סיקור מקיף

מעט אחר חצות: דיסקברי תעגון בתחנת החלל

אתמול עקבה נאס”א אחר פיסת פסולת חלל שאיימה להתקרב לתחנת החלל הבינלאומית. בסופו של דבר חושב מסלולה של פיסת הפסולת ובנאס”א אומרים כי היא לא מאיימת על התחנה ועל המעבורת דיסקברי, וכי המפגש בין שתי החלליות יתקיים כמתוכנן הלילה.

בדיקת מגן החום באמצעות הזרוע הרובוטית של המעבורת דיסקברי ביומה הראשון של משימה STS-119
בדיקת מגן החום באמצעות הזרוע הרובוטית של המעבורת דיסקברי ביומה הראשון של משימה STS-119

מעבורת החלל דיסקברי סוגרת את המרחק בינה ובין תחנת החלל הבינלאומית בשלב הראשון של משימה STS-119. האסטרונאוטים שעל סיפונה מבלים את הזמן – כמעט 48 שעות בבחינת מערכת הגנת החום של המעבורת, נוהל שגרתי מאז הוחזרו המעבורות לשירות לאחר אסון קולומביה. האסטרונאוטים מניעים את הזרוע הרובוטית שבקציה מצלמות וחיישינים על פני חלקה החיצוני של המעבורת במשך לחמש שעות ומשדרים את התמונות לכדור הארץ.

המעבורת אמורה לעגון בתחנה בשעה 16:13 שעון החוף המזרחי – 00:13 שעון ישראל (ביום ד'). עם הגיעה לתחנה תחל משימתה בת שמונת הימים של המעבורת. המעבורת נושאת את הרכיב האחרון של שדרת התחנה ועליו שני קולטי השמש האחרונים שיאפשרו אספקת חשמל לתחנה בעת שישהו בה דרך קבע ששה אסטרונאוטים החל מאמצע 2009. כמו כן מעלה המעבורת חבר צוות חדש לתחנה – קואיצ'י וואקאטה היפני, שיחליף את האמריקנית סנדרה מאגנוס.

תג משימה STS-119 ועליו מודגשים קולטי השמש החדשים שהמעבורת מעלה איתה לתחנה
תג משימה STS-119 ועליו מודגשים קולטי השמש החדשים שהמעבורת מעלה איתה לתחנה

אתמול עקבה נאס”א אחר פיסת פסולת חלל שאיימה להתקרב לתחנת החלל הבינלאומית. בסופו של דבר חושב מסלולה של פיסת הפסולת ובנאס”א אומרים כי היא לא מאיימת על התחנה ועל המעבורת דיסקברי, וכי המפגש בין שתי החלליות יתקיים כמתוכנן הלילה. כזכור, לפני כשבוע נאלצו האסטרונאוטים בתחנת החלל להכנס לרכב הסויוז למשך כעשר דקות עקב חשש מפגיעת שבר מטיל בתחנת החלל.

7 תגובות

 1. רענן:
  לא אמרתי שאי אפשר להתגבר אבל מדבריך משתמע כאילו לא רק אפשר להתגבר אלא כבר התגברת

 2. אין שום סכנה על הכל אפשר להתגבר ולפקח , לא צריך להיות סתם פראנואידים.

 3. רענן:
  אתה בטח גם יודע לבנות כור גרעיני שאינו מסוכן ולבנות חללית שלעולם לא תתרסק על כדור הארץ או שאפילו אם תתרסק – יובטח באופן כלשהו שהכור שבתוכה לא יוכל לגרום כל נזק גם אחרי ההתרסקות. נכון?
  הרי אתה אומר שעכשיו אין סכנה – לא שבעתיד לא תהיה סכנה.

 4. לדעתי אין שום סכנה בכור גרעיני על חלליות, ואני בטוח שבעתיד לא יהיו חלליות בלי כור גרעיני.

 5. גרביטי:
  מעבר למה שאמר אורן, גם ההנעה הגרעינית אינה דבר פשוט.
  בצוללת הכור מיצר חשמל שמפעיל את הטורבינות. מה אתה רוצה שיפעיל בתחנת החלל?
  אופציה אחת זה מנוע יוני אבל זה מספק דחף מאד נמוך.

 6. מאותה סיבה שנמנעים בכלל לשגר על כל חללית שמשוגרת לחלל עם כור גרעיני (גם אלה שמגיעים למאדים למשל). הסיכון שבשיגור או לאחר שהגיעו לאורביטל סביב כדוה"א תקרה תקלה וחומר רדיואקטיבי יתפזר באטמוספירה…

  לכן למרות שאחד השיקולים שכשתשוגר למאדים משימה מאויישת הינה בחללית המשתמשת בכור גרעיני, הרעיון נדחה עקב הסכנות (למרות התועלת בהספק אנרגיה גבוה למדי).

  דרך אגב, זאת אחת החששות אפילו בשימוש בנשק גרעיני כנגד אסטרואידים שעלולים לפגוע בכדוה"א…

 7. אני לא מבין למה לא מתקינים כור גרעיני קטן לאנרגיה כמו שיש בצוללות על התחנה , זה יאפשר גם יכולות של הנעה על ידי שחרור אנרגיות לחלל !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן