סיקור מקיף

האם חייזרים בלתי נראים קיימים בקרבנו? אסטרוביולוגית מסבירה

יש כ-100 הגדרות של החיים. גישה חלופית (אך לא מושלמת) מתארת את החיים כ"מערכת כימיקלית עצמית המסוגלת לעמוד באבולוציה הדארוויניסטית." זה מספיק למקרים רבים. העדר ההגדרה היא בעיה גדולה כשמדובר בחיפוש אחר החיים בחלל

מאת: סמנתה רולף, מרצה באסטרוביולוגיה ומנהלת טכנית במצפה הכוכבים של בייפורדבורי, אוניברסיטת הרטפורדשייר

אנו מדמיינים את החייזרים כיצורים דמויי בני אדם מעוותים. אין סיכוי. איור: shutterstock
אנו מדמיינים את החייזרים כיצורים דמויי בני אדם מעוותים. אין סיכוי. איור: shutterstock

קל מאוד לזהות את החיים. הם זזים, צומחים, אוכלים, מפרישים, מתרבים. פשוט. בביולוגיה, חוקרים משתמשים לעתים קרובות בראשי התיבות "Mrsgren" כדי לתאר את החיים: תנועה, נשימה, רגישות, צמיחה, רבייה, הפרשה ותזונה.

אבל הלן שרמן, האסטרונאוטית הראשונה של בריטניה וכימאית באימפריאל קולג' בלונדון, אמרה לאחרונה כי ייתכן שצורות חיים זרות שאינן ניתנות לזהוי, עשויות לחיות בקרבנו. איך זה אפשרי?
בעוד שקל מאוד לזהות חיים כשרואים אותם, קשה מאוד להגדיר אותם. מדענים ופילוסופים מתווכחים על נושא זה מאות שנים, אם לא אלפים. לדוגמה, מדפסת תלת-ממדית יכולה לשכפל את עצמה, אך לא היינו מכנים אותה יצור חי. מצד שני, הפרד הוא עקר, אך לעולם לא נוכל להגיד כי איננו יצור חי.

מכיוון שאין הסכמה, יש כ-100 הגדרות של החיים. גישה חלופית (אך לא מושלמת) מתארת את החיים כ"מערכת כימיקלית עצמית המסוגלת לעמוד באבולוציה הדארוויניסטית." זה מספיק למקרים רבים.
העדר ההגדרה היא בעיה גדולה כשמדובר בחיפוש אחר החיים בחלל. לא להיות מסוגלים להגדיר יותר מאשר "אנחנו נזהה את זה כשנראה זאת" פירושו שאנחנו באמת מגבילים את עצמנו לגיאוצנטריות, אולי אפילו לאנתרופוצנטריות, כשאנחנו חושבים על חייזרים. אנחנו לעיתים קרובות רואים בדמיוננו יצור דמוי אדם (מעוות אבל עדיין ניתן לזיהוי) אבל החיים התבוניים שאנחנו מחפשים לא חייבים להיות דמויי אדם.
שרמן אומרת שהיא מאמינה שחייזרים קיימים. יתרה מזאת, היא תוהה:"האם הם יהיו כמוני וכמוך, מורכבים מפחמן וחנקן?". אולי לא, יכול להיות שהם נמצאים ואיננו יכולים לראות אותם?
חיים כאלה יכולים להתקיים ב"ביוספירת צל" בה מתקיימים יצורים, מבוססי ביוכימיה שונה, והמשמעות היא שאיננו יכולים להבחין בהם כי הם מחוץ ליכולת ההבנה שלנו. בהנחה שהיא קיימת, ביוספירת צל תהיה כנראה מיקרוסקופית.
אז למה לא גילינו אותה? יש לנו דרכים מוגבלות ללמוד את העולם המיקרוסקופי וכמו כן, רק אחוז קטן של חיידקים מסוגלים לגדול במעבדה. ייתכן שמשמעות הדבר היא שאכן קיימות צורות חיים רבות שעדיין לא איתרנו. כעת יש לנו את היכולת לרצף את ה-DNA של זני חיידקים, אבל אנו יכולים רק לזהות את החיים כפי שאנחנו מכירים אותם – המכילים דנ"א. אבל אם נמצא ביוספרה כזו לא ברור אם נקרא לזה חייזר – וגם אם כן, הדבר תלוי בשאלה האם התכוונו ל"ממוצא חייזרי" או פשוט "לא מוכר"?

חיים מבוססי סיליקון

הצעה פופולרית עבור ביוכימיה אלטרנטיבית היא כזו המבוססת על סיליקון ולא פחמן. זה הגיוני, אפילו מנקודת מבט גאוצנטרית. כ-90% מכדור הארץ מורכבים מסיליקון, ברזל, מגנזיום וחמצן, מה שאומר שיש הרבה הזדמנויות לבניית חיים פוטנציאליים.

הסיליקון דומה לפחמן, יש לו ארבעה אלקטרונים הזמינים ליצירת קשרים עם אטומים אחרים. אבל הסיליקון כבד יותר ומכיל 14 פרוטונים בהשוואה לשישה בגרעין הפחמן. בעוד פחמן יכול ליצור קשרים כפולים ומשולשים חזקים ולהגיע לשרשראות ארוכות המשמשות לתכונות רבות כגון בניית קירות התא, זה הרבה יותר קשה עבור סיליקון. הסיליקון מתקשה ליצור קשרים חזקים, ולכן שרשראות מולקולות ארוכות תהיינה הרבה פחות יציבות.
כמו כן, תרכובות סיליקון נפוצות, כגון צורן דו-חמצני (או סיליקה), הן בדרך כלל מוצקות בטמפרטורות החדר ואינן מסיסות במים בניגוד לפחמן דו-חמצני. אנו רואים שהפחמן גמיש יותר ומספק אפשרויות רבות יותר ליצירת מולקולות.

החיים על פני כדור הארץ שונים ביסודם מהרכב הקרקע של כדור הארץ. טיעון נוסף נגד ביוספירת הצל מבוססת סיליקון היא כי יותר מדי סיליקון לכוד בסלעים. למעשה, להרכב הכימי של החיים על כדור הארץ יש מתאם מקורב עם ההרכב הכימי של השמש. 98% מהאטומים המשמשים את הביולוגיה מורכבים ממימן, חמצן פחמן. לפיכך אם יתגלו צורות חיים מבוססי סיליקון ייתכן שהם התפתחו במקום אחר.
ישנם טיעונים לטובת קיום חיים מבוססי סיליקון על כדור הארץ. לפני כמה שנים, הצליחו מדענים בקלטק להרבות חלבון חיידקי שיצר קשרים עם סיליקון – למעשה הכניס את הסיליקון למערכת החיים. אז אף על פי שסיליקון גמיש פחות לעומת פחמן, אולי הוא יכול למצוא דרכים להרכיב אורגניזמים חיים בנוסף לפחמן?

כשמדובר במקומות אחרים בחלל, כגון ירחו של שבתאי 'טיטן' או כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, איננו יכולים לשלול את האפשרות של חיים מבוססי סיליקון. כדי למצוא אותם אנחנו צריכים איכשהו לחשוב מחוץ לקופסת הביולוגיה הארצית ולמצוא דרכים לזהות צורות חיים שונות ביסודן מאלו מבוססות הפחמן. הרבה ניסויים בוחנים את הביוכימיות החלופיות הללו, כמו הניסוי מקלטק.

ללא קשר לאמונה הנפוצה שקיימים חיים במקום אחר ביקום, אין לנו הוכחות לכך. לכן חשוב להביא בחשבון שהחיים הם יקרי ערך, לא משנה גודלם, כמותם או מיקומם. כדור הארץ הוא הגוף תומך החיים הידוע היחיד ביקום, ולכן לא משנה איזו צורה יכולים החיים במערכת השמש או בשאר היקום ללבוש, אנו חייבים לוודא שאנו מגינים עליהם מפני זיהומים מזיקים, בין שאלו חיים ארציים או חייזרים.

חייזרים יכולים להיות ביננו? אני לא מאמינה שביקרו אותנו צורות חיים המצוידות בטכנולוגיה המאפשרת להם לטוס במרחבי החלל. אבל יש לנו הוכחות לכך שהבסיס לחיים, מולקולות מבוססות פחמן הגיעו אל כדור הארץ על גבי מטאוריטים, לכן אין לשלול גם את האפשרות שהחייזרים יהיו דומים לצורות חיים מוכרות יותר.

למאמר באתר The conversation

26 תגובות

 1. .מ.יוסף
  אהבתי את הכיוון.
  אני תמיד טוענת שהחושים שלנו והאמצעים הטכנולוגים שברשותנו לא מספיקים על מנת למדוד ולחוש בכל מה שבאמת קורה סביבנו (כאן וגם בחלל).
  מאוד יכול להיות שיש חומרים או מימדים (או אפילו ממש כאן שמתקיימים בינינו), שאנחנו לא מסוגלים להבחין בהם. אנחנו כבר יודעים שאנחנו לא מסוגלים להבחין בכל הצבעים וכל אורכי הגל.
  אני בטוחה שאנחנו לא מסוגלים לקלוט בחושינו ובטכנולוגיה שלנו עוד הרבה דברים אחרים.

 2. לכל היצורים דמויי האדם יש רק מקור אחד. כדור הארץ. ההנחה האוטומטית שחייזרים מגיעים מהחלל, היא רומנטיקה מטופשת

 3. הבעיה היא שנקודת ההנחה הראשונית היא, שהחייזרים מגיעים מכוכבים אחרים. אז אם יש חייזרים, הם יכולים להגיע רק ממקום אחד. כדור הארץ. ותאמינו לי שאפשר להסתיר בכדור הארץ יבשת שלמה מתחת לאדמה או לים, בעומק של קילומטרים מתחת לפני השטח.

 4. לדעתי , בעידן הקורונה,המפגינים,המתפללים, עושי חתונות המוניים ,עותי מסכות בכאילו,הם החייזרים מפיצי מחלה,מה צריך יותר הוכחות?!

 5. חייזרים קיימים והם בקשר רצוף עם ארה"ב. יש מספיק עדויות שהאמריקאים אימצו טכנולוגיות של חייזרים. למשל: בוב לזר מספר שעבד על מערכת ההנעה של צלחות מעופפות בשנות השמונים באזור 51. בן ריץ' שניהל את מפעל skunk works של לוקהיד, טען לפני מותו שבמפעל שלו בנו צלחות מעופפות בטכנולוגיה של חייזרים. יש עדויות של טייסים שהטיסו צלחות מעופפות של חייזרים.

 6. @עלמונית קודם כל טעות בדבריך החיים על כדור הארץ אינם משפיעים כלל על חיים בפלנטות אחרות בנוסף לכך הסיכויים לחיים בכוכבים אינם 90 % הם הרבה פחות כוכב אחד עם חיים לא מעיד על חיים בכוכבים אחרים מעבר לכך לחלל יש סוף יותר נכון ליקום יש סוף פשוט אי אפשר להגיע אילו במיוחד לא שהוא כל כך רחוק מכדור הארץ מה שכן נכון היקום מתרחב אך עדיין יש סיכויים שחוץ מיקומינו קיימים עוד אלפי יקומים ואף יש גם השערות לכך שקימים עוד יקומים מקבילים (רק השערות).

 7. כדור הארץ הוא כלום יחסית לכל החלל!
  אין לחלל סוף.
  זה עם הכדור הארץ יש חיים מה הסיכויים שבכוכבים אחרים יש חיים?
  אולי משהו כמו 90 אחוזים…

 8. הגמרא וסיפרי הקודש הם בולשיט.ומי שמאמין בהם אין לו הבנה בסיסית במדע. מלאכים,שדים,ופיות קימים רק בדמיונות של המאמינים. בדיוק כמו הקב"ה. מעניין ששכחתם שהגמרא אומרת שכינים באים מזעת אדם,שהשמש מסתובבת סביבנו וכאילו שאנחנו מרכז היקום, ומה עם נחש מדבר?
  סטיבן הוקינג אמר: אלוהים לא נחוץ להסברת היקום. ואיינשטין אמר: המונה היהודית היא גילגול של האמונות הילדיותיות של האדם.

 9. משה
  במרחק קרוב (50 שנות אור) יש בסביבות 300 פלנטות בגודל כדור הארץ, בטווח "טוב" מהשמש שלהם.

  לא צריך להיות פסימי…

 10. לעניות דעתי – אין תבונה מחוץ לכדור הארץ.
  הסיבה היא מאוד פשוטה: רצף האירועים הדרוש (ליצירת תבונה) הוא כלכך נדיר שדרושים עוד מיליארדי יקומים כדי לקבל תבונה נוספת.
  זה נכון גם לחיים (אבל בסבירות הרבה יותר גבוהה).
  הרצף הוא טורי, משמע: אם נחסיר ממנו שלב (או נשבש אותו) לא יהיו חיים.
  לדוגמא (מכאן): אם כדור הארץ היה במקום קצת פחות שקט בשביל החלב – לא היינו כאן.
  אם לא היו רצף של סופר נובות (עם החומרים שיש כאן ובמינון הנכון) – לא היינו כאן.
  אם לא היתה הטיה של כדור הארץ כנגד השמש…
  אם לא היה ירח…
  אני אעצור כאן שכן ישנם עשרות אלפי שורות שמתחילות ב״אם לא היה…״

 11. אני לא מבין מאיפה הקביעה הנחרצת ש"אין סיכוי שחייזרים יהיו אנושיים"?
  כל המאמר מסתמך על היפותזה שאין לה שום הוכחות או סימוכין, שייתכן שיש ביוספרות צל בכדוה"א, חוץ מאותו מחקר בקלטק, שגם לא מוביל ישירות למסקנה המתבקשת.
  אולי יש ביולוגיות אחרות ואולי לא, אני לא יודע, אבל יצורים תבוניים אנושיים אני מאמין שיש, כתוצאה מהתופעה של אבולוציה מתכנסת.
  הרבה בעלי חיים ממינים שונים בכדוה"א, פתחו איברים ומאפיינים פיזיים דומים למינים אחרים. הדוגמאות הכי ברורות הן עיניים שהתפתחו באופן נפרד 8 פעמים במינים שונים בכדוה"א, וגם כנפיים התפתחו אצל חרקים, ציפורים, זוחלים וגם יונקים.
  אם נמצא כוכב לכת שדומה במאפייניו לכדוה"א (טמפרטורות, אטמוספירה, מים וכו) אין מן הנמנע שנמצא שם גם ייצורים שפתחו כלים דומים לאלו שייצורים פתחו בכדוה"א. ויהיו שם מינים דומים מאוד לחתוליים, לכלביים, לציפורים, לחרקים וכו.
  מכאן גם ייתכן מאוד שייצורים תבוניים אם יתפתחו בכוכב כזה, יהיו מאפיינים אנושיים: ראש אחד, רגליים, ידיים , עיניים וכו.
  אולי יש גם כוכב לכת אחר שפיתח צורות אחרות, אבל הסיכוי שהתפתחו אנושיים גדול יותר לפי הידע שקיים בידנו בזמן זה.

 12. חייזרים לא יבקרו אותנו, מאותה סיבה שלא נבקר אותם. הרבה יותר הגיוני לשלוח רובוטים לחקור פלנטות מרוחקות.

  תחשבו – מה יעשו אנשים על מאדים? הם יפעילו כל מיני מכשירים ויקראו מה כתוב בצג. את זה אפשר לעשות מכאן…

 13. לפי הגמרא יש הרבה מאוד מציאויות חיות סביבנו. ….. נכון מאוד
  בכל כתבי הקודש זה נמצא
  מבחינה מדעית אין הוכחות, ובגלל שהעולם היום מבוסס מדע …זה לא אומר שהמדע שאנו מכירים הוא הקיפי ורחב ידיים, אני מנחשת המדע הגיע היון ל 0.0001% מהידע וההכרה הנמצאת ביקום.
  אם נחזור לספרי הקודש ה' ברוך הוא, יצר המלאכים, השטן, ואדם, ועוד מליוני ייצורים שאנו מכירים ושעדיין לא מכירים.
  אם נחזור 3 הייצורים העיקריים : מלאכים…ייצורי אור , שטן..ייצורי אש, אדם..ייצורי אדמה (ייצור ביניים)
  ובגלל שהייצור האנושי מוגבל בכל החושים שלו , אז אנו לא מסוגלים לראות אתום כי ההרכב המולקולרי שלהם מבוסס ביוכימיה שונה , שהחושים שלנו לא קולטים.

 14. אנחנו חושבים ומפרשים את ה"מציאות" ביחס לידוע לנו. אם יש חי-זר המבקר אותנו – יתכן ואותו חיזר שונה במהות ובתכלית.
  גם כשכתבתי שהחיזר שונה מאיתנו – יצרתי השוואה אלינו, וזאת מבלי לשים לב.
  יתכנו צורות חיים מופשטות, אחרות שאינן חומר, שאנן נראות או נשמעות
  שאינן "נקלטות" בחושים שלנו ובטכנולוגיות שלנו.

 15. מליונים אומרים שראו חייזרים.מיליארדים לא ראו. האם יתכן שברצונם הם נראים ופעמים לא נראים. הם חיים בארכי גל שונים?

 16. אם ישנם חייזרים , מה יש להם לחפש אצלינו , הם כנראה כל כך מפותחים , אם הם רוצים , הם יכולים לעשות בנו מה שהם רוצים , מעבר לכך האבולוציה הולידה מליוני יצורים , מי אנחנו בכלל ..

 17. ראיתי כמה השבוע וממש לא נראים חייזרים . הסוואה מושלמת מהעתיד , מכוכב אחר

 18. אנשים אומרים את זה עוד לפני שנולד המדע, אבל קראו להם משוגעים

 19. כל עוד החייזרים לא יכולים להכין לי ארוחת צהריים, הם לא קיימים מבחינתי.

 20. לפי הגמרא יש הרבה מאוד מציאויות חיות סביבנו. הם נקראים "מזיקין" בלשון הגמרא ופשוט אין לעין רשוץ לראותם. (בדיוק כמו שהעין האנושית איננה מסוגלת לראות אינפרא אדום או אולטרה סגול).
  כנל יש גם הילות רוחניות שהוכחו כודאיות במכון ויצמן למדע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן