האם נמצא גורם חדש לסרטן השד? / מלינדה ונר מוייר

תוצר שכיח של פירוק כולסטרול עלול להמריץ צמיחה של גידול סרטני בשד

התרכובת 27HC עשויה להיות קשורה לסרטן השד צילום: Cancer Culprit
התרכובת 27HC עשויה להיות קשורה לסרטן השד צילום: Cancer Culprit

מזה זמן רב חוקרים מנסים להבין מדוע נשים המצויות בסיכון לחלות במחלת לב מועדות יותר מאחרות לפתח סרטן שד. לאחרונה נמצא במחקר שרמה גבוהה של כולסטרול עלולה למלא תפקיד חשוב בהתפתחות המחלה.

אסטרוגן הוא הגורם המניע של רוב מקרי סרטן השד בנשים. ההורמון נקשר לחלבונים מסוימים בתוך הגידול הפועלים כקולטנים וממריץ את התפתחותו. ולכן, כשפיליפ שאול, רופא ילדים וביולוג במרכז הרפואי סאות'ווסטרן שבאוניברסיטת טקסס, ועמיתיו גילו שגם אחד מתוצרי הפירוק השכיחים של כולסטרול מפעיל את קולטני האסטרוגן, הם הבינו שעלו על משהו חשוב. בשיתוף עם דונלד מק'דונל, ביולוג של הסרטן באוניברסיטת דיוק, הם הראו ב-2008 שתוצר הפירוק של כולסטרול, המכונה 27HC, מזרז צמיחת תאי סרטן השד בבני אדם.

בהתבסס על עבודותיהם הקודמות, הראו שאול ומק'דונל במחקרים נפרדים, שתוצאותיהם התפרסמו בנובמבר 2013 בכתבי העת Cell Report ו-Science, בהתאמה, ש-27HC מזרז התפתחות סרטן בעכברים בעלי קולטנים אנושיים לאסטרוגן. בדגימות שלקח מחולות בבית החולים שעבד בו, מצא שאול שרמות ה- 27HCברקמת שד בריאה של נשים חולות בסרטן השד היו גבוהות פי שלושה מרמתו בנשים בריאות. בתאי הגידול עצמו הייתה רמתו גבוהה פי 2.3. כמו כן, הוא מצא שיעורי החלמה נמוכים יותר אצל חולות סרטן שרמת האנזים המפרק 27HC בגופן נמוכה. כשצוותו של מק'דונל האכיל עכברים במזון עתיר כולסטרול או שומנים, סיכוייהם לפתח סרטן שד היו גבוהים מאלה של עכברים שניזונו בתזונה רגילה. שני המאמרים "שמים את 27HC במוקד המחקר של סרטן השד," אומר סרג'יו דיאס, ביולוג במכון לרפואה מולקולרית בליסבון.

ואולם, מאחר ששאול לא מצא קשר עקבי בין רמות הכולסטרול בדם לרמות של 27HC בגידולים באדם, עדיין לא ברור כיצד רמות הכולסטרול בדם משפיעות על הסיכון לחלות בסרטן השד. "ייתכן שיש תת-קבוצות של נשים בעלות כולסטרול גבוה המצויות בסיכון גבוה יותר," הוא אומר.

לממצאים עשויות להיות השלכות חשובות על דרכי הטיפול בסרטן. הם תומכים ברעיון, שכבר זכה לתימוכין במחקר אחד, שתרופות ממשפחת הסְטַטינים, המורידות את רמת הכולסטרול בדם, עשויות להאט את ההתקדמות של כמה סוגי סרטן שד. ומכיוון שבין 30% ל-65% מן הנשים החולות בסרטן שד הנגרם בשל אסטרוגן אינן מגיבות לתרופות שמונעות יצירת אסטרוגן, המחקרים מרמזים על כך שאצל חלקן יש פשוט גורם אחר לגמרי לסרטן," אומר שאול.

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. עוד מאמר פרסומי. אחרי שחלק מהרופאים יצא נגד התרופות להורדת הכולסטרול, מחפשים יצרני התרופה קהל יעד אחר. והנה, הם גילו בעיה אצל נשים עם כולסטרול גבוה. בעיה שתזונה נכונה יכולה לפתור בקלות. ודרך אגב, גם על פי המאמר שום דבר עוד לא ברור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן