סיקור מקיף

‫שמים סגורים / פיטר אנדרי סמית'‬

האם טבח של ציפורים הוא הדרך כי טובה להרחיק עופות בר ממטוסים?

להקת ציפורים. צילום: shutterstock
להקת ציפורים. צילום: shutterstock

ב-2012 קטלו פקחי הטבע 10,123 ציפורים בכרי העשב שבין המסלולים בנמל התעופה הבין-לאומי של ניו יורק על שם ג'ון פ' קנדי (JFK), השוכן צפונית מזרחית לשמורת הטבע ג'מייקה ביי שברובע קווינס של העיר ניו יורק. במבצע נקטלו אלפי שחפים, מאות זרזירים ותורים, ואף כמה ציפורים מלכותיות יותר, כמו שָׁלָך ובז אמריקאי. מבצעי הקטל הנערכים בJFK זה זמן הם רק דוגמה אחת למאמצים הרבים שנעשים ברחבי בעולם כדי למנוע התנגשויות מסוכנות ויקרות בין עופות ובין כלי טייס.

בעזרת כלים מודרניים, הלקוחים מתחום הזיהוי הפלילי, אולי תתאפשר גישה קטלנית פחות. קבוצה של מדענים אוסטרלים טוענת שדנ"א שנמצא בפגריהן של ציפורים שנהרגו ממטוסים יכול להורות על דרכים חדשות לבקרה על בעלי החיים בשדות תעופה.

החקירה המדעית החלה בשיחת טלפון שקיבל מייקל בַּנְס, שעבד אז באוניברסיטת מַרדוֹק, מעובדים בשדה התעופה של העיר פֶּרְת'. "תראה, יש לנו כאן מקפיא מלא בציפורים," הוא זוכר שסיפרו לו העובדים. "אתה רוצה אותן?" עד מהרה היו בידיו ובידי עמיתיו 77 פגרי עופות לחקור אותם.

הם החלו לדלות את תכולת מערכת העיכול של הציפורים ולקבוע את רצפי הדנ"א שנמצאו במזון. במחקר שפורסם ב-2013 בכתב העת Investigative Genetics, הראו בנס ועמיתיו התאמה של רצפי הגנים האלה למינים מוכרים של עכברים, דגים, חגבים, וגם כמה מיני עשבים.

הניתוח הגנטי הזה יכול להנחות את צוותי התחזוקה בשדות התעופה בניהול האקולוגיה של השדה באופן שירחיק ממנו ציפורים. "אם יש שם אוכל זמין, אנחנו יכולים לחשוב מה אפשר לעשות [כדי להמעיט את המזון]," אומר בנס. "כדאי למשל, לשים רשתות בנתיבי המים, להרעיל מכרסמים או לרסס בקוטלי חרקים." בפרת' ממצאיו הביאו את שדה התעופה לחסום ברשתות נתיבי מים, כדי למנוע כניסה של דגי גמבוזיה מצויה, מין פולש לאוסטרליה הניזון מיתושים. אפילו אם מחקר כזה ימנע רק פגיעה אחת או שתיים של ציפור במטוס," אומר בנס, "הוא משתלם עשרות מונים."

 

הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן