סיקור מקיף

החללית Dawn עוזבת את האסטרואיד וסטה

החללית הקיפה את האסטרואיד השני בגודלו במערכת השמש כ-13 חודשים וכעת היא בדרכה לצרס – האסטרואיד הגדול ביותר

מפת קווי גובה של הקוטב הדרומי של האסטרואיד וסטה המראה את מיקומי שני מכתשי פגיעה. הגדול, המוכר בשם ריאה סילביה קוטרו 475 קילומטרים. צילום: החללית Dawn של נאס"אאותות ששידרה החללית Dawn אישרו כי היא יצאה משדה המשיכה של האסטרואיד וסטה, האסטרואיד השני בגודלו במערכת השמש שקוטרו 530 ק"מ
מנועי היונים של החללית דוחפים אותה כעת לעבר מטרה גדולה יותר בחגורת האסטרואידים בין מאדים לצדק, כוכב הלכת הננסי צרס שקוטרו כ-950 ק"מ.
Dawn צפויה להגיע לצרס בתחילת 2015. לפני שיצאה לדרכה כיוונו המדענים את מצלמות החללית אל עבר הקוטב הצפוני של וסטה. התצלום חושף הרים ומכתשים שנראו כעת לראשונה. רק עכשיו, כאשר החללית ממשיכה לדרכה, השמש זורחת מספיק גבוה בשמים כדי להאיר את קווי הרוחב הגבוהים.
וסטה נראה כמו כדורגל מחורר כתוצאה משתי פגיעות גדולות שהסירו נפחי סלע עצומים בקוטב הדרומי שלו. ההתנגשויות שלחו גלי הלם לכל רחבי האסטרואיד ויצרו מערכת של רצועות עמוקות המקיפות את קו המשווה. החוקרים יבדקו כעת אם ההשפעה מגיעה גם לתוואי הנוף באיזור הקוטב הצפוני.

 

בטרם הגיעה החללית לאסטרואיד ביולי 2011, המראה הטוב ביותר של וסטה היה מתמונה מטושטשת שצילם טלסקופ החלל האבל. Dawn חקרה לפרטי פרטים את תבניות המינרלים החשופים על פני השטח של וסטה ומיפתה את התצורות הגיאולוגיות ה מגוונות המעצבות את קרקע האסטרואיד.

באותו נושא: האסטרואיד וסטה – סיכום ממצאים

2 תגובות

  1. לדניאל:

    יופי, טוב שלתקבק תגובות לא עולה כסף, אחרת התגובה שלך היית ממש בזבוז…
    אני לא אסטרונום, אבל מקצת המידע שאני רואה פה אפשר ללמוד על אפקטים של התנגשויות של אסטרואידים בכוכבי לכת, בכלל זה עם כדו"הא בעבר ובעתיד.
    בנוסף, ניתן ללמוד ממה עשוי האסטרואיד ואלו מחצבים יש בו. בעתיד הרחוק יתכן שנוכל לכרות את המשאבים האלו, אבל בטווח יותר קרוב, המידע הזה יעזור לנו להבין איך נוצרה חגורת האסטרואידים…
    אני בטוח שאנשי מקצוע ימצאו עוד תועלת במידע הזה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן