סיקור מקיף

נחיתת מעבורת החלל עשוייה להידחות ביממה

החללית קולומביה ועליה האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, תנחת בשבת אחה"צ (שעון ישראל) בנמל החלל קנדי בקייפ קנוורל שבפלורידה

  
נחיתת מעבורת החלל "קולומביה" שעל סיפונה האסטרנואוט אילן רמון, עשוייה להידחות ביממה.על פי רוב נמנעים בנאס"א מלהנחית את המעבורת כשיורד גשם או כשהראות מוגבלת. במקרה כזה, צפויה המעבורת להישאר במסלול סביב כדור הארץ ליום או יומיים נוספים, עד שמזג האוויר יאפשר נחיתה בבסיס החלל על שם קנדי בפלורידה. המעבורת ערוכה מראש לאפשרות של דחייה ומצוידת בכל הנדרש כדי לאפשר שהות ארוכה יותר מהמתוכנן.

עם זאת, במקרה שמזג האוויר בפלורידה יוסיף להיות קשה, עשויה נאס"א להחליט להעביר את הנחיתה מקייפ קנווארל בפלורידה לבסיס אדוורדס שבקליפורניה.

אגב, אסטרונאוטים ותיקים הודו בריאיונות כי הוספת יום או יומים לטיסה היא חלומו הרטוב של כל אסטרונאוט, גם כאלה שיש להם סיכוי לעלות שוב לחלל, ובודאי כאלה שהחוויה עבורם היא חד פעמית.

 
רמון וצוותו מתוכננים להשלים את משימתם ביום שבת בבוקר, ולנחות בכף קנוורל.
אבל תחזית מזג האוויר האחרונה מדברת על אפשרות של גשם ועננות, וכיוון
שהמעבורת נוחתת בלא מנועים, בנאס"א מעדיפים להמתין לשמים נקיים. יתכן
שהנחיתה תידחה ליום ראשון, ואם גם אז מזג האוויר לא ישתפר, הנחיתה תבוצע
בנמל התעופה אנדרוס שבקליפורניה.
נחיתת מעבורת החלל עשוייה להידחות ביממה
נחיתת מעבורת החלל "קולומביה" שעל סיפונה
האסטרנואוט אילן רמון, עשוייה להידחות ביממה.

 
רמון וצוותו מתוכננים להשלים את משימתם ביום שבת בבוקר, ולנחות בכף קנוורל. אבל תחזית מזג האוויר האחרונה מדברת על אפשרות של גשם ועננות, וכיוון שהמעבורת נוחתת בלא מנועים, בנאס"א מעדיפים להמתין לשמים נקיים. יתכן שהנחיתה תידחה ליום ראשון, ואם גם אז מזג האוויר לא ישתפר, הנחיתה תבוצע בנמל התעופה אנדרוס שבקליפורניה.
החללית קולומביה ועליה האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, היתה אמורה לנחות בשבת אחה"צ (שעון ישראל) בנמל החלל קנדי בקייפ קנוורל שבפלורידה.
רונה רמון, רעיתו של אילן רמון אמרה הבוקר בגלי צה"ל כי בנחיתה הנוכחית מבצעים האסטרונאוטים גם בדיקות שוטפות של הלב ולחץ הדם, ולפיכך הם ייצאו מהמעבורת במצב שכיבה. רק לאחר כשעה יתנן לבני המשפחות להפגש עמם.
בריאיון לסי.אן.אן שלשום אמר רמון כי לאחר שבוע ויותר במסע, הוא הגיע למטרה שאליה ביקש: להיות אחד מהאסטרונאוטים, לא פחות וגם לא יותר.

בנאס"א מתלהבים מהדיווחים הצבעוניים שרמון שולח אודות הניסויים. למשל באחד מהם הוא גילה גי כמה זבובי פירות עדיין נשארו בחיים, דבר שהיה בגדר חדשות טובות לא רק למדענים שאחראים לאותו ניסוי אלא גם לעכבישי הגינה שנמצאים באותו כלוב ואשר אמורים לאכול אותם.
והעדכון האחרון של תוצאות הניסוי. ד"ר יואב יאיר, מצוות החוקרים הראשי של הניסוי מדווח באתר "לגעת בשמים-ישראל בחלל" של מט"ח.
"ההמתנה הארוכה השתלמה ובהקפה מספר 176 הצליח אילן רמון לצלם פלומת אבק ארוכה שנראתה יוצאת מכיוון מערב אפריקה לעבר האוקיינוס האטלנטי. התמונות שודרו אל הקרקע ונותחו על ידי צוות המדענים במרילנד, אשר שמחו מאד לקבל סוף סוף תצלומי אבק ברורים ובאיכות גבוהה."
"פיענוח הנתונים ממסלולים קודמים נמשך, ובנתונים המוקלטים של התצפיות הליליות על סופות הברקים התגלו עוד שדונים, כאשר אחד מהם נראה בגודל עצום.
בעוד מספר שעות מתוכננת תצפית לא שגרתית ובלתי מתוכננת, אשר עמיתינו מנאס"א ביקשו ממצלמות הניסוי שלנו לתעד: שריפות יער ענקיות בברזיל. השריפות במקרה זה הן יזומות, כלומר כאלה שמוצתות בכוונה במועד ידוע, והן תמשכנה מספר שעות. זה חלק ממחקר משותף של ממשלת ברזיל ונאס"א, שנועד לבדוק את ההשפעות האקלימיות של בירוא היערות באמזונס, אשר נמשך כבר יותר מ-20 שנה ואשר חיסל כבר חלק גדול מהג'ונגלים שם. במחקר זה משתתפים מטוסים ולווינים רבים, וזוג העיניים הנוסף של אילן רמון, עם מצלמות מיידקס, עתיד להוסיף נדבך חדש, ובלתי צפוי, לניסוי מדעי זה. למרבה המזל גילו בקרי הטיסה ביוסטון גמישות רבה ואיפשרו לנו לבצע תצפית מיוחדת זו, הרחק הרחק מהמזרח התיכון."
ביום ה-12 לטיסתו בחלל, וימים ספורים לפני שובו לכדור הארץ, שיגר האסטרונאוט הישראלי אל"מ אילן רמון, דואר אלקטרוני לנשיא המדינה משה קצב, שבו סיפר על חוויותיו ועל התרגשותו כאשר טס מעל ירושלים.

במכתבו האלקטרוני תיאר אל"מ רמון את התרגשותו הרבה לקראת הטיסה וסיפר בקצרה על אורח החיים במעבורת. "הבוקר – שבת, ינואר – 26 טסנו מעל ישראל, זו לא היתה הפעם הראשונה, אך הפעם זה היה הטוב ביותר. מן החלל ראיתי בבירור את ירושלים ובזמן שהסתכלתי על בירתנו אמרתי שמע ישראל". רמון אמר, כי בישראל יש את האנשים הכי טובים, בעלי יכולת מצויינת "וצריך רק את המנהיגות הנכונה להביא את העם בישראל להגיע עד השמיים".

לדברי אל"מ רמון, הוא וצוות המעבורת עובדים כמעט 16 שעות ביממה ועורכים ניסויים מדעיים בינלאומיים רבים, "אנחנו עובדים לטובת האנושות ומהחלל כל העולם שלנו נראה כיחידה אחת בלי גבולות, לכן, רוצה אני לקרוא מלמעלה בחלל – בואו נעבוד למען השלום ולחיים טובים יותר לכל אחד בעולם".

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן