סיקור מקיף

האסטרונאוטים ב"קולומביה" הצליחו לצלם אבק במסגרת הניסוי של אוניברסיטת ת"א

 דיווחים מתאריך 27/1/2003

  האסטרונאוטים במעבורת החלל קולמביה הצליחו סוף סוף לצלם אבק באיזור הים התיכון והמזרח התיכון במסגרת הניסוי של אוניברסיטת תל אביב. לדבריהם מדובר בכמויות ממשיות של אבק שאפשר היה לצלם אותם ולהעביר את הצילומים לכדור הארץ. היום ישוחחו האסטרונאוטים במעבורת בקשר עם עמיתיהם בתחנת החלל הבין לאומית.

ד"ר יואב יאיר מדווח לאתר האינטרנט של מט"ח ממרכז הבקרה של הניסוי הישראלי במרכז החלל גודארד שליד וושינגטון: "הנה זה מגיע! אילן רמון הצליח לצלם באמצעות המצלמות של ניסוי האבק הישראלי פלומות אבק בחוף המערבי של אפריקה. לפי התחזית 24 שעות לפני כן אכן הייתה סופת האבק אמורה להתרחש – ולא רק שהתחזיות התגשמו – הן גם צולמו נשי המחקר בחדר הבקרה התרגשו מאוד ויבחנו בקרוב את התצלומים."

עוד כותב ד"ר יאיר: "אנחנו נמצאים כבר ביום העשירי למשימה ודומה שהשגרה קנתה לה אחיזה גם למעלה, אצל האסטרונאוטים, וגם בקרב צוותי הבקרה ביוסטון ובמרילנד. העניינים מתבצעים בניחותא ובמקצוענות רבה, אין התרגשות גדולה והכל נראה "יום-יומי". כמובן שזה רק כביכול, כי כאשר אתה תופס לפתע שפקודת "אנטר" למחשב שלך עושה מרחק של כמה עשרות אלפי קילומטרים בחלל, דרך לוויני ממסר, ושאתה צריך לחכות יותר מדקה עד שהנורית הירוקה המאשרת שהמעבורת קיבלה את הפקודה נדלקת – אז מבינים שאנחנו עוסקים במשימת חלל, ולא במשהו רגיל."
"הנופים והתצלומים המשודרים ממצלמות המעבורת מרהיבים ביופיים ומתחלפים במהירות בעת שהמעבורת חולפת מעליהם במהירות של 8 קילומטרים בשנייה. אנו בחדר הבקרה משתדלים להתמקד במשימה ולפענח כמה שיותר מידע ממה שמצלמות הניסוי קלטו. עד עתה הצלחנו לזהות שדוני ברקים מסוגים שונים, ומעט אבק… רוב המזרח התיכון מכוסה בעננים."

ידען אילן רמון
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן