סיקור מקיף

היום אמור להיות משוגר טלסקופ חלל אירופי חדש – COROT

הטלסקופ ינסה לאתר כוכבי לכת במערכות שמש אחרות בעזרת צפיה בתבנית האור של הכוכבים הראשיים במערכות וניתוחה 

טלסקופ החלל COROTאל האבל, צ'אנדרה ושפיצר מצטרף כיום בן משפחה חדש – טלסקופ של סוכנות החלל האירופית בשם COROT שאמור להיות משוגר היום, 27 בדצמבר 2006.

הטלסקופ שישמש לציד כוכבי לכת, נקרא COROT (ראשי תיבות של המשפט “Convection Rotation and planetary Transits”). החלק הראשון של השם –  convection rotation משמעו ש-COROT יהיה מסוגל לחפור בתוך השכבות של הכוכבים, ולמדוד את הגלים האקוסטיים הרוטטים על פני השטח שלהם.

האסטרונומים מכנים את הטכניקה הזו בשם ססיסמולוגיה כוכבית (asteroseismology). החלק השני של השם, מעבר פלנטרי, מתייחס ליכולת של מערכות הטלסקופ למדוד את התעמעמות אור הכוכב כאשר כוכב לכת חוצה לפניו. יכולת זו, של ציד כוכבי לכת היא המעניינת מבין שתי המשימות של הלווין. COROT ינטר מאות אלפי כוכבים בו זמנית, וינסה לראות אילו מהם מפגינים עמעום והבהרה מחזוריים.

מרבית כוכבי הלכת ש-COROT צפוי לגלות יהיו קרוב לודאי מהסוג של צדקים חמים, כוכבי לכת גדולים המקיפים במסלול קרוב את הכוכב ההורה שלהם. ואולם המכשירים עשויים להיות רגישים מספיק כדי לאתר כוכבי לכת סלעיים שמסלולם סביב הכוכב הוא עד 50 ימים. הדבר עשוי לספק למדע סוג חדש של כוכבי לכת שעד כה לא ניתן היה לגלותם.

יש לקוות שלא תתרחש תקלה בשיגור או במכשירי הטלסקופ לאחר הפעלתו ושנוכל לקבל את התפוקה המדעית יוצאת הדופן בלא להמתין לה זמן רב מדי.

להודעת סוכנות החלל האירופית באתר יוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן