סיקור מקיף

שפיצר צילם את גלקסית העין הגדולה

מלבד עין האלוהים, מסתבר שעינו של האח הגדול ממשיכה להיות פקוחה עלינו מהחלל. שפיצר צילם גלקסיות בשלבי התמזגות אחרונים, שמזכירה עין מאופרת משהו – נא להכיר: NGC 1097

הגלקסיה עם העין. צילום: טלסקופ החלל שפיצר. נאס''א
הגלקסיה עם העין. צילום: טלסקופ החלל שפיצר. נאס''א

טלסקופ החלל שפיצר, המצלם את השמים בתחום האינפרה-אדום לכד מפלצת שמימית באפילה – גלקסיה הנמצאת בתהליך התמזגות מכמה גלקסיות שבמרכזה עצם דמוי עין ענקית.

הגלקסיה, המכונה NGC 1097 ממוקמת במרחק 50 מיליון שנות אור מאיתנו. צורתה סלילית (ספיראלית) כמו שביל החלב שלנו ויש לה זרועות ארוכות ומסתחררות של כוכבים. ה"עין" שבמרכז הגלקסיה היא למעשה חור שחור אימתני המוקף בטבעת כוכבים. בתצלום מקודד צבעים הממחיש את התתמונה באינפרה אדום של שפיצר, האיזור סביב החור השחור הבלתי נראה הוא כחול וטבעת הכוכבים לבנה.

החור השחור הוא עצום. מסתו כ-100 מיליון מסות שמש והוא ניזון מגז ואבק, כמו גם מכוכבים תועים אקראיים. החור השחור שבמרכז שביל החלב הוא צוציק לעומתו, בעל מסה של רק כמה מיליוני שמשות.

גורל החור השחור הזה ודומים לו הוא תחום מחקר פעיל, אומר ג'ורג' הלו (Helou) סגן מנהל המרכז המדעי של שפיצר וחוקר במכון הטכנולוגי של קליפורניה בפסדינה. "לפי כמה מהתיאוריות, החור השחור עשוי להרגע ובסופו של דבר להכנס למצב רדום כמו זה שמרכז הגלקסיה שלנו.

הטבעת סביב החור השחור הומה מיצירת כוכבים חדשים. זרם של חומרים לעבר ה"מוט" המרכזי של הגלקסיה גורם לטבעת להאיר בזכות אותם כוכבים צעירים.

"הטבעת עצמה היא עצם מרהיב ושווה מחקר בשל קצב יצירת הכוכבים הגבוה שלה" אומר קארטיק שת' (Sheth) אסטרונום מהמרכז המדעי של שפיצר. שת' והלו הם חלק מהצוות שביצע את התצפית.

לידיעה באתר נאס"א

7 תגובות

  1. אם אני לא טועה, הגלקסיה הקרובה אלינו ביותר היא גלקסיית אנדרומדה ומרחקה כשני מליון שנות אור.

  2. alexds9, היה יותר פשוט לבדוק בקישור המצורף, הכל מצוי שם במשפט הראשון 🙂

  3. יש פה איזה טעות בכתבה. לפי הבדיקה שלי NGC 1907 זה צביר כוכבים פתוח במרחק 4,500 שנות אור מאיתנו. וגם אם זאת רק טעות במספר המדויק של NGC הרי שמרחק של 50 שנות אור של גלקסיה כלשהי, לא הגיוני בעליל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן