סיקור מקיף

החללית דיפ אימפקט חלפה ביום שני ליד כדור הארץ

החללית ששחררה בשנת 2005 גישושית שהתרסקה על כוכב השביט טמפל-1 עושה את דרכה למפגש עם שביט אחר ב-2010. הפעם רק כדי לצפות בו מקרוב

הגישושית ששלחה החללית דיפ אימפקט על רקע השביט טמפל 1
הגישושית ששלחה החללית דיפ אימפקט על רקע השביט טמפל 1
(לרגל הידיעה העברנו את הידיעות העיקריות על מבצע דיפ אימפקט מהאתר הישן לידען מיוחד לחללית זו, ראו קישור ב"ידענים" בתחתית ידיעה זו לפני התגובות)

החללית דיפ איפמקט,חלפה ביום שני האחרון לראשונה ליד כוכב הלכת ממנו המריאה. המעבר ליד כדור הארץ, הראשון מבין שלושה מתוכננים, סיפק לחללית הקטנה (שבאתר נאס"א משווים את גודלה לגודלה של מכונית מדגם חיפושית של פולקסוואגן) תאוצה שתעזור לה להגיע למפגש עם כוכב השביט הארטלי-2 בשנת 2010. בנקודה הקרובה ביותר של דיפ אימקפט היא חלפה כ-16 אלף ק"מ מעל אוסטרליה.

"אנו שולחים את החללית להקיף את השמש כמה פעמים עד שהשביט יגיע" אומר ויליאם בלום, מהמעבדה להינע סילוני של נאס"א (JPL) בפסדינה, קליפורניה.

כזכור, בשנת 2005, הפכה דיפ אימפקט לחללית הראשונה ששחררה חללית קטנה יותר ששימשה כקליע (IMPACTOR) אשר התרסקה לתוך השביט טמפל-1 וסיפקה למדענים הצצה ראשונה לפנימו של כוכב שבית. ספינת האם שרדה את ההתפוצצות הזו והושמה במסלול בטוח, עד שיוחלט לאן לשלוח אותה (משום שהדלק שבתוכה איפשר לה להגיע, בעזרת תמרונים חלליים נוספים כמו ההתקרבות לכדור הארץ). והיעד שנקבע הוא השביט הארטלי 2, והמפגש יתקיים במרחק של כ-19 מיליון ק"מ מכדור הארץ. החללית שכבר אין לה עוד קליעים לשחרר, תרחף בגובה של כאלף ק"מ מפני השטח של השביט, שאורכו כק"מ אחד, ותשתמש בשני הטלסקופים ובספקטרומטר האינפרה-אדום שעל פניו כדי למפות ולתעד התפרצויות גז מן השביט.

בדרך למפגש עם השביט תבלה החללית דיפ אימפקט ששה חודשים בתצפיות דרך אחד הטלסקופים שלה כדי לחפש כוכבי לכת דומים לכדור הארץ סביב חמישה כוכבים סמוכים, שסביבם זוהו כוכבי לכת בגודל של צדק ומעלה.

המשימה המורחבת, ששמה אפוקסי, מנוהלת ע"י JPL בעלות של 40 מיליון דולרים, זאת בהשוואה לעלות המבצע המקורי של התרסקות הקליע על השביט טמפל-1 שעלתה לנאס"א 333 מיליון דולרים.

רגע הפגיעה (4/7/2005) בשביט טמפל-1 ע
רגע הפגיעה (4/7/2005) בשביט טמפל-1 ע
בתחילה ביקשו בנאס"א לשגר את דיפ אימפקט למפגש קרוב עם השביט 85P/Boethin ב-2008 אולם לרוע המזל, טלסקופים מן הקרע והחלל לא הצליחו לאתר את השביט בסתיו האחרון. האסטרונומים סבורים כי יתכן שהשביט התנפץ לרסיסים קטנים מכדי שניתן יהיה לראותם מכדור הארץ.

מנהלי המשימה ביקשו מנאס"א אישור לשנות את היעד להארטלי 2 , שינוי הכרוך בתיקון המסלול ובתוספת של שנתיים למסע.

סיכום משימתה של דיפ אימפקט בשנת 2005

3 תגובות

  1. לאבי עורך האתר סליחה שהחלפתי נושא לתזכורת החללית אמורה להגיע לכוכב חמה בינאור השנה

  2. לאבי עורך האתר קראתי באתר נאסא שאלנטיס תשוגר
    ב10 בינאור מה פתאום כתוב בוואלה שנידחה זו השאלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן