סיקור מקיף

רוסיה מבקשת לסייע לנאס"א בתחזוקת תחנת החלל הבינלאומית בעקבות אסון קולומביה

רוסיה וארה"ב ינקטו ב"צעדים אנרגטיים משותפים" כדי לתמוך בתחנת החלל הבינלאומית לאחר אסון קולומביה. כך אמר ביום שישי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

 חבר הצוות השישי של תחנת החל קן בוורסוקס

רוסיה וארה"ב ינקטו ב"צעדים אנרגטיים משותפים" כדי לתמוך בתחנת החלל הבינלאומית לאחר אסון קולומביה. כך אמר ביום שישי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
בכירים בתוכנית החלל הרוסית אמרו כי הם מוכנים לבנות חלליות (סיוז ופרוגרס) נוספות ובלבד שארה"ב ולשאר 16 המדינות השותפות בתחנה ישתתפו בעלות הבניה.
בעבר שירתו את התחנה הן ספינות מטען והן מעבורות החלל. במהלך הבדיקות לנסיבות אסון קולומביה, הפכו הספינות הרוסיות לצינור הקשר היחיד לתחנה, המאוישת כעת בשני אסטרונאוטים אמריקנים ובקוסמונאוט רוסי אחד.
לדברי פוטין הוא והנשיא בוש דנו בנושא לאחרונה. "נשיא ארה"ב הסב תשומת לב לנושא כאשר שוחח איתי בטלפון ועודד אותי לנקוט יוזמה כדי להבטיח המשך פעילות התחנה", אמר פוטין בנאום בטלוויזיה.

ואולם נאס"א לא החליטה עדיין איזו עזרה נחומה מהרוסים. מנהל סוכנות החלל הרוסית, יורי קופטייב אמר בתחילת פגישתו עם פוטין בקרמלין. תקציב סוכנות החלל הרוסית, בסך 130 מיליון דולרים מוקדש כולו לשיגור שתי חלליות סויוז מאוישות ושלוש חלליות פרוגרס המביאות אספקה לתחנה בשנת 2003.
סוכנות הידיעות איטאר-טאס ציטטה את קופטייב כאומר שרוסיה תצטרך לבנות חללית פרוגרס נוספת השנה ועוד שלוש בשנה הבאה כדי להמשיך ולתחזק את התחנה. כל חללית מדגם פרוגרס עולה 22 מיליון דולרים.
"מה שנעשה עד כה בידי ארה"ב ורוסיה יצטרך להיעשות בידי רוסיה לבדה", אמר קופטייב. "באופן טבעי, זה מטיל אחריות נוספת על רוסיה ודורש התאמות על התוכנית כולה." קופטייב מתכוון בכך לפניה של רוסיה לארה"ב לצמצם את צוות התחנה משלושה לשניים – רוסי ואמריקני, כדי שניתן יהיה לשגר אם המחליפים ביחד עם טייס סויוז. כמו כן החליטה רוסיה לשנות את הרכב הצוות, ובמקום הצוות שכבר התאמן לטיסת מעבורת החלל דיסקוורי בתחילת מארס, ישוגר לתחנה אחד מהקוסמונאוטים המנוסים שכבר שהו במיר, ויועד להיות בצוות הקבוע של התחנה כאשר תחל בפעילות מלאה.
נאס"אאמרה כי היא עדיין דנה בתפעול התחנה עם הרוסים, ואולם ג'יימס ניומן, מתאם נאס"א ברוסיה, אמר קודם לכן כי חוקי ארה"ב מונעים מן הסווכנות לרכוש ספינות נוספות מן הרוסים בשל שיתוף הפעולה של רוסיה בתחומי הגרעין וטכנולוגית הטילים עם אירן.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן