סיקור מקיף

כלל תעשיות ביוטכנולוגיה הודיעה כי השלימה את רכישת זכויות ה- DiaPep277 מחברת דבלוגן

המדובר בתרופה לטיפול בסכרת נעורים המבוססת על חומר המשפיע על תפקוד המערכת החיסונית ועשוי לעצור הרס תאי לבלב המפרישים אינסולין

כלל תעשיות ביוטכנולוגיה הודיעה על השלמת העסקה לרכישת הזכויות על התרופה DiaPep277 לטיפול בסכרת מסוג 1 (סכרת נעורים) מאת חברת דבלוגן. הרכישה נעשתה באמצעות אנדרומדה, חברת הבת בבעלות מלאה של כלל תעשיות ביוטכנולוגיה. על-פי ההסכם, דבלוגן תעניק לאנדרומדה זכויות שימוש בלעדיות בתרופה ה- DiaPep277 בתמורה לתמלוגים ממכירות התרופה בעתיד והסדרים כספיים נוספים התלויים בהצלחת אבני דרך. התרופה, שבפיתוחה הושקעו עד היום מעל ל-100 מליון דולרים, נמצאת בניסויים קליניים מתקדמים (phase III). במקביל, התקשרה אנדרומדה עם טבע בהסכם לפיו בתמורה להקטנת התמלוגים המגיעים לטבע במוצר, תוכל טבע לרכוש את אנדרומדה בחלון זמן מוגדר, תמורת סכום חד פעמי ותמלוגים.

ראובן קרופיק, מנכ”ל כלל תעשיות ביוטכנולוגיה, מציין: “השלמת עסקה ייחודית זו הנה שלב נוסף של הגשמת האסטרטגיה העסקית המוצהרת של כלל תעשיות ביוטכנולוגיה: אחזקה משמעותית בחברות פורטפוליו, השקעה גם בחברות שנמצאות בשלבים קליניים מתקדמים, התמקדות בטכנולוגיה כחול-לבן ויצירת ערך מתמדת ומקורות לרווחיות עתידית”.

דר' שלמה דגן, מנכ”ל חברת אנדרומדה, מוסיף: “גייסנו צוות ניהולי מנוסה אשר אנו סבורים שיוכל להשלים את תכנית הפיתוח הקליני של התרופה. כמו כן, אנו נבנים משיתוף פעולה פורה עם כל הגופים המעורבים בניסויים הקליניים לתרופה, בכלל זה רופאים וחוקרים וכן מדענים מומחים בעלי שם עולמי ומובילי דעה בתחום הסכרת. אנו מאמינים שאנדרומדה תוכל להשלים את התוכנית ותוביל את המוצר לקראת אישור שיווק עולמי, דבר העשוי לעזור למטופלים רבים הסובלים מסכרת נעורים”.

אודות DiaPep277 וסכרת מסוג 1

DiaPep277 מבוסס על חומר המשפיע על תפקוד המערכת החיסונית ועשוי לעצור הרס תאי לבלב המפרישים אינסולין. באנשים החולים בסכרת מסוג 1, תהליך זה עלול להתדרדר לחוסר יכולת מוחלט לייצור אינסולין ולתלות מתמשכת של החולה במתן חיצוני של אינסולין. עד היום לא נמצאה שיטה בטוחה ויעילה לעצירת הרס המערכת החיסונית אצל חולי סכרת מסוג 1 או תרופה למחלה סבוכה זו. DiaPep277® נמצא בשלב III של ניסויים קליניים שנערכים בעשרות מרכזים באירופה, בדרום אפריקה ובישראל. גודל השוק המוערך הנו מאות מ' $ בשנה.

אודות כלל תעשיות ביוטכנולוגיה

כלל תעשיות ביוטכנולוגיה (ת”א: כללבי) הנה חברת השקעות פעילה, הגדולה בישראל בתחום מדעי החיים. לחברה, שפועלת באוריינטציה תעשייתית-עסקית, השקעות בחברות בשלבי פיתוח שונים ובתחומי פעילות מגוונים. החברה, שנהנית משיתוף פעולה אסטרטגי בין בעלי המניות המשמעותיים שבה (כלל תעשיות וטבע), מנוהלת ע”י ARTE שבראשותו של ראובן קרופיק. חברות פורטפוליו מרכזיות: די-פארם, מדיוונד, קיורטק, קומפיוג'ן (נאסד”ק: CGEN), NST, אנדרומדה, פוליהיל, BioCancell (ת”א: בקסל) ו-ביוקיין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן