סיקור מקיף

יוזמה: להעלות בדרגה את אל”מ אילן רמון ולתת לו את פרס ישראל

בצה”ל בודקים ביומיים האחרונים את אפשרות הענקת דרגות תת-אלוף לאילן רמון ז”ל. במערכת הבטחון סבורים כי מותו הטרגי של רמון והעובדה כי בחייו ובמותו היה לסמל לאומי, יחד עם הוותק שצבר באלוף משנה, יכולים לזכות אותו בדרגות


הצעה להעניק את פרס ישראל לאסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון ז”ל, הוגשה לשרת החינוך לימור לבנת.

“מדובר בגיבור לאומי, טייס החלל וטייס חיל האוויר”, כתב בהצעה שהוגשה ללבנת אבי פרחן, חבר לשכת הליכוד. פרחן מציין בהצעתו כי הוא ידוע לו שלא נהוג להעניק את פרס ישראל לאדם לאחר מותו ושחלף הזמן להגשת המועמדים לפרס ישראל לשנת תשס”ג, אולם הוא מבקש מלבנת לשקול את הצעתו, בשל פועלו יוצא הדופן של רמון.

בצה”ל בודקים ביומיים האחרונים את אפשרות הענקת דרגות תת-אלוף לאילן רמון ז”ל. במערכת הבטחון סבורים כי מותו הטרגי של רמון והעובדה כי בחייו ובמותו היה לסמל לאומי, יחד עם הוותק שצבר באלוף משנה, יכולים לזכות אותו בדרגות.

אל”מ רמון צבר ותק של יותר משבע שנים בדרגתו הנוכחית, ובכל מקרה היה צפוי לקבל דרגת תא”ל עם שובו לארץ. על פי הערכה הוא היה אמור גם לרכז את נושא החלל בחיל האוויר. הדיון בהעלאה בדרגה יתקיים רק לאחר שתזוהה סופית גופתו של רמון והוא יוכרז רשמית כחלל צה”ל.

במערכת הבטחון מעירכים כי אם יוחלט להעלות את רמון בדרגה, יקבל המהלך את אישורם של הרמטכ”ל משה יעלון ושל שר הבטחון שאול מופז. מדובר צה”ל נמסר בתגובה כי אלוף משנה רמון נחשב עדיין כנעדר ועדיין מוקדם מדיי לערוך דיונים בנושא.

בתוך-כך, החליטה אתמול רשות שדות התעופה לקרוא לאחד מהאולמות הראשיים בטרמינל החדש שנבנה בנתב”ג על שמו של אילן רמון ז”ל. טקס קביעת השם יתקיים סמוך למועד פתיחתו של הטרמינל החדש, בראשית שנת 2004.

בתוך כך נפתחה שלשום, יום ב', ישיבת פורום מטכ”ל בטקס מיוחד לציון אסון המעבורת קולומביה. לישיבה הוזמן נספח ההגנה האמריקני בישראל, קולונל טימות'י מרפי. הרמטכ”ל משה (בוגי) יעלון אמר בטקס: “לנוכח הסכנות והאתגרים המאיימים על ערכינו המשותפים, ארה”ב וישראל תעמודנה יחדיו באותה רוח של חברות, חזון ומצוינות שאיפיינו את צוות מעבודת החלל”.
השר שלום נועד עם בוש; ביקש לצרף אסטרונאוט ישראלי נוסף לטיסות החלל
רונה רמון: מקווה שנביא את אילן לקבורה בארץ
רונה רמון שוחחה אמש עם נשיא המדינה משה קצב ואמרה לו כי היא ובני משפחתה יגיעו בקרוב לארץ כדי להביא לקבורה את בעלה, אילן רמון ז”ל.
גורמים ישראליים מסרו כי עדיין לא נקבע מועד סופי להלוויה ולפי שעה גם לא ניתן לקבוע מועד כזה, שכן עדיין לא זוהו שרידי הגופות שנמצאו בסמוך לחלקי החללית.
נציג הרבנות הצבאית הגיע אתמול לארה”ב והצטרף לצוות הזיהוי של נאס”א. תהליךזיהוי חלקי הגופות יתבצע במרכז הרפואי של בסיס חיל האוויר האמריקני דובר שבמדינת דלאוור. בבסיס זה זוהו בעבר גופות האסטרונאוטים שנספו באסון הצ'לנג'ר וכן קורבנות הפיגועים במגדלי התאומים ובפנטגון ב-11 בספטמבר 2001.
רונה רמון, אלמנת האסטרונאוט אילן רמון, הודיעה אתמול כי בכוונתה לחזור לישראל עם ילדיה כבר בשבוע הבא. רמון שוחחה אתמול בטלפון עם נשיא המדינה, משה קצב.

בשיחה היא סיפרה לנשיא כי בכוונתה לקיים לבעלה הלוויה בארץ, כדת משה וישראל – לאחר שתימצא גופתו ותזוהה. קצב אמר לרמון כי הוא מקווה שיהיו לה כוחות הנפש להתמודד עם מותו של בעלה. “אילן רמון ייצג את כולנו”, אמר קצב לאלמנה, “האהבה אליו בישראל הרקיעה שחקים. הוא הפך לדמות נערצת”.

קצב סיפר לרמון שהתרגש במיוחד מן הקידוש שעשה בעלה בחלל לעיני האנושות כולה, ממכתבו לנשיא, שנשלח מהחלל, ובו סיפר רמון על תפילת “שמע ישראל” שנשא כשראה את ירושלים, ומכך שביקש למנוע את שיגור המעבורת, שיועד תחילה לתשעה באב.

קצב הזמין את רונה רמון ומשפחתה לבית הנשיא כשישובו לישראל, והציע לבוא לביתם לביקור תנחומים.

גם ח”כ שמעון פרס שוחח אתמול בטלפון אם רונה רמון, וניחם אותה על האסון שפקד אותה. “אמנם המסע נגמר באסון, איבדנו את האיש, אבל גילינו את אישיותו”, אמר פרס. פרס הוסיף שאילן רמון רומם ואיחד את העם וישמש כמקור גאווה לכל ישראלי באשר הוא נמצא.

רונה רמון סיפרה לפרס שקיבלה דואר אלקטרוני מאילן מהחלל, הממוען לפרס, ובו ביקש להודות לו על כי הגה לפני שמונה שנים את הרעיון לצרף ישראלי לתוכנית החלל האמריקאית.

נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש ייפגש היום עם משפחות האסטרונאוטים שנספו באסון קולומביה. על-פי בקשתו, ייפגש הנשיא ביחידות עם רונה רמון. לאחר מכן ישתתף בטקס זיכרון שייערך במרכז החלל ביוסטון.

בישראל מתכוונים להעלות בקרוב בפני האמריקנים בקשה לצרף אסטרונאוט ישראלי נוסף לתוכנית החלל האמריקנית. גורמים מדיניים בכירים אמרו אתמול כי למרות האסון, ישראל תמשיך להיות שותפה בפרויקט החלל של ארצות הברית. עם-זאת, הסיכויים שאסט רונאוט ישראלי יצורף לטיסה לחלל בשנים הקרובות אינם גדולים,
שכן עתה צפויים להידחות כל השיגורים לחלל עד גמר התחקירים של האסון. בנוסף, המעבורות לשנתיים הקרובות כבר מאוישות.

במטה הכללי של צה”ל קיימו אתמול דיון מיוחד לציון אסון מעבורת החלל “קולמוביה” ומותו של אילן רמון. “אלוף-משנה רמון נשלח למשימה על-ידי מדינת ישראל וצה”ל, ובכך היווה מקור לגאווה לאומית”, אמר בדיון הרמטכ”ל, משה (בוגי) יעלון.
המשפחות: יש להמשיך בתוכנית החלל

ביוסטון פירסמה היום נאס”א הצהרה רשמית של משפחות הנספים: “ביום חמישי, ה-16 בינואר, צפינו באהובינו ממריאים לשמיים בהירים ללא אף ענן. ליבותיהם היו מלאים התלהבות וגאווה, אמונה באל ורצון לקחת על עצמם את הסיכונים הכרוכים במירוץ להרחבת הידע האנושי, מירוץ שנועד להיטיב עם האנושות כולה. משימת המחקר בת 16 הימים של קולומביה, שהיתה הצלחה גדולה, נקטעה בדקותיה האחרונות, אולם היא תימשך לעד בליבנו. אנו רוצים להודות למשפחת נאס”א ולאנשים מרחבי העולם על האהבה והתמיכה הרבה שהעניקו לנו. על אף שאנו אבלים כעת, כשם שמשפחות הנספים של אפולו 1 וצ'לנג'ר היו לפנינו, חקר החלל חייב להימשך בנחישות. כאשר תימצא הסיבה לטרגדיה שפקדה אותנו ותתוקן, מורשתה של קולומביה ראוי שתימשך למען ילדינו וילדיכם.
קרן סיוע לילדי האסטרונאוטים

קרן סיוע מיוחדת, שהתרימה סכום של כ-1.2 מיליארד דולרים עבור משפחותיהם של קורבנות אסון ה”צ'לנג'ר”, תשקיע מאמצים דומים כעת – בעקבות התרסקות ה”קולומביה”. כך אמר אתמול (יום א') מנהל הקרן, דלברט סמית'.

“הקרן למען ילדי מעבורת החלל”, שנחשבת למוסד ללא כוונות רווח (מלכ”ר), הוקמה ב-1986 בתמיכתה של נאס”א, כדי לממן את שירותי החינוך והבריאות עבור ילדיהם של קורבנות מעבורת ה”צ'לנג'ר”.

את מרבית הסכום שאספה הקרן תרמו אנשים ומוסדות פרטיים. “הציבור הגיב בנדיבות ורוחב לב בהיקפים שלא נראו כמותם עד אז”, סיפר סמית'. “קיבלנו מכתבים מרגשים מבתי ספר, והתלמידים הצמידו אליהם מטבעות”.

מנהל הקרן לחץ שלא לפרקה גם לאחר שהילדים בגרו, למקרה שאסון נוסף יתרחש. “זה נורא שאחרי 17 שנים, אנחנו הולכים לעשות זאת שוב”, אומר עתה סמית', עורך-דין מוושינגטון. “יש עצב רב בעשייה הזאת, אבל מניסיוננו, אנחנו יודעים שהצורך בסיוע הוא רב”.

תא דואר מיוחד נפתח כדי לאסוף את התרומות עבור 12 יתומי ה”קולומביה” – בהם ארבעת ילדיו של אילן רמון. הכספים יופקדו ב”בנק אוף אמריקה”.
אתר הנצחה לזכר רמון יוקם במוזיאון חיל האוויר

בטקס זיכרון שהתקיים ביום א' בבית הספר מקיף ג' בבאר שבע, אמר ראש העיר, יעקב טרנר, שיפעל להקמת אתר הנצחה לזכרו של אילן רמון במוזיאון חיל האוויר בחצרים. “ננציח אותו כאחד מגדולי בניה של באר שבע”, אמר טרנר.

בטקס המרגש, בבית הספר התיכון בו למד רמון בנעוריו, נטלו חלק חבריו לספסל הלימודים והתלמידים הלומדים בו כיום.

“לכל אחד יש את אילן רמון שלו”, סיפר טרנר, “לי יש את אילן רמון שלי שהכרתי אותו כחניך מצטיין בקורס טיס בתקופה בה פיקדתי על בית הספר לטיסה. הוא בלט בשקט הנפשי שלו ובצניעות ותום לב שהפגין. אילן התמיד במשימותיו באצילות והיה כאחד האדם. נוצר בינינו קשר מחודש כשנבחר להיות אסטרונאוט. שבועות מספר לפני המראתו לחלל הוא ביקש שאעביר לו סמלים של העיר ושל המוזיאון לקחת עמו לחלל, ואכן מילאתי את מבוקשו, והעברתי לו דגלונים”.

תלמידי בית הספר הקריאו בטקס קטעי שירה לזכרו, ושרו את השיר “זמר נוגה” (“התשמע קולי”) ששלחה לו אשתו רונה בעת ששהה בחלל.

אחר מחבריו של רמון לספסל הלימודים, פרופ' ראובן שגיב, מאוניברסיטת בן-גוריון, אמר: “הוא היה תלמיד עם תכונות מיוחדות, שהביאו אותו לאן שהגיע. הוא לא פסח על כלום. בלט בתכונותיו הטובות. הוא היה גיבור שהפך לאגדה”.
גורמי ממשל: בוש יגדיל תקציב נאס”א

נתן גוטמן, שליח הארץ לוושינגטון מוסיף כי: נשיא ארה”ב ג'ורג' בוש הצהיר אתמול כי ארה”ב לא תוותר על תוכנית החלל, למרות התרסקות הקולומביה. “מסעה של ארה”ב לחלל יימשך”, אמר בוש בביקור במכון הבריאות הלאומי בבת'סדה שבמרילנד. גורמים בממשל ציינו כי הנשיא יפעל בשנה הקרובה להגדיל את תקציבה של סוכנות החלל, למרות שבתקציב 2004 שהוגש היום, ישנה רק הגדלה קטנה של התקציב. הממשל לא התבקש עד כה לממן בנייתה של מעבורת חדשה במקום הקולומביה ונאס”א עדיין לא החליטה אם תגיש בקשה מעין זו.

בוש נפגש אתמול עם מנהל נאס”א שון אוקיף והבטיח לו כי הממשל ימשיך לתמוך בתוכנית החלל וימשיך לשגר אסטרונאוטים. מאז ההתרסקות הקדיש הנשיא חלק ניכר מזמנו לטיפול באסון והביע מספר פעמים בפומבי את תחושתו הקשה מהמקרה.

2 תגובות

 1. עצה לכל בת מלך מלכי המלכים הקב”ה. נא תכבדי את עצמך – וגם הסביבה תכבד אותך יותר!!! איך אני יודעת שהצניעות צריך שיפור? בגלל כשאני הולכת ורואה את כל הפאות המסולסלות, ואת הבגדים הצמודים והפרוצים ביותר, כל חלקי הגוף בולטים!! כן אני יכולה להעיד שאני רואה “כל” חלקי הגוף בולטות, אפילו מרוב נשי החרדים! אז מה אם הגוף מכוסה.. אבל איפה הצניעות! איפה רבונו של עולם? איפה הלב שלנו? איפה ההרגש שלנו? איפה היראת שמים שלנו? איפה שרה באוהל? איפה הצניעות של יראת ד’? איפה שקר החן והבל היופי? זה מזעזע!!! תגידו לי, איך השם יתברך יכול לראות ולסבול את זה, ועוד מי דורש מהנשים להתלבש בפריצות?

  מי דורש? הנשים תמימות, שטוענות “אני עושה את זה בשביל בעלי” ועל זה ד’ מאוד כועס עכשיו, זה הבושה הכי גדולה לחרדים שהבעל לא שומר את העינים שלו ומסתכל ברחוב בנשים פרוצות, ורוצה שאשתו תתלבש יפה (שהיא התלבש כ-ז-ו-נ-ה כשאר נשי חרדים, עם חצאיות מיני חולצות צמודות…) שמושכת העין של בחורי חמד ואברכים, בושה!!! אלף אלפי פעם!!! אני פשוט מזועזעת שהשם ישמור את כל עם ישראל וכולם יזכו לעשות תשובה שלמה באהבה ובשמחה.

  חז”ל אומרים שאלמלא נתנה תורה היינו לומדים צניעות מחתול, תראו איך הם בקושי נראים עושים צרכים, לעומת הכלב ההופכי לו, והם מכסים במדויק. נראה שד’ נותן לנו כלי להשפיע, רק ננצל. אנא ד’ בזכות התשובה של הנשים צדקניות, שמהיום ילבשו רק מטפחת, אמור לכל צרותינו די.

  אנחנו בדור האחרון שלפני הגאולה- דור בו תנאים לא רצו להיות. ועכשיו המלחמה האחרונה היא המלחמה על קדושת ישראל. היצר הרע משתולל עכשיו, בהבינו שעוד רגע קרב סופו, והוא יודע “אלוקים של ישראל שונא זימה הוא” אז הוא מנסה להגיע לכל סוגי הציבור בישראל וגם לצערנו אצל החרדים..

  על כן בנות ישראל קדושות עלינו להתחזק ולהיות בעוז ותעצומות נפש בכדי לקיים והדר בלבושנו ואז יקוים בנו הפסוק ותשחק ליום אחרון. כי בזכות נשים צדקניות יבוא גואל! ובל נטעה יש לנו אחריות גדולה מאוד על שלום עם ישראל וכן זה מתבטא במלבושינו אנחנו לא לבד בעולם. על כל איבר ואיבר שברא ד’ באישה ביקש ואמר “בתי היי צנועה” וגם לחרדיות יש מה לשפר, החצאית הקצרה כדאי שתחזור להיות ארוכה, הפאה המתנופפת כדאי שתהיה מתפחת. ובכלל אנחנו חיילים של המלך הבנים שלו ואנו לא חסים על כבוד השכינה הקדושה? בואו נתחזק ונביא יחד את הגואל!!!

  אפילו “הגויה” המלכה של אנגליה, שומרת על צניעות כמו שחרדית צריכה לשמור, והיא יודעת שכבודה של בת מלך פנימה כל שכן כשמדובר במלך העולם ולא בבשר ודם. פירוש המילה צניעות הוא מלשון “להצניע” – כלומר להצניע כל האיברים..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן