סיקור מקיף

פרופ' אהרון פרידמן נבחר לדיקן הפקולטה לחקלאות

עם בחירתו אמר פרופ' פרידמן: "חזונה של הפקולטה לחקלאות הוא לפעול כמרכז מחקר עולמי בתחומי החקלאות, המזון והסביבה

פרופ' אהרון פרידמן. צילום: רותי תמיר עבור האוניברסיטה העברית
פרופ' אהרון פרידמן. צילום: רותי תמיר עבור האוניברסיטה העברית

פרופ' אהרון (רוני) פרידמן נבחר לאחרונה לתפקיד דיקן הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית של האוניברסיטה העברית בירושלים וייכנס לתפקידו בחודש אוקטובר הקרוב. פרופ' פרידמן יחליף את פרופ' אלי פיינרמן שכיהן כדיקן הפקולטה בארבע השנים האחרונות.

עם בחירתו אמר פרופ' פרידמן: "חזונה של הפקולטה לחקלאות הוא לפעול כמרכז מחקר עולמי בתחומי החקלאות, המזון והסביבה. בתפקידי אפעל להגשמת החזון על ידי חיזוק הזיקה של הפקולטה עם חקלאות ישראל וצרכיה, מיצובה כמרכז מחקר עולמי לחקלאות, מזון וסביבה, ויצור פתרונות והכשרה חקלאיים לעולם שהולך ונעשה רעב".

לדבריו, חלה תמורה במחקר החקלאי בשנים האחרונות: "בעוד שחוקרי הפקולטה לחקלאות ממשיכים לפתח אמצעים מתוחכמים לשיפור התוצרת החקלאית ואיכותה, הרי שהמחקר מתקיים במודעות הולכת וגוברת לשמירת הסביבה שבה אנו חיים. כך, דווקא המחקר החקלאי מוביל חזית חדשה המבקשת לספק את צרכיו התזונתיים של האדם, וזאת בנזק מינימלי, אם בכלל, לסביבה. במחקר החקלאי המודרני ניתן למצוא מחקרים הבוחנים רווחת בע"ח במצבי יצרנות גבוהים, מחקרים הבוחנים שיטות מחזור פסולת חקלאית וניצולה, או מחקרים המחפשים דרכים להתמודד עם מזהמים סביבתיים. תמורות אלה מוצאות ביטוי מובהק בתכניות הלימוד של הפקולטה לחקלאות, המנחילות לבוגריה ידע מעמיק בחקלאות המודרנית השוקדת לשמר שטחים פתוחים ואיכות הסביבה. מגמות אלה הופכות את הפקולטה למוסד אקדמי ייחודי המכשיר בוגרים בעלי השכלה נרחבת עם מודעות מעמיקה לאחראיות המוטלת עליהם לשמירת ארצם ונופיה."

פרופ' אהרון פרידמן נולד בשנת 1951 בדרום אפריקה. את לימודיו לתואר שני סיים בהצטיינות יתרה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ובשנת 1983 קיבל את התואר דוקטור ממכון וייצמן למדע. לאחר השתלמות בבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד בארה"ב ב- 1986 התקבל לסגל הפקולטה לחקלאות כמרצה במחלקה לבעלי חיים.

מחקריו של פרופ' אהרון פרידמן עוסקים באימונולוגיה של מערכת העיכול והתפתחותה בבע"ח ילודים, סבילות חיסונית, השפעת תנאי ממשק על מצבי עקה בבע"ח והשפעות סגוליות של ויטמין A וויטמין E על התגובה החיסונית במצבים של חסר ויתר.

במקביל לעיסוקיו המחקריים, כיהן פרופ' פרידמן בתפקיד מנהל המחלקה לבעלי חיים באוניברסיטה העברית, יו"ר ועדת ההוראה, ריכז את תכנית "אמירים" לתלמידים מצטיינים, היה חבר בוועדות המינויים והעלאות במדעים הניסויים, בוועדה האוניברסיטאית לחיות ניסוי, ובוועדות התחומיות בביה"ס לרפואה ולרפואה וטרינרית. שימש כיו"ר בוועדות לשיפוט מדעי של הקרן למחקר חקלאי דו לאומי (ישראל-ארה"ב) והמדען הראשי של משרד החקלאות. היה חבר בוועדת המקצוע לחקלאות, מדעי החיים והסביבה של משרד החינוך והתרבות, ובוועדת השיפוט של מל"מ במשרד החינוך. הוא חבר פעיל בהנהלת ענף הלול של משרד החקלאות.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן