סיקור מקיף

הטיל השנוי במחלוקת של צפון קוריאה נכשל בהצבת לווין במסלול

שיגורו אמש של Unha-3 הסתיים לאחר פחות משתי דקות עקב תקלה בשלב השלישי. הטיל נפל לים

המשגר הקוריאני Unha-3 על כן השיגור, לפי שיגורו הכושל ב-13/4/2012.
המשגר הקוריאני Unha-3 על כן השיגור, לפי שיגורו הכושל ב-13/4/2012.

מאת קן קריימר, אתר יוניברס טודיי (לידיעה)

צפון קוריאה המשיכה בקריאת התיגר שלה על האזהרות הבינלאומיות ושיגרה את הטיל Unha-3 היום (ו' בשעה 01:39 שעון ישראל – 06:39 שעון מקומי). כך דיווחו מאוחר יותר ערוצי החדשות האמריקניים. ככל הנראה השלב השלישי התפרק במהלך 90 השניות הראשונות או לכל היותר בתוך 2 דקות ולא הגיע למסלול. מדובר בטיל שגובהו 39 מטרים ומשקלו בעת השיגור 90 טון.

השכנות – דרום קוריאה ויפן, כמו גם שאר העולם לא התייחסו לשיגור זה כאל מבצע חלל אלא כניסוי בטיל בליסטי, ולפיכך הוא נאסר על ידי מועצת הבטחון של האו"ם.

צפון קוריאה הזמינה כלי תקשורת מרחבי העולם כדי לסקר את שיגור הטיל לפני מספר ימים אך לא הכריזה מראש על מועד השיגור המדויק. כישלון השיגור יעיב על יוקרתו של המנהיג החדש של קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און בן 28, אשר הועלה לדרגת מנהיגות עם מותו לאחרונה של אביו קים ג'ונג איל.
בכירי משרד ההגנה שצוטטו ב-NBC וב-CNN אמרו כי הטיל נפל לאוקיאנוס לאחר שטס כ-110 קילומטרים. הסיבה לכשלון עדיין לא ידועה.
שכניה של צפון קוריאה והמערב גינו בחריפות את תוכנית השיגור באמרם כי מדובר בניסוי של טיל בליסטי שיוכל לעבור בקלות הסבה למטרות צבאיות ולפגוע אפילו בחוף המערבי של ארה"ב.
הצפון קוריאנים אמרו כי הם בסך הכל משגרים לווין מזג אוויר נסיוני המיועד לצרכי שלום אותו הציגו בפני כלי התקשורת לפני מספר ימים. עיתוי השיגור מגיע במקרה בזמן שבו חוגגים בצפון קוריאה את יום הולדתו המאה של מייסד המדינה קים איל סונג.

הטיל מדגם Unha-3 שוגר מבסיס הטילים טונגצ'אנג-רי בחוף המערבי של צפון קוריאה ליד הגבול עם סין בכיוון דרום. מסלול הטיל היה אמור לעבור מעל חופי דרום קוריאה ויפן וגרם למדינות הללו לדאגה במקרה שהטיל יפתח בעיות בעת הטיסה ויתרסק מעל היבשה, דבר שעלול היה לגרום לאבדן חיי אדם.

מועצת הבטחון של האו"ם תכננה להיום מפגש חירום בניו יורק כדי לדון במצב. עד כה טרם התקבלה הודעה רשמית מטעם ממשלת צפון קוריאה. גם העיתונאים שהוזמנו לסקר את השיגור לא דווחו על הכשלון.

NORAD -מפקדת ההגנה האווירית של ארה"ב והמפקדה הצפונית של ארה"ב גילתה ועקבה אחר השיגור של מה שהיה לטענתה טיל צבאי בשם טאפו-דונג 2 בשעה 18:39. המפקדה עקבה אחר הטיל ששוגר מעל הים הצהוב לכיוון דרום. מדדים ראשונים הראו כי השלב הראשון של הטיל נפל לים כ-165 קילומטרים מערבית לסיאול, דרום קוריאה. שאר השלבים נכשלו, ולא נפלו שברים על היבשה. בשום שלב לא היוו הטיל או שרידיו איום על חיי אדם."

תגובה אחת

  1. תוצאה של אמצעי לוחמה אלקטרונית? לך תדע.. בכל אופן כדברי הילד הבריון בסדרה "משפחת סימפסון"… HA HAA!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן