.

 11. נקודה:
  ואני חוזר ואומר שעצם הטלת הספק שלך במציאות היא הצלחה של תיאורית הקונספירציה.
  דע לך שגם ממלחמת העולם השנייה היו חברות אמריקאיות שהרוויחו אבל אני מקווה שאינך מאמין שהן יזמו את המלחמה ואינך חושב שזו תמימות להאמין שהרצון להשליט את הגזע הארי על העולם היה המניע למלחמה זו.
  המוסלמים משקיעים כל הזמן מאמצים בהשגת המטרה שעליה דיברתי ולא משנה כמה שלא תנסה לפאר את הצלחתם – מדובר בפעולה שהייתה ממש קלה לביצוע. אני פשוט המום מן הדבקות בקונספירציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן