סיקור מקיף

מדיפ אימפקט לרוזטה: האמריקאים התרסקו האירופים רוצים נחיתה רכה

חוקרים בריטים צפו בהתנגשות מטלסקופים באתרים שונים בעולם שבהם השביט נראה בעת ההתפרצות (באנגליה כבר זרחה השמש). בין היתר התמקמו מדענים בריטים בהוואי, ובטלסקופ הבריטי שמידט באוסטרליה. רבים מהמדענים מעורבים גם בפרויקט האירופי רוזטה שאמור להקיף ולנחות נחיתה רכה על שביט לראשונה


כשבקרי הטיסה של נאס"א קפצו והריעו בקליפורניה כאשר ההגיעו החדשות על הצלחת מבצע דיפ אימפקט הבוקר, המאמצים עוברים משם ללונדון הרחוקה. מדעני חלל בריטיים הביעו סיפוק מההצלחה של הצוות האמריקני של דיפ איפמקט. זאת בזכות הכמות העצומה של נתונים שהמדענים מקווים שיזרום כעת בעקבות ההתנגשות.
חוקרים בריטים צפו בהתנגשות מטלסקופים באתרים שונים בעולם שבהם השביט נראה בעת ההתפרצות (באנגליה כבר זרחה השמש). בין היתר התמקמו מדענים בריטים בהוואי, ובטלסקופ הבריטי שמידט באוסטרליה. רבים מהמדענים מעורבים גם בפרויקט האירופי רוזטה שאמור להקיף ולנחות נחיתה רכה על שביט לראשונה.
דיפ אימפקט, אומרים המדענים הבריטים, עשויה לספק תובנה רבת ערך באשר לחומר שבו צפוי הלפוגש החללית האירופית ששוגרה בפברואר 2004 למסע בן עשר שנים לשביט 67P/Churyumov-Gerasimenko.
"דיפ אימפקט היא הכנה יפה לרוזטה" אמר ד"ר אנדרו קואטס Coates ממרכז מדעי החלל מולארד ביוניברסיטי קולג' בלונדון.
רוזטה אינה מתוכננת להתרסק אל השביט, בובמקום זה היא תישר מהירות עם השביט בשנת 2014 לאחר שתחלוף כמה פעמים ליד כדור הארץ, מאדים וכמה אסטרואידים ותיכנס לשלוש שנים של תרדמה. "כל תוספת לידע שלנו על פני השטח של השביטים היא חשובה", אמר ד"ר קואטס.

רוזטה תשגר נחתת לעבר פני השטח של CG. הנחתת תציט צלצל כדי לעגון אותה בפני השטח של השביט.
נחיתה רכה היא בעיה קשה בשל כוח המשיכה הנמוך של גלעין השביט. הנחתת, השוקלת 100 קילוגרם על כדור הארץ לא תשקול על השביט יותר מאשר פיסת נייר.
אם תהיה אפילו רתיעה קלה, היא תקפץ כמו כדור גומי. כדי למנוע זאת, מצוידות שלוש רגלי הנחתת בבולמי זעזועים מיוחדים המתאימים לפני שטח קרחוניים, המהווים את השכבה עליה תנחת.
"אחד מהדברים הלא ידועים של משימת רוזטה היא המבנה הפנימי של הגלעין, כיצד מרכיביו נדבקים ומהו חוזק החומרים." אמר ד"ר גרהארד שוום, Schwehm, מדען בפרויקט רוזטה. ישנה תקווה ללמוד כעת מדיפ איפמקפט. הם יסייעו לנו להפחית את מספר התסריטים האפשריים של הנחתת הנחתת של רוזטה על גלעין השביט."
ואולם גם אם הם רוצים, אנשי צוות רוזטה אינם יכולים לבצע שינויים גדולים בנחתת, אך ידיעה נרחבת יותר של פני השטח שהם נוחתים עליהם תאפשר למדעני המשימה לבדוק את המודלים שלהם של הנחיתה" אמר ד"ר שוום.
הנחתת, ששמה פילה Philae תקבע את הרכב פני השטח ומה שמתחתיהם באמצעות שימוש ציוד ספקטרוסקופי ובבדיקת הדוגמאות. היא גם תצלם צילומים ברזולוציה גבוהה ותישא מכ"מ שיקבע ממה עשוי החלק הפנימי של גלעין השביט.
אחת ההפתעות בהתנגשות אתמול היתה כמות גדולה מהצפוי של חומר שנחפר על ידי הקליע של דיפ אימפקט. ההערכה היא שההתנגשות שחררה ב-15 דקות, כמות חומר שהשביט מאבד במשך חודש. "נראה לי שמדובר בחומר שנפלט מהשביט במשך שנה שלמה" העיר פרופ' ג'ון זרנקיZarnecki, מדען חלל באוניברסיטה הפתוחה הבריטית.
המדענים כבר ביצעו פרשנויות ראשוניות לנתונים. ראשית, קליפת השביט חלשה מכפיע שצפו. פרופ' זרנקי גם אומר כי הם משערים שהחומר בשביט היה ככל הנראה פריך, כמו לבנה. ד"ר קואטס השווה זאת לשלג דחוס.
ד"ר שוום אמר כי הוא סבור שההצטברות של גזים ממש מתחת לפני השטח תרמה להתנגשות הגדולה.
"כאשר החומר זועזע מפגיעת האימפקטור הוא פשוט נפלט החוצה." אמר. ואולם מדענים הפיגו את החששות לפיהן שונה מסלולו של השביט, אולי לכיוון התנגשות עם כדור הארץ. "זה היה כמו זבוב שפוגע במטוס 747, ומתרסק אל אחד החלונות, מסביר פרופ' איוואן ויליאמד מאוניברסיטת המלכה מרי בלונדון וחוקר בפרויקט רוזטה.
"אף כי טמפל-1 לא מהווה איום על כדור הארץ, שביטים אחרים פגעו בנו בעבר הגיאולוגי. התרסקות אסטרואיד או שביט מוזכרת כגורם להכחדת הדינוזארים בתום עדין הקריטון. "לפני 65 מיליון שנה, אחד מהדברים הללו חיסל את הדינוזאורים" אמר פול רוש, מנהל טלסקופ פולקס Faulkes. "עכשיו אנחנו מחזירים להם".

אחת התמונות הראשונות שצולמה במצלמה ברזולוציה גבוהה של חללית האם דיפ אימפקט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן