סיקור מקיף

ניוט גינגריץ': יש להקים מושבה על הירח

מתחריו לא אהבו את ההצעה. במקביל פנתה השבוע רוסיה לנאס"א ולאירופה בבקשה להתחיל לתכנן ביחד מושבה כזו

מושבת ירח. איור: נאס"א
מושבת ירח. איור: נאס"א

ניוט גינגריץ', המתחרה על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב. חושש מהשארת זירת החלל לסין, ובמיוחד מכך שהעובדה הזו לא מטרידה איש מהפוליטקיאים בוושינגטון. בעימות שהתקיים אתמול על ידי ה-CNN ערב הבחירות המקדימות בפלורידה שטח גינגריץ' את חזון החלל שלו.

גינגריץ' הפנה את המפקפקפים לחזונו של קנדי להטיס אדם לירח בעוד שאמריקאי אחד לא יצא עוד מגבולות האטמוספירה כדוגמה לחזון שניתן לממש. עם זאת הוא הציעה ליצור אווירה ותנאים שיאפשרו לשוק הפרטי לבצע את המשימה ולהוציא את נאס"א מעסקי שיגור טילים.

מתחרהו העיקרי (שבימים אלה גם מוביל עליו) מיט רומני אמר כי אילו היה, כמנהל חברה, מקבל הצעה לבזבז מאות מיליארדי דולרים על מושבת ירח מאחד המנהלים שתחתיו, הוא היה מפטר אותו. רון פול הציע לשגר לירח כמה פוליטיקאים (ומן הסתם התכוון לגינגריץ'). באורח מוזר, גם כלי התקשורת הליברלים ובראשם MSNBC לגלגו היום על הרעיון של גינגריץ'.

ועוד הערה קטנה, צריך לזכור גם שהוא אמר את הדברים בפלורידה, המדינה שנפגעה הכי הרבה מקיצוץ תוכנית החלל המאוישת.

תמי פלוטנר, יוניברס טודיי מדווחת כי רוסיה פותחת בשיחות עם נאס"א וסוכנות החלל האירופית להקמת בסיס מאוייש על הירח

ב-19 בינואר החלה סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס בשיחות עם ארה"ב ואירופה בדבר האפשרות של הקמה משותפת של בסיס מחקר על הירח. ראש הסוכנות, ולדימיר פופובקין, הוביל את הדיונים עם בכירים מנאס"א ומסוכנות החלל האירופית בדבר הקמת מתקן קבע על הירח. "איננו רוצים שאדם רק יצעד על הירח" אמר פופובקין לתחנת הרדיו ווסטי FM במוסקווה. "כיום אנחנו יודעים מספיק אודות הירח, למשל אודות קיום המים באיזורי הקטבים,. אנו דנים כיצד להתחיל ביישוב הירח ביחד אם נאס"א והאירופים.
רוסיה מתכננת שיגור של שתי משימות בלתי מאוישות לירח במהלך שמונה השנים הבאות. לפי פופובקין, התוכנית אמורה לאפשר הקמת בסיס קבוע, בינתיים לא מאויש, על הירח או לשגר מעבדה שתקיף את הירח.

הרוסים קבעו כמה אבני דרך בחקר הירח, ובין היתר משימות לונה בשנות השישים, שאחת מהן היתה הראשונה להנחית חללית בנחיתה רכה על הירח ולשגר שם תמונות פנורמיות ,הראשונים לצלם את הצד המרוחק של הירח, הראשונים ששיגרו לווין שהקיף את הירח , הראשונים שהתקינו משימות רכבי שטח והראשונים להביא לכדור הארץ דוגמיות קרקע אותם חלקו עם כל הקהילה המדעית העולמית.

ובינתיים מחפשים ברוסיה את האחראים למחדל התרסקות החלית פובוס-גרונט. הנשיא מדבדב הורה להעניש את האחראים לכל כשלי החלל של השנה האחרונה, לרבות אבדן לווינים ומשגרים גרועים.

7 תגובות

 1. יאיר:

  החשיבות של התיישבות על הירח היא בכך שזה לוויין "ענק" של כדור הארץ. אפשר לבנות עליו תחנות תצפית, תחנות תקשורת , מתקנים צבאיים וכדומה. אפשר לתחזק אותם באופן שוטף מכדור הארץ בגלל הקירבה לכדור הארץ (בהבדל מתיחזוק מתקנים על מאדים המרוחק) . השימושים של מתקנים אילו הם שימושים מיידיים (בהשוואה לשימושי מתקנים על מאדים).

 2. המחסום כיום לפתוח תכניות חלל זה המחיר היקר של היציאה מכדה"א, שהוא מעל 10⁴$ לכל ק"ג עד המסלול הגאוסטציאונרי.
  את המחסום הזה צריך לשבור, ע"י מנועים מסוג חדש או מעלית חלל או כל פתרון אחר.
  רק אחר שיש לנו אפשרות זולה לצאת מכדה"א, יש טעם לדון האם להקים מושבה בירח או במאדים וכו' ואיך להקים אותה.

 3. קשה לי לקרוא לילד-חרצוף בזמן אמת הזה פולטיקאי, אבל לדעתי הוא בדרך לנצח במפלגה הרפובליקאית ולהפסיד בבושה לאובמה, שמבחיתי זה טוב.

  לעניין, הכלכלה קורסת כי הכלכלה לא מבוססת במציאות (זיהום, משאבים מוגבלים, ממשלות ,ערך אמהות ועוד – אלו רק חלק מהפרמטרים ש"נשכחים" במודלים כלכליים.
  החברה המערבית שופעת, אבל מייצרת יותר מדי מותרות, בעוד ניתן לאפשר ללפחות מחצית מהאוכלוסיה לא לעבוד ולחיות בכבוד. על החלוקה הלא שווה זה לא המקום לדבר.

  לצערי מושבה בירח היא ניסוי מוקדם מדי – עדיין לא הצלחנו ליצור מקום שמכלכל את עצמו, אפילו חלקית, במובנים הבסיסיים ביותר (כמו אוכל מיים אוויר) פה בכדוה"א.
  הרוסים מראים, שאת האנשים שלהם הם מוכנים לשלוח גם למקומות הכי מסוכנים ללא הכנה, רק כדי להיות "ראשונים". עוד 10-20 שנה יהיה אפשר לדבר על זה יותר ברצינות, ובכלל הדבר היחיד שניתן לעשות בירח (אין שם אטמוספירה כמעט בכלל!) זה לכרות משאבים – לא להתיישב.
  בשביל להתיישב, יש את מאדים. אף כוכב לכת או ירח אחר לא קרוב אליו מבחינת ייתכנות התיישבות.

  up up and away!

 4. אף אחד לא צריך את השטויות האלה עכשיו. הכלכלה העולמית קורסת, הניאו ליבראליזם משתולל, ומושבות על הירח זה הדבר האחרון שצריך להעסיק עכשיו פוליטיקאים.

 5. לא ראיתי בסרטון שהובא או בכל סרטון אחר הצעה של גינגריץ להקים מושבה על הירח (מאויישת או לא מאויישת). אפשר שכל מה שגינגריץ הציע הוא משהו פחות ממושבה, כלומר הוא הציע הקמת בסיס קטן. אינני מוכן להסתמך על דברי פרשנות של עתונאים, רבים מהם מערבבים בין עובדות ("מה X אמר") לבין פרשנות שלהם ("מה X התכוון בדבריו"). רק סרטון או טקסט מקורי שלו (לא ערוך), יבהיר מה אמר גינגריץ.

  מאידך. בינתיים אין חלליות "כבדות" שיכולות להתקין על הירח אפילו בסיס בגודל של תחנת החלל הבינלאומי. אפילו את תחנת החלל הבין לאומית ISS מתקשים לתחזק. הרושם שלי הוא שלא יהיו חלליות שיספיקו לבניית בסיס על הירח גם עוד 10 שנים. כלומר, אפילו אם גינגריץ מתכוון לתוכנית מינימום (בסיס על הירח) לא שווה להשקיע כסף בתוכניות יקרה כזו כאשר לא ברור מה התועלת שתצמח ממנה. מרוץ חלל אינו עומד כרגע על הפרק, גם רוסיה וגם סין לא הולכות על זה, לכן הוצאת כסף למטרת מרוץ חלל אינה מוצדקת.

  תוכנית ריאלית קרובה (ב- 10 השנים הקרובות) היא:
  (1) שיפור חלליות לביצוע משימות בקרבת כדור הארץ (בעיקר לווינים סביב כדור הארץ).
  (2) שליחת לווינים סביב הירח ומאדים.
  (3) שליחת רכבי חלל להנחתה על הירח ועל מאדים *למשימות חד פעמיות*. ("משימות חד פעמיות* במשמעות: לא לתחזק את הרכבים שהונחתו על ידי שיגורים נוספים אליהם.)

  היתרון בתוכנית "הריאלית" שציינתי, הוא שכאן אפשר להעריך אם ההשקעה כדאית או לא. כסף לא צומח על עצים (הקצאת כסף לתוכנית מסויימת מונעת הקצאת כסף לתוכניות אחרות), צריך להוציא כסף *גדול* רק כאשר יש תשואה סבירה להשקעה.

 6. כל תוכנית להקמת מושבות מאויישות על הירח צריך לקחת בחשבון את שינויי הטמפרטורה שם, הנעה בין -200 לבין +200 מעלות פאהרנהייט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן