סיקור מקיף

האבל: מבט חד וברור על שתי גלקסיות בתהליך ההתנגשות

מבט יחודי על תהליך יצירת צבירי על בהתנגשות בין גלקסיות צולם על ידי טלסקופ החלל האבל

תמונה טריה זו מטלסקופ החלל האבל היא של גלקסיות האנטנה, התמונה הברורה ביותר של זוג זה של גלקסיות מתמזגות. במהלך ההתנגשות נוצרו מיליארדי כוכבים חדשים. האיזורים הדחוסים והבהירים הללו נקראים חממות על של כוכבים.

שתי הגלקסיות החלו להתקרב לפני כמה מאות מיליוני שנים, והפכו את גלקסיות האנטנה לאחת הדוגמאות הצעירות ביותר של זוג גלקסיות מתנגשות. כמעט מחצית מהעצמים הבהירים בגלקסיה המאוחדת הם של צבירים צעירים המכילים כל אחד עשרות אלףי כוכבים. הגושים בצבע כתום בצד שמאל ובצד ימין של מרכז התמונה הם שני הגלעינים של הגלקסיות המקוריות, והם מכילים בעיקר כוכבים זקנים ושובלים ענקיים של אבק, הנראה בצבע חום בתמונה. שתי הגלקסיות מנוקדות באיזורים כחולים בהירים של יצירת כוכבים המוקפים בגז מימן זוהר, הנראה בתמונה בצבע ורוד.

התמונה מאפשרת לאסטרונומים להבחין טוב יותר בין הכוכבים ובין צביר העל של הכוכבים הנוצרים בהתנגשות בין שתי הגלקסיות. באמצעות תיארוך הצבירים בתמונה, האסטרונומים גילו כי רק 10% מצבירי העל החדשים ישרדו מעבר לגיל של 10 מיליון שנים. מרבית הצבירים שנוצרו במהלך ההתנגשות ייעלמו, והכוכבים הבודדים שלהם יהפכו לחלק מהרקע החלק של הגלקסיה החדשה והגדולה שתיווצר. עם זאת, הסברה היא כי שכמאה מהצבירים היותר מאסיביים ישדו וייהפכו לצבירים כדוריים רגילים, הדומים לצבירים הכדוריים הנמצאים בשביל החלב.

גלקסית האנטנה קיבלה את שמה מהזרועות העצומות דמויות האנטנה הנמתחות מהגלעינים של שתי הגלקסיות ונראים היטב בטלסקופים קרקעים. זנבות הגיאות הללו נוצרו במהלך ההתנגשות הראשונית בין הגלקסיות לפני 200-300 מיליון שנה. הם מספקים לנו קדימות למה שעלול לקרות לשביל החלב שלנו יתגש עם גלקסית אנדרומדה הגדולה והשכנה בעוד כמה מיליארדי שנים.

לידיעה ביוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן