סיקור מקיף

עדכון מאוניברסיטת ת"א על השדונים שצילם רמון

לאחר ההתרגשות הגדולה מ"ציד" השדונים האדומים מחכים כולם ל"ציד" הבא – סופות אבק. העננות שהורידה גשמים עזים באזור התפזרה באופן זמני ואנשי הצוות של ניסוי מיידקס, על המעבורת, בחדרי הבקרה בקרקע ובאזור שלנו, מקווים שהפעם זה יצליח 

 

השדונים שצולמו מהקולומביההשגרה במעבורת קולומביה נמשכת ללא תקלות. כך מוסר ד"ר יואב יאיר באתר "ישראל בחלל" של מט"ח (קישור – בצד שמאל). האסטרונאוטים כולם מצליחים לשמור על סדר היום המדוקדק שנקבע מראש. גם השיחה המתוקשרת של אילן רמון עם ראש הממשלה ושרת החינוך עברה בהצלחה.
לאחר ההתרגשות הגדולה מ"ציד" השדונים האדומים מחכים כולם ל"ציד" הבא – סופות אבק. העננות שהורידה גשמים עזים באזור התפזרה באופן זמני ואנשי הצוות של ניסוי מיידקס, על המעבורת, בחדרי הבקרה בקרקע ובאזור שלנו, מקווים שהפעם זה יצליח. המעקב הוא מעקב משותף – ממצלמות המעבורת וממטוס קל שטס באגן המזרחי של הים התיכון ועוקב אחר שינויי מזג האוויר.
את ההסבר הבא קיבלנו מדוברת אוניברסיטת תל אביב. מצלמת הניסוי של MEIDEX מטעם אוניברסיטה תל-אביב מודדת שדונים (SPRITES AND ELVES) ממעבורת החלל
שדונים הנם הבזקי אור קצרים המופיעים לעיתים מעל סופות רעמים בגבהים של כ 60- 100 ק"מ מעל הקרקע. ELVES מופיעים בצורת טבעת עגולה ואילו SPRITES נראים בצורות שונות כגון מדוזות, שינים וכן בצורות מאורכות הנראות כגזר.
תופעות מוזרות אלה, שנתגלו לראשונה לפני כ- 14 שנה בלבד, נוצרות בהשפעת שדות חשמליים חזקים הנוצרים ע"י התפרקויות ברקים בעלי עוצמה גדולה בעננים למטה.
המיקום, הזמן והדרך בה נוצרים שדונים אלה עדין לא ברורים ואחד מתפקידיו של הניסוי הישראלי במעבורת החלל הוא לזהות ולמדוד את התופעות האלה. דבר זה מבוצע ע"י אילן רמון ומדענים מאוניברסיטת תל אביב ומהאוניברסיטה הפתוחה.

שתי התמונות למטה צולמו ב-19 בינואר ע"י מצלמת הניסוי של MEIDEX. התמונות הן של ELVE מעל דרום האוקיינוס השקט ושני SPRITES מעל דרום מזרח אוסטרליה. התמונות צולמו כשהמעבורת מכונת את המצלמות מעל לאופק. האור בחלקם התחתון של התמונות הוא מברקים בעננים בגובה של כ-10 ק"מ ואילו השדונים מופיעים בגובה של כ – 90 ק"מ. (התמונות צולמו בשחור לבן ומודגשות פה ע"י צבע).
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן