סיקור מקיף

מדוע הרעלת הדגים בכינרת זוכה ליותר כותרות מאשר הרעלת כל הדגים בכל האוקיאנוסים?

בשבוע שעבר התפרסם מחקר על ממדי הנזק לאוקיאנוסים כתוצאה מפעילות האדם

צבעים שונים בים כתוצאה מהתפרקות חומרים אורגניים
צבעים שונים בים כתוצאה מהתפרקות חומרים אורגניים

בשבוע שעבר פרסמו כלי תקשורת מובילים ברחבי העולם ממצאי מחקר שעסק במימדי הנזק לאוקיינוסים שנגרמו כתוצאה מכלל פעולות האדם. המחקר מיפה את האזורים הימיים, סוגי הסכנות ומידת ההשפעה על מערכות חיים ימיות משולבות על פני כל הגלובוס. היו בעבר מחקרים שהתרכזו בהשפעת פעולות ספציפיות, אך מחקר זה שילב לראשונה את כל רובדי המידע ליצירת תמונה גלובלית מפורטת של מצב האוקיינוסים.

רזולוציה מירבית

קבוצת המדענים הבינלאומית שעסקה במחקר חילקה את האוקיינוסים לאזורים בגודל של קילומטר מרובע וניתחה את כל הממצאים הקיימים כנגד מפתח של שבעה עשר היבטים וסיכונים כלפי כל קמ”ר. בסופו של דבר שוקללו הממצאים באותו אזור לניקוד המציין את מחיר ההשפעה של האדם באזור נתון. התמונה שעלתה מהמחקר זעזעה את החוקרים.

פעמון אזהרה

המחקר קובע כי רק ארבעה אחוזים מכלל האוקיינוסים, רובם באזורי הקטבים נשארו ללא פגע וכמחצית ממימי האוקיינוסים נפגעו במידה ניכרת. מרבית הנזק שנגרם לסביבה האקולוגית הימית נובע מתהליך ההתחממות הגלובלית וכתוצאה של דיג מוגבר.

“המסר העולה מהממצאים החמורים של המחקר אמור להוות 'צלצול אזעקה' למקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות בעולם” מוסיף ד”ר מארק ספלדינג שהשתתף במחקר. “אנחנו חייבים להתעורר ולהתחיל לנהל את ההיבטים של שימור האוקיינוסים והחופים בצורה יעילה ואחראית יותר”.

חם בטבריה

באותו שבוע ממש פורסמה ידיעה בכלי התקשורת בישראל אודות עשרות אלפי דגי אמנון שנמצאו מתים בכנרת. החקירה שניהלה המשטרה העלתה חשד כי דייג טברייני ניסה כנראה לנקום בדייג אחר בשל סכסוך על שימוש בשטחי דיג. אותו דייג אגב, הואשם לפני שנה באותה עבירה.

מנת הרעל היומית

המחקר המקיף על ממצאיו המאיימים זכה לחשיפה תקשורתית רחבה ברחבי העולם. בעיני הבריות שלא מתגוררות כאן, קוצר הראיה ואזלת ידו של האדם שקיומו תלוי באוקיינוסים כנראה מספיק מעניינים.

התקשורת בארץ מצד שני, בחרה לסקר לצד אזהרת הציבור מפני ההרעלה בכנרת את ההשלכות הכלכליות על סוחרי הדגים והצד העברייני של האירוע– ללא מילה אחת על משמעויות הרעלת דגים באגם המים המתוקים היחיד שיש לנו.

יש משהו מטריד בהעדר ההתייחסות להיבט הסביבתי בכלי התקשורת המובילים בישראל.

פשע מסתבר, יכול תמיד לשמש סיפור עיתונאי אבל שימור הסביבה ועתיד כדור הארץ- לא ממש. לא בכדי המחקר החשוב כלל לא פורסם בכלי התקשורת בישראל.

חיים ששווים יותר

רמת הסיקור התקשורתית בישראל של היבטי שימור הסביבה והגנה על מעט בעלי החיים שנשארו חייבת לעלות מדרגה. מי שיקרא בין השורות של סיקור הרעלת הדגים עלול להניח שמבחינת התקשורת אם ייעלמו כל הדגים בכנרת הנזק היחידי שייגרם הוא לסוחרי הדגים.

מעניין איך תסקר התקשורת אירוע הרעלה המוני של חיות בר ללא ערך מסחרי.

המאמר באדיבות דייג בסכנה

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7241428.stm

4 תגובות

 1. לפני חודשיים היתה הרעלה המונית של צבועים באזור
  ירושלים
  מישהוא עשה על זה רעש ???

 2. מסכים לגמרי

  אבל הרעל , כנראה במינונים יותר שפויים, נשפך לכנרת כבר שנים. הפעם פשוט הדייגים הגזימו. כמו שלא בוצעה שום אכיפה אז, גם לא תהיה כעת.

  טברייני לטברייני – אינדיאני (כבר נאמר)

 3. מזעזע איזה התיחסות נותנת המדינה לגביי העיניין.
  העיקר לא לפגוע בכלכלה,אני מאמין שעוד 20 שנה שום כנרת לא תיהייה לנו,אם בכלל אנחנו ניהייה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן