דיויד בוטשטיין, קרייג ונטר, ואריק לנדר זכו בפרס דן דוד בתחום חקר הגנום

חתני הפרס האחרים לשנת 2012 הם: רוברט קונקווסט ומרטין גילברט בתחום היסטוריה/ביוגרפיה וויליאם קנטריג' בתחום האומנות הפלסטית

ד"ר קרייג ונטר
ד"ר קרייג ונטר

פרס דן דוד הבינלאומי, המעניק מידי שנה שלושה פרסים בני מיליון דולר כל אחד, על הישגים יוצאי דופן, פרסם היום את שמות חתני הפרס לשנת 2012.

פרס דן דוד נקרא על שמו של איש העסקים והנדבן הבינלאומי דן דוד שהלך השנה לעולמו. הפרס מנוהל באוניברסיטת תל אביב. פרופ' יוסף קלפטר נשיא אוניברסיטת תל אביב משמש כיו"ר מועצת המנהלים של הפרס. מידי שנה נבחרים הנושאים בשלושת מימדי הזמן, על ידי מועצת המנהלים של הפרס. הזוכים תורמים 10% מכספי הפרס ל- 20 מלגות המיועדות לחוקרים צעירים בשלבי הדוקטורט והפוסט-דוקטורט בארץ ובעולם.

זוכי פרס דן דוד יקבלו את הפרס בטקס חגיגי שיתקיים ב- 10 ביוני 2012 באוניברסיטת תל אביב.

חתני פרס דן דוד לשנת 2012 הם:

עבר – בנושא היסטוריה/ביוגרפיות

ד"ר רוברט קונקווסט
ידוע כהיסטוריון היחיד שהצליח בספריו לחשוף את מציאות השלטון הסטליניסטי, ספרים הנחשבים לאבן דרך בהבנת שלטון זה; הצליחו לתאר בדיוק כמעט מושלם את הפוליטיקה הסובייטית בשנות ה-30. כתיבתו חשפה את אימת הרעב שבאה כתוצאה ממדיניות חיי השיתוף.

סר מרטין גילברט
כתב את אחת מהביוגרפיות המרשימות ביותר על חיי סר וינסטון צ'רצ'יל שפורסמו בתקופתנו. במשך 20 שנה חקר וכתב 6 כרכים ביוגרפים אשר בצמוד אליהם מספר כרכים הכוללים מסמכים ועדויות רבות. בנוסף פרסם גילברט ספרים בעלי השפעה על נושאי השואה, וההיסטוריה של המאה העשרים.

הווה – בנושא אומנות פלסתית

ויליאם קנטריג'
אומן בינלאומי מוערך שעבודתו עוסקת בנושאים פוליטיים הקשורים לארץ מוצאו דרום אפריקה. הצליח בכישוריו היחודיים להפוך נושאים אלו לבינלאומיים ולהוכיח כי לאומנות כוח ביצירת שינוי. קינטריג' יוצר בעבודותיו סרטי אנימציה, ציור, הדפסה, עבודות ווידאו ארט ומייצגים.

עתיד – בנושא חקר הגנום

פרופ' דיויד בוטשטיין
שייך למנהיגות המדעית הבינלאומית בחקר הגנום מאז תחילתו, חלוץ בחקר הגנום האנושי, תרם משמעותית לפיתוח טכנולוגיות להערכת ביטוי גנים (microarrays) וטיפח את שטח הביולוגיה המערכתית.

ד"ר קרייג ונטר
פרץ דרך בפרסום רצף הגנום האנושי ובתחומי המחקר החלוציים מטה-גנומיקס (metagenomics) ובמיוחד ביולוגיה סינטטית. לאחרונה יצר גנום חיידקי פעיל מאבני יסוד גנטיים (oligo-nucleotides ( סינטטיים.

פרופ' אריק לנדר
ביסס יסודות כמותיים של חקר הגנום, פיתח אלגוריתמים המשמשים למיפוי גנטי, ניצל שיטות חדשניות למיפוי גנטי של העכבר,החולדה ושל האדם, חלוץ בניצול הידע על הגנום האנושי בחקר מחלות האדם.

פרס דן דוד – אירועים:
טקס הענקת הפרס יתקיים באוניברסיטת תל אביב ב-10 ביוני 2012.
בתאריכים 11 ו- 12 ביוני יתקיימו ימי עיון בנושאים היסטוריה/ביוגרפיה, אומנות פלסטית, וחקר הגנום בהשתתפות זוכי הפרסים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן