סיקור מקיף

רמון וחבריו משחקים באש

סיכום יום הניסויים השלישי – היום הרביעי למסע (20 בינואר 2003)

 
 
 
האסטרונאוטית קאלפנה צ'אולה מרחפת בתא הטייס של המעבורת

תאריך המעבר * * משעה * * * * * *עד שעה
20/01/03—-13:25:29—-13:34:44
20/01/03—-15:00:20—-15:08:52
STS,107 at Tel,Aviv ,Israel
21/01/03—–7:07:24—–7:15:52
21/01/03—–8:41:36—–8:50:41
21/01/03—-10:16:51—-10:25:24
21/01/03—-11:51:53—-12:00:40
21/01/03—-13:26:28—-13:35:44
21/01/03—-15:01:43—-15:09:06

 

האסטרונאוטים על סיפון מעבורת החלל קולומביה הבעירו להבות קטנות במעבדה החללית שלהם כדי לערוך מחקר מדעי של הפיח. הלהבות הודלקו בתוך תא קטן שהוכנס בתוך תא גדול יותר, כך שלא היתה סכנה שהאש תפרוץ החוצה.
האסטרונאוטים קאלפנה צ'אולה ואילן רמון השתמשו במצת עם חוט חשמל חם ומבער סילוני זעיר כדי לייצר להבות באורך של עד 5 סנטימטרים. הם אספו דוגמיות מהפיח שנשאר לאחר האש כדי להחזיר אותם לבדיקה במעבדה בכדור הארץ. המדענים מבקשים להביט טוב יותר את טבעו של הפיח – מזהם האוויר הגורם למחלות ריאה. הם פנו לחלל כדי להמנע מבריחת האוויר החם ולהאט את הריאקציות בתוך הלהבות כדי שיהיה יותר קל להבין אותם. ניסוי פיח דומה התבצע במעבורת קולומביה בשנת 1997.
בעבודה אחרת שביצעו האסטרונאוטים ביום ראשון – היום השלישי מתוך 16 ימי המסע, צילמו האסטרונאוטים פעם נוספת את הים התיכון ואת האוקיאנוס האטלנטי לצורך איתור פלומות אבק (במסגרת הניסוי הישראלי MEIDEX). באשר לניסוי הישראלי, עננים המשיכו להפריע לתצפיות.
כן לקחו האסטרונאוטים זה לזה בדיקות דם בשם המדע.
ניסויי מעבורת החלל: אין סופות, יש שדונים

הכתבת המדעית של הארץ, תמרה טראובמן, מוסרת כי משימת המחקר של מעבורת קולומביה, הנמצאת כעת ביומה הרביעי, ממשיכה להתנהל ללא תקלות משמעותיות. מנאס”א נמסר אתמול כי עשרות הניסויים הנעשים במעבורת “מתבצעים באופן חלק”.

ניסוי מיידק”ס הישראלי, הכולל מדידות אבק מעל אזור הים התיכון וצילום “שדונים” (“ספרייטס”, באנגלית) – הבזקי אור המופיעים בעת סופות ברקים שלא ברור כיצד הם נוצרים. הצוות עדיין לא הצליח למדוד סופת אבק, בגלל שסופות אלה נדירות בחורף ועננות כבדה מעיבה עליהן. ואולם אתמול התגלה השדון הראשון. סא”ל יצחק מאיו, שאומן כגיבוי לרמון וכיום חבר בצוות הניסוי הפועל במרכז בקרת הקרקע להפעלת הציוד המחקרי בוושינגטון, אמר כי קצת אחרי עשר בערב (שעון ישראל) הגיעו נתונים מהמעבורת, והתגלה בהם שדון.

ראש ניסוי השדונים, ד”ר יואב יאיר מהאוניברסיטה הפתוחה, סיפר בראיון ממרכז הבקרה בוואשינגטון כי מוקדם יותר, בשעות הבוקר, צולמה תופעה אלקטרו-מגנטית אחרת, המכונה “,”Elves ונראית גם היא כהבזקי אור בצורת טבעת שטוחה. התצלום נעשה בזמן שהמעבורת טסה מעל דרום האוקיינוס השקט. לדברי מאיו, ניתוח הנתונים שהתקבלו צפוי להיעשות “בימים הקרובים”.

 טיסתו של רמון – ריכוז ידיעות משעות הערב   
20.1.2003
 
מאת: אבי בליזובסקי 
  
מעבורת החלל קולומביה ממשיכה הבוקר (שבת) במשימותיה בלי תקלות אחרי טיסה של יותר מיממה וחצי. המעבורת טסה בגובה של מאתיים ושמונים קילומטרים מעל לכדור הארץ.

מפקד המעבורת ריק הזבנד אמר הלילה כי שבעת אנשי הצוות סיימו להתארגן והם נעים בלי קושי בתוכה. בהודעות שפורסמה מטעם נאס”א נאמר כי האסטרונאוטים מבצעים את הניסויים הראשונים מתוך עשרות הניסויים המתוכננים. בין היתר הפעיל אילן רמון בסיוע חבריו את המצלמות של תוכנית בדיקת האבק בשמי המזרח התיכון. עם זה גילו צילומים ראשונים כי עננים באזור יקשו לזהות סופות אבק מן החלל בימים הקרובים.

בניסוי אחר שעשו האסטרונאוטים מאז שיגורם הם הצליחו לגדל גידול סרטני גדול בתנאים של חוסר משקל. מטרת הניסוי לברר דרכים של טיפול גנטי בגידולים בבלוטת הערמונית ובמעי הגס.

הבי.בי.סי הקדיש אייטם לסיקור החדשותי בארץ של מעבורת החלל ביום חמישי. “האיש הרגוע ביותר היה אילן רמון, אלוף משנה וטייס קרב. האתר הבריטי מדגיש את אמצעי הבטחון הרביםש ננקוט לרבות החיילים הרבים, כלבים שאומנו להריח חיומרי נפס ומטוסי קרב שהובאו עקב נוכחותו של רמון ביחד עם משלחת של 300 אנשים מישראל.
לידיעה בבי.בי.סי

 

בנאס”א מברכים על שיגור מוצלח, אילן רמון החל במחקר בחלל

הודעה לעיתונות של סוכנות החלל הישראלית

אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, החל את מלאכתו בחלל לאחר שיגור מוצלח של המעבורת “קולומביה”. אילן רמון אף יצר קשר עם מרכז הבקרה ביוסטון ואמר: “אני גאה להיות הישראלי הראשון שטס לחלל”.

רמון וצוות המעבורת נמצאים כעת כ 275 ק”מ מעל כדור הארץ. הם מקיפים אותנו פעם בשעה וחצי לערך ויבצעו 256 הקפות של הכדור בטרם ישובו, ב1 בפברואר.

משימתה של “קולומביה” היא משימת המחקר הראשונה שמבצעת נאס”א מזה כשלוש שנים. מאז 1998 הוקצו רוב משימותיהן של מעבורות החלל לטובת פרויקט תחנת החלל הבינלאומית, כאשר נשאו אל התחנה וממנה צוותי אסטרונאוטים מחליפים, אספקה וחלקים של התחנה הנבנית אט אט בחלל.

במשימה הנוכחית הופקע תא המטען של המעבורת לטובת מעבדה משוכללת בה ייבצעו אנשי הצוות כשמונים ניסויים הקשורים ברובם לחקר המיקרו גרביטציה, היעדר כוח הכבידה. בין הניסויים גם הניסוי הישראלי שמטרתו לחקור סופות אבק מעל המזרח התיכון ואת השפעותיהם על מזג האוויר והתחממות כדור הארץ. במהלך 16 ימי השהייה בחלל ינוהלו הניסויים בשתי משמרות כאשר הצוות כולו מחולק לשני צוותים, כאשר הצוות “האדום” עובד, הצוות “הכחול” נח ואז מתחלפים. בימים האחרונים אף הונחו האסטרונאוטים מהצוותים השונים לישון בשעות שונות, כדי להרגיל אותם לעבודה שונות.

נאס”א)
אילן רמון – בקרוב השעון

מאת: מערכת וואלה!

האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, שהמריא ביום חמישי לחלל הצית את רגש הפטריוטיות הישראלית ולא פסח גם על זה של גופים מסחריים המבקשים לגזור קופון על חשבונו.

מלון “עץ הזית” בירושלים החליט לקרוא לסוויטה במלון – “סוויטת אילן רמון”, והודיע כי ישמח לארח את האסטרונאוט ומשפחתו, כשיחזרו לישראל, כאורחיה הראשונים של מערכת החדרים. סוויטת רמון שוכנת אחר כבוד בסמיכות ל”סוויטת בגין” ו”סוויטת המלך חוסיין”.

בחברת “אמריקן קומפורט” החליטו כי האסטרונאוט סובל מאי נוחות במעבורת החלל “קולומביה”, למרות מצב אפס הכבידה. בחברה החליטו להעניק לו במתנה כורסת מסאז' מתוחכמת עם חיבור לטלפון, כדי שיוכל בשובו מן המסע המפרך לנוח, להתפנק ממסאז' ולשוחח עם כל קרובי המשפחה והחברים.

גם חברת “שעוני עדי” החליטה לציין את האירוע ההיסטורי בשעון מיוחד שעליו איור של חללית, ראשי התיבות של האסטרונאוט (א.ר) ותאריך שיגור החללית – 16.1.03.

בערוץ הטלוויזיה החדש “תכלת” (ערוץ היהדות) הוחלט להציע לאילן רמון להנחות תוכנית אירוח שבועית, שתעסוק בישראלים שהתפרסמו בעולם בתחומים שונים. בערוץ מציינים, שהתוכנית תעלה לאוויר רק בתחילת חודש יוני, ולכן יהיה זמן להמתין לתשובתו של רמון.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן