סיקור מקיף

ירידה עקבית מאז 2002 בשיעורי תחלואת הסרטן לנשים ומ-2004 גם לגברים

כך מוסר מנהל רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, ד”ר מיכה ברחנא, שהשתתף במסיבת עיתונאים של האגודה למלחמה בסרטן לרגל מבצע הקש בדלת שיתקיים ב-27/10 * עליה בשיעור הגילוי המוקדם של סרטן השד

לוגו האגודה למלחמה בסרטן
לוגו האגודה למלחמה בסרטן

ירידה עקבית בשיעורי תחלואת הסרטן לנשים מאז 2002 ומ-2004 גם לגברים במגזר היהודי בישראל. אלו הממצאים שהביא השבוע ד”ר מיכה ברחנא, מנהל רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות הציג את המגמות בתחלואה ב-20 השנים האחרונות.
ברחנא השתתף במסיבת עיתונאים שקיימה האגודה למלחמה בסרטן לרגל מבצע ההתרמות הקש בדלת שיתקיים ביום שני הקרוב, 27 באוקטובר.

ברחנא פירט את המגמות והסביר כי: “באוכלוסיה היהודית בישראל שיעורי התחלואה בכלל המחלות הממאירות עלו בצורה מתונה מתחילת שנות התשעים ובמהלכן נשארו שיעורי התחלואה יציבים. משנת 2002 נצפתה מגמת ירידה עקבית בשיעורי התחלואה בסך המחלות הממאירות בנשים. בגברים המשיכה העלייה המתונה בשיעורי התחלואה עד שנת 2004, לאחריה המגמה הפכה לירידה בתחלואה. מגמה זו של ירידה בשיעורי התחלואה מובלת בעיקר על ידי הירידה שנצפתה בסרטן השד בנשים, בסרטן המעי הגס בשני המינים ובירידה בשיעורי התחלואה בסרטן הגרון והריאה”, מסביר ד”ר ברחנא. במגמת עליה: סרטן הערמונית, סרטן שד ממוקד (כלומר, שהתגלה בשלב מוקדם במיוחד) ועוד. ”

עם זאת, לא הכל ורוד. מהסקר עולה כי באוכלוסיה הערבית בישראל נמשכה העליה בשיעורי התחלואה לאורך כל התקופה כאשר בפער בין שיעורי ההיארעות בגברים לנשים גבוהים מאלו שבמגזר היהודי. מגמות אלה יכולות להיות מוסברות בשינויים שעברו על החברה הערבית כגון ירידה במספר הלידות, שינויים בהגלי התזונה ומאפיינים נוספים של חברות מערביות.

מירי זיו, מנכ”ל האגודה למלחמה בסרטן הגיבה על הדברים באותה מסיבת עיתונאים: “על פי הנתונים שהציג ד”ר ברחנא, ניתן לראות בשנים האחרונות מגמת ירידה במחלות בהן מתאפשרים מניעה ואבחון מוקדם, בין הנושאים המרכזיים בהם עוסקת האגודה: סרטן הריאות (צמצום העישון), סרטן השד חודרני (ממוגרפיה ומודעות לחשיבות הגילוי המוקדם), סרטן המעי הגס (בדיקת דם סמוי וקולונוסקופיה) ועוד. אנו נמשיך ונפעל במלוא המרץ להמשך מגמה זו, כמו גם להפחתת התחלואה במלנומה ושאר סוגי הסרטן”.

עליה בהענות הנשים לבדיקה מוקדמת של סרטן השד

פרופ' גדי רנרט מנהל התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, הציג את התוכנית המנטרת את כל פעילות בדיקות השד בארץ, החל בבדיקות האבחון הרדיולוגיות בכלל האוכלוסייה הישראלית, דרך הפעולות הכירורגיות, האבחון הפתלוגי ועד לניטור הכניסה למכונים האונקולוגיים של נשים שאובחנו עם ממאירות.

“מאז הפעלת התוכנית ועד היום נוטרו ע”י התוכנית כ- 3.6 מיליון בדיקות הדמיית שד בכ- 1.2 מליון נשים שונות, מתוכן 38,000 בדיקות בניידת הממוגרפיה. בשנת 2007 זוהו 381,000 בדיקות ממוגרפיה (מהן 257,000 למטרת סריקה – 71%), עובדה המייצגת המשך עליה מתמיד בשיעור הנשים המבצעות את הבדיקות. המדיניות הרשמית בישראל לבדיקות גילוי סרטן השד ממליצה לכל אישה בגיל 50-74 להיבדק בבדיקת ממוגרפיה באופן שגרתי אחת לשנתיים. להערכת התוכנית כ-75% מהנשים בישראל בגילאים 50-74 ביצעו את הבדיקה בשנתיים האחרונות וכ- 54% מהנשים בקבוצת היעד ביצעו את הבדיקה לפחות פעמיים בארבע השנים האחרונות. פערים בהיענות לסריקה שזוהו בעבר בין תת אוכלוסיות בישראל צומצמו ושיעורי ההיענות הנוכחיים באוכלוסיות העולים, החרדים, הלא יהודים נמוכים רק בכ- 5% משיעורי ההיענות ביהודים הותיקים.”

“שיעור גילוי הממאירויות בנשים הנסרקות בגיל היעד היה 5.6 גידולים לכל 1,000 נשים נסרקות. שיעור זה עומד היטב ביעד הלאומי שנקבע על פי שיעור ההארעות הצפוי של סרטן השד בישראל. משמעות הדבר היא שבדיקת הממוגרפיה מגלה גידולים ברגישות הנדרשת.”

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן