התרכיב הקטלני: עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה וצפיפות בבתי החולים

עמותת רפואה בטוחה: התרכיב המסוכן של מטופלים שעמידים לטיפול אנטיביוטי במערכת בריאות שבה יש צפיפות קטלנית דורש צעדים מיידיים לטיפול בבעיה

עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה. איור: national review of medicine
עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה. איור: national review of medicine

שימוש לא מושכל באנטיביוטיקה הינו איום ממשי ומשמעותי על בריאות הציבור. על בסיס תחזיות עולמיות, המשך והרחבת התפתחות העמידות לאנטיביוטיקה עלולה להוביל גידול מכ-6,000 מקרי תמותה בשנה בישראל כיום, לסדר גודל של בין 100-200 אלף מקרי תמותה בשנה בשנת 2050, ובכך להפוך לאחד מגורמי התמותה המובילים, אם לא הדומיננטי שבהם.

עמידות לטיפול אנטיביוטי נובעת ממספר סיבות אך הגורם העיקרי הוא שימוש לא-מושכל בתרופות אנטיביוטיות. עמידות לאנטיביוטיקה מצויה במגמת עליה לרמה מסוכנת בכל העולם. אמנם מדובר באיום גלובאלי בעל השלכות רבות אך בישראל הוא מקבל משנה תוקף שכן הוא מייצר עומס נוסף על מערכת שגם כך עומדת בפני קריסה בדמות הארכת משך אשפוז, עליה בהוצאות רפואיות, זיהומים מסכני חיים ושיעורי תמותה גבוהים.

לפי ארגון OECD, ישראל היא אחת המדינות בעלות שיעור העמידות הגבוה בעולם לטיפול אנטיביוטי. כבר ב2014 , עקב הריבוי הזיהומים והתמותה בביה"ח בישראל, ארגון הבריאות העולמי המליץ לישראל לנקוט בצעדי חירום בכל הקשור לעמידות לאנטיביוטיקה כולל התמודדות הדחופה עם הצפיפות הקטלנית בביה"ח, ולהכין תכנית כוללת בנושא. לצערנו תכנית כזו לא קיימת בישראל 2019. התרכיב המסוכן של מטופלים שעמידים לטיפול אנטיביוטי במערכת בריאות שבה יש צפיפות קטלנית דורש צעדים מיידיים לטיפול בבעיה.

 

למרות הממצאים המטרידים, על פי האיגוד למחלות זיהומיות בהסתדרות הרפואית בישראל, לישראל אין תכנית לאומית כוללת לשימוש מושכל באנטיביוטיקה. על מדינת ישראל (בשת"פ בין משרדים רלוונטיים, משרד הבריאות וארגונים מקצועים) להכריז על צעדי חירום בנושא, לפתח ולהפעיל בדחיפות תוכנית לאומית כוללת ומקיפה לשימוש מושכל באנטיביוטיקה.

הגברת המודעות:

את המאבק הציבורי על הצלת חיי אדם מפגיעה ומוות מזיהומים בביה"ח עקב הצפיפות הקטלנית והעמידות לאנטיביוטיקה מובילה עמותת רפואה בטוחה בראשות רחל לייקוביץ. מטרת העמותה היא לחולל שינוי מהותי בתודעה הציבורית בתחום מניעת זיהומים במרכזים רפואיים ובכך להביא את הנושא לראש סדר העדיפויות הלאומי, להקצאת משאבים ברמה לאומית, ולפיתוח וישום תכנית לאומית כוללת שבמרכזה שימוש מושכל באנטיביוטיקה וטיפול במחסור בתשתיות וכ"א הנדרשים למניעת זיהומים במרכזים הרפואיים.

עמותת רפואה בטוחה קידמה סרטון אנימציה באשר לנושא הדחוף של עמידות בשיתוף פעולה עם האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות ברשות פרופ' מירי ווינברגר והר"י. הסרטון משודר מתחילת השנה בטלוויזיה בערוצים שונים – 12,13,20, ב"זמן קהילה" , וכן מהווה חלק מהרצאות ההסברה הרבות אותם מקיימת עמותת רפואה בטוחה בנושא, בקהילה ולארגונים.

אתר הידען עוסק רבות בסוגית עמידות החיידקים לאנטיביוטיקה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. הגיע הזמן לתלות בכיכר העיר את בעלי חברת התרופות בגללם אנשים מתים מידי יום .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן