סיקור מקיף

שמירה על יונקים ימיים

מחקר חדש מונה את האיזורים בהם יש לשמור על היונקים הימיים מפני הכחדה. הים התיכון הוא אחד מהם

לוויתן מת על חוף בת גלים בחיפה, 1 באפריל 2006. צילום: אוניברסיטת חיפה. מתוך אתר מחמל"י
לוויתן מת על חוף בת גלים בחיפה, 1 באפריל 2006. צילום: אוניברסיטת חיפה. מתוך אתר מחמל"י

החל בגדול היונקים – הלוויתן הכחול דרך ‪תחש‬ ופרת-ים ועד לוטרות (ימיות), כל היונקים הימיים נמצאים תחת לחץ שנוצר בגלל פעילות אנושית.
פגיעה ע"י צייד מכוון או מקרי, הרעלות, פגיעה מבליעת פלסטיק ועוד יותר מכך פגיעה כתוצאה מהתחממות המים ומעלית החומציות בגלל רמות הדת"פ באטמוספרה.
במקרים רבים היונקים הימיים הם טורפי-העל ולכן פגיעה בהם עלולה לגרום להרס המערכת כולה. יונקים ימיים נפוצים כמעט בכל גופי המים (מתוקים ומלוחים), אלא שעל פי סנדרה פומפא מהאוניברסיטה הלאומית של מקסיקו ⁃ Sandra Pompa of the National Autonomous University of Mexico שמפרסמת את ממצאיה ב ‫:Proceedings of the National Academy of Sciences, אחד עשר אזורים מהווים "בית" ליונקים שאינם נמצאים באף מקום אחר.
החוקרים מכנים אזורים אלה כ"בלתי ניתנים להחלפה", בין 11 האזורים מציינים את איי הוואי, איי הגלפגוס, נהר האמזונס, איי חואן ופרננדס (מול חוף צ'ילי), הים הכספי, אגם באייקאל, הנהר הצהוב (סין), נהרות הגנגס והאינדוס, איי קרגואלן (דרום האוקינוס ההודי), (וכדי שלנו יהיה עניין ישיר) : לדעת החוקרים אחד האזורים החשובים לשימור והגנה הוא הים-התיכון.

נוספים על כך תשעה אתרים נוספים וביחד הם מחזיקים 84% מכל היונקים הימיים, תשעת האתרים הנוספים הם : חופי בחה-קליפורניה, חלק נכבד מחוף מזרח אמריקה (שכולל את : קולומביה וונצואלה, פרו וארגנטינה ),קובה, היספניולה, כך גם חופי דרום ומערב אפריקה, חופי יפן, חופי אוסטרליה וניו-זילנד. כלומר איתור וזיהוי של עשרים אזורים חשובים שבהם יש לרכז את מאמצי השימור.

עבור שלושה מינים של כלב ים נזירי באיים הקריבים, הלוויתן האפור של האוקינוס האטלנטי ופרת ים ממין סטלר לא יעזרו האיתור או מאמצי השימור שכן הם כבר נכחדו בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה 20 בגלל ציד, חלקם ניצודו בגלל פרוותם, אחרים בגלל השומן והבשר. היונק הימי האחרון שהוכרז ב 2008 כ נכחד היה ה"באז'יי" baiji, דולפין שהיה נפוץ בנהר הצהוב בסין.
מין דולפין אחר שעומד על סף ההכחדה הוא ה וואקויטה vaquita שאולי עדיין חי בצפון מפרץ קליפורניה. ושוב בסביבתנו הקרובה, בים התיכון הולך ונכחד כלב הים הנזירי.

ברשימה קודמת כתבתי כי "רק 1% מכלל שטחי האוקינוסים מקבלים הגנה כאשר חלק זעיר מהם מוגדר כשמורות". המחקר שיתפרסם יהווה כלי עבודה חשוב עבור ארגוני שימור וממשלות, כלי שבעזרתו יעשו מאמצים לשמירה על סביבתנו.

לידיעה על המחקר שהתפרסמה בעיתונות הכללית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן